AKTUALNO¦CI

 

¦wiêto Granitu Strzegomskiego
¦wiêto Granitu Strzegomskiego relacjonowa³y: Gra¿yna Kuczer i Kornelia Wilczak


 »  ¦wiêto Granitu Strzegomskiego 2015
 » 
¦wiêto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
¦wiêto Granitu Strzegomskiego 2013
 »  ¦wiêto Granitu Strzegomskiego 2012
 » 
¦wiêto Granitu Strzegomskiego 2011
 »  ¦wiêto Kamienia po³±czone z Dniami Ziemi Strzegomskiej 2010
 » 
Festyn Kamienia 2009
 » 
Festyn Kamienia 2008
 » 
Festyn Kamienia 2007
 » 
Festyn Kamienia 2006
 » 
Festyn Kamienia 2005
 » 
Festyn Kamienia 2004
 » 
Festyn Kamienia 2003

 

Onegdaj na Plantach Grodu S³awnego…
24.06.2014 r.

Jak w zwyczaju starym bywa, w dzieñ pierwszy- pi±tek ¦wiêto Granitu Strzegomskiego rozpoczynaj±cy, na Plantach Grodu S³awnego Strzegom wioska rycerska powsta³a. W obrêb murów naszych obronnych, aby wioskê rycersk± utworzyæ przybyli:

  1. Bractwo ¶w. Barbary z Jaworzyny ¦l±skiej

  2. ¦l±ska Rota Najemna, która powszednio Zamek Ksi±¿ za³og± obsadza

  3. Bractwo Zamku Grodno

  4. Grupa SILESIA zjednoczone si³y grodów Wroc³aw i Opole reprezentuj±ca, która Tañcem Ognia gawied¼ w sobotni wieczór bawi³a

  5. A tak¿e Stra¿ Mieszczañska z przyjacielskiego grodu Torgau w Saksonii po³o¿onego.

A nad porz±dkiem wszelkim w wiosce czuwali gospodarze, jako to Bractwo Joannitów Strzegomskich.
 
W wiosce rycerze turnieje bojowe rozegrali. W bojowym turnieju rycerzy lekkozbrojnych tryumf odniós³ rycerz Krzysztof Falkiewicz do Bractwa ¶w. Barbary przynale¿ny. Niemniej ducha hartem i opanowaniem w turnieju ³uczniczym okaza³ siê, rywali gromi±c brat Bogumi³ Walczak z Rycerzy ¶w. Jana ze Strzegomia. W niedzielne przedpo³udnie za¶ przed Bazylik± po modlitwach porannych na S±d Bo¿y stawili siê zacni rycerze aby najdzielniejszego spo¶ród ciê¿kozbrojnych wybraæ. Ku uciesze ci¿by w szranki ze sob± stanêli rycerz Krystian ze ¦l±skiej Roty Najemnej naprzeciw rycerza Nizio³ka z zamku Grodno pochodz±cego. Z potyczki owej zwyciêsko wyszed³ imæ Nizio³ek, wiwaty liczne zbieraj±c od publiki wokó³ zgromadzonej. Azali¿ rycerstwo przez trzy dni zabawami plebejskimi i pokazami ró¿norodnymi gawied¼ w parku siê gromadz±c± bawi³o. Mogli mieszczanie i w ³uku, i w mieczu si³ swych popróbowaæ, z rycerzami specyja³ów kuchennych skosztowaæ, i w zabawach prze¶miesznych rozbawiæ siebie i bliskich. ¦miechom i uciechom koñca nie by³o, a kto nie by³ i nie widzia³ rych³o w roku nastêpnym zoczyæ móg³ to sam bêdzie w dniach ¦wiêta Granitu Strzegomskiego.

Krzysztof Kalinowski, z-ca dyr.SCK

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
 


Pobiegli dla zdrowia i zabawy
23.06.2014 r.

„Strzegomska 12- biegajmy razem” w roku bie¿±cym pobi³a rekordy popularno¶ci i frekwencji. W biegach m³odzie¿owych, rozgrywanych na boisku Zespo³u Szkó³ przy ul. Krótkiej udzia³ wziê³o 86 uczestników. Bieg g³ówny po ulicach Strzegomia ukoñczy³o 305 zawodników. 

– W tym roku ponownie pobieg³em z ca³± rodzin±. Da³em radê nawet z wózkiem- mówi Bernard ¦wirniak, uczestnik biegów. – Pobieg³em dla zdrowia, daje mi to satysfakcjê – stwierdza Marian Góra, biegn±cy w zawodach. Wystartowa³ równie¿ Prof. Jan Chmura, Zygmunt Worsa, Starosta ¦widnicki i wiele osobisto¶ci ze ¶wiata nauki, sztuki i kultury. – Tu wszyscy byli wygrali – stwierdzi³ Krzysztof Kalinowski, zastêpca dyr. SCK i jednocze¶nie komentator biegu.

  

   

 


Eleni w Strzegomiu!
23.06.2014 r.

W niedzielê, 22 czerwca br. go¶ci³a wielka gwiazda polskiej piosenki – Eleni. Koncert rozpocz±³ siê o godz. 18.00 na strzegomskim Rynku.

Eleni wraz z zespo³em sprawi³a, ¿e strzegomska publiczno¶æ ¶wietnie siê bawi³a od czasu do czasu pod¶piewuj±c znane i lubiane piosenki artystki. Wokalistka zaprezentowa³a swoje najwiêksze hity, które przynios³y jej niema³± s³awê. Nale¿± do nich m.in. "Za wszystkie noce", "Do widzenia mój kochany", "Chcê kochaæ", "Bawmy siê, ¶miejmy siê", "Ballado, hej" "Na mi³o¶æ nie ma rady", i "Mi³o¶æ jak wino". Wystêp gwiazdy na d³ugo pozostanie w pamiêci strzegomskiej publiczno¶ci, poniewa¿ jej piosenki pozostawiaj± w sercach g³êbokie prze¿ycia i refleksje.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 


W rockowych rytmach
23.06.2014 r.

W ostatni dzieñ ¦wiêta Granitu Strzegomskiego odby³ siê koncert s³ynnej i lubianej Patrycji Markowskiej, znanej z rockowego, mocnego g³osu. Gwiazda zagra³a swoje najpopularniejsze przeboje, przy których strzegomska publiczno¶æ bawi³a siê wy¶mienicie.

Przed scen± zgromadzili siê najwierniejsi fani gwiazdy, którzy wspólnie z ni± ¶piewali jej najbardziej znane piosenki. Koncert by³ niezwykle ekspresyjny i pobudzi³ strzegomian do wspólnej i niezapomnianej zabawy. Córka wokalisty Prefectu- Grzegorza Markowskiego, da³a niez³ego czadu na scenie, a po wystêpie mo¿na by³o us³yszeæ wielkie zadowolenie w g³osie jej fanów. Bo wszystkie piosenki, jakie mo¿na by³o us³yszeæ, by³y skierowane w³a¶nie do strzegomian. Koncert Patrycji Markowskiej zamkn±³ 3- dniowe obchody ¦wiêta Granitu Strzegomskiego.

 

   

   

   

   


Trochê w rytmach country
23.06.2014 r.

Zespó³ Trace czyli grupa muzyków, którzy z powodzeniem ³±cz± blues, country i southern rock, zaprezentowa³ siê w niedzielê na strzegomskiej scenie.

Ich autorskie i oryginalne teksty powoduj± to, ¿e nikt obok nich nie przechodzi obojêtnie. Tak sta³o siê i tym razem bo strzegomska publiczno¶æ ¶wietnie siê bawi³a. Zespó³ zaprezentowa³ niezwykle wysoki poziom artystyczny, co sprawi³o, ¿e ich koncert na d³ugo pozostanie w naszej pamiêci. Grupa poprzez swoj± muzykê pragnie oddzia³ywaæ na s³uchaczy i przekazaæ swoje warto¶ci. I to chyba w³a¶nie ten kontakt ze strzegomsk± publiczno¶ci± sprawi³, ¿e bawi³a siê ona doskonale. W ka¿dym z nas, po koncercie pozosta³ pewien ¶lad emocjonalny.

 

   

   

   

   

   

   


Podziêkowania dla wystawców
23.06.2014 r.

W niedzielny wieczór, w³adze samorz±dowe Strzegomia podziêkowa³y przedstawicielom bran¿y kamieniarskiej (i nie tylko) za wk³ad i pracê w³o¿on± w organizacjê ¦wiêta Granitu.

- Nadszed³ czas ¿eby z³o¿yæ Pañstwu podziêkowania za zaanga¿owanie siê w ¦wiêto Granitu. To dziêki Wam nasza gmina rozwija siê i piêkniejê z dnia na dzieñ- mówi³ burmistrz Zbigniew Suchyta jednocze¶nie ¿ycz±c powodzenia w dalszej pracy.

Specjalne statuetki zosta³y wrêczone firmom i ró¿nym instytucjom:

1.Piramida
2.Litos
3.SZA-GAL
4.Granex Sp. z o.o.,
5.Rze¼biarz Jerzy Zysk
6.Rze¼biarka Ewa Solima
7.Skamet
8.Przedsiêbiorstwo Obróbki Granitu Jan £obodziec
9.Flex
10.Granit Strzegom S.A.
11.LGD „Szlakiem Granitu”
12.Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Strzegomsiej
13.Zespó³ Szkó³ w Strzegomiu
14.Fundacja „Bazalt”
15.Zwi±zek Pracodawców Bran¿y Kamieniarskiej
16.Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej
17.Stone Consulting
18.Godstone Zbigniew Zych

 

   

   


XXIX Gie³da Minera³ów w CAS Karmel
23.06.2014 r.

Skalenie, agaty, minera³y fluorescencyjne, markazyty, kwarce brazylijskie, jaspisy , magnezyty, czy skamienia³e drzewa by³y eksponowane na stoiskach XXIX Gie³dy Minera³ów, która odby³a siê 22 czerwca br. w CAS Karmel w Strzegomiu. Du¿ym zainteresowaniem cieszy³y siê stoiska jubilerskie i stoisko z tematycznymi pozycjami wydawniczymi, które zaprezentowa³ Bart³omiej Ranowicz, geograf i przewodnik sudecki.

Gie³da minera³ów to okazja do zapoznania siê ze skarbami naszej ziemi - zasobami naturalnymi, z których jeste¶my dumni, bo one tak¿e s± wizytówk± naturaln± Strzegomia. Jak zaznaczy³ przewodnicz±cy jury Bogus³aw Solima, pocz±tki gie³d na Dolnym ¦l±sku zaczê³y siê w³a¶nie w Strzegomiu. - Ju¿ dzi¶ zapraszamy na trzydziest± gie³dê minera³ów na przysz³y rok- powiedzia³. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich dopisa³a frekwencja wystawców. Weteranem gie³dy by³ Piotr Szczerbin, który od 29 lat przyje¿d¿a na gie³dê do Strzegomia. I miejsce w kategorii „Minera³y ¶wiata” zdoby³ Andrzej Korzekwa. I miejsce w kategorii „Minera³y Polski” zaj±³ Piotr Szczerbin. Nagrody specjalne otrzyma³o 9wystawców, w tym najm³odsza uczestniczka - Ewa Luszawska. - Zachêcam wszystkich do zbierania minera³ów, bo to jest naprawdê ¶wietne hobby i zapraszam na jubileusz za rok - stwierdzi³ na zakoñczenie gie³dy Bogus³aw Solima, przewodnicz±cy jury XXIX Regionalnej Gie³dy Minera³ów Strzegom 2014.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   

 


Mamy kronikê miasta
23.06.2014 r.

W ramach ¶wiêta Granitu Strzegomskiego 22 czerwca br. odby³a siê promocja „Kroniki miasta Strzegomia od czasów najdawniejszych do roku 1889", autorstwa Juliusza Filli. W uroczysto¶ci uczestniczy³y w³adze miasta, cz³onkowie Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej i wszyscy, którym le¿a³o na sercu wydanie jej t³umaczenia.

Wydanie kroniki w nak³adzie 1000 egz. to wydarzenie historyczne, bowiem ¿adna z przedwojennych kronik Strzegomia nie zosta³a przet³umaczona z jêzyka niemieckiego na jêzyk polski, nie wydano równie¿ w powojennej historii miasta ¿adnej kroniki w jêzyku polskim. Inicjatywê przet³umaczenia kroniki Juliusza Filli podj±³ Marek ¯ubryd, nauczyciel jêzyka niemieckiego i historyk z Zespo³u Szkó³ w Strzegomiu. Redakcj± tekstu w jêzyku polskim zajê³a siê Ma³gorzata Kucharska, nauczyciel z Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych. Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej poczyni³o starania wydawnicze i pozyska³o sponsorów, do których nale¿y Gmina Strzegom (ponad 19 tys. z³) i Urz±d Marsza³kowski Województwa Dolno¶l±skiego(10tys. z³). Podczas spotkania promocyjnego Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia podziêkowa³ wszystkim, którzy przyczynili siê do powstania tego dzie³a, unikalnej skarbnicy wiedzy o Strzegomiu, na której bazowali pó¼niejsi kronikarze.

Kronika Filli prezentuje unikalne spojrzenie na dzieje naszego miasta od ¶redniowiecza do roku 1889. W kronice zosta³y opisane bardzo dok³adnie nie tylko wydarzenia historyczne, ale tak¿e rozwój gospodarczy miasta, rzemios³a i rzemie¶lników. Kronikarz przytoczy³ du¿o dokumentów z historii organizacji cechowych w Strzegomiu. Kronika jest dlatego istotnych ¼ród³em historycznym, niezbêdnym dla poznania historii naszego miasta. Zosta³a podzielona na piêæ okresów czasowych, z których ka¿dy opisuje poszczególne okresy w dziejach Strzegomia od powstania miasta, poprzez jego rozwój i okres najwiêkszej ¶wietno¶ci, a potem okres upadku miasta i ponownej jego odbudowy. Jest to bardzo dobry przyczynek do dalszych badañ dziejów historycznych miasta, a¿ do czasów wspó³czesnych.

 

   

   

   

   

   

   
 


W programie trzydniowych uroczysto¶ci ¦wiêta Granitu Strzegomskiego odby³o siê wiele imprez tematycznie zwi±zanych z granitem, bran¿± kamieniarsk± i jej osi±gniêciami. Ka¿de stoisko urz±dzone przez strzegomskie firmy kamieniarskie by³o interesuj±ce i posiada³o bogat± ofertê edukacyjn±.

Iluzja kamienia

Wykorzystanie granitu w rze¼bie, architekturze i sztuce u¿ytkowej prezentowa³o stoisko Firm Piramida i Litos. Granitowy Fiat 125 cieszy³ siê du¿ym zainteresowaniem zwiedzaj±cych. Ka¿dy chcia³ sobie zrobiæ zdjêcie wchodz±c na dach, tego misternie wykonanego w skali 1:1 granitowego samochodu. Niektórzy pukali w szyby, bo my¶leli, ¿e oszronione. Wykoñczona i ozdobiona stupa buddyjska ciekawi³a nietypowo¶ci± architektonicznego zwieñczenia, a nowa rze¼ba Ewy Solimy „Iluzon” spowodowa³a wrêcz lawinê pytañ i domys³ów, co ona przedstawia. Ciekawi³o po³±czenie mozaiki i malarstwa, jak równie¿ wycinanie otworów z granitu w formie walca. Rze¼biarkê okre¶lano „strzegomskim Gaudim”. Oprócz granitowych cudów eksponowanych na stoisku, serwowano tak¿e chleb z zaprzyja¼nionej firmy piekarniczej Hübner Bäcker z Niemiec, która serwowa³a chleb firmowy z napisem Litos.pl. i chleb w formie piramidy. Najsmaczniejszy by³ …marchewkowy ze smalcem i ogórkiem.

   

   

   

   

   

   
 
   

Iluzja rze¼by

„Iluzon” Ewy Solimy to kolejna rze¼ba wykonana ze strzegomskiego granitu, wydobytego w kopalni granitu w Kostrzy. Znana rze¼biarka ponownie zaskoczy³a mieszkañców swojego rodzinnego miasta innowacyjno¶ci± spojrzenia na granit. – Chcia³am pokazaæ granit ciekawy, weso³y, kolorowy, dlatego na rze¼bie umie¶ci³am malarstwo - wzory pokazuj±ce iluzjê, czyli rzeczy niemo¿liwe do wykonania - wyja¶nia. Autorka rze¼by po³±czy³a kamieñ z innymi materia³ami - zastosowa³a malarstwo i mozaikê ceramiczn±, co sprawi³o, ¿e kamieñ otrzyma³ nowy wyraz. - W górnej czê¶ci znajduje wa³ek, który zosta³ wyci±gniêty z g³owy rze¼by, a na nim - wymalowane wzory iluzjonistyczne. Ca³o¶æ rze¼by upiêkszy³am z³ot± mozaik± i brokatow± gum±, co ociepli³o granit i doda³o nowego wyrazu. Chcia³am stworzyæ rze¼bê niemo¿liw± do zrobienia i uda³o siê - komentuje. Rze¼ba ma 3,20 m wysoko¶ci i wa¿y oko³o 7 ton. Dobrze wkomponowa³a siê w pejza¿ architektoniczny rynku.

   

   

   

Granit na dotyk

Fundacja Bazalt przemyca³a edukacyjne tre¶ci podczas zabawy z granitem na dotyk. Ka¿dy kto odwiedzi³ stoisko Fundacji Bazalt i Granexu mia³ mo¿liwo¶æ poczuæ kamieñ, poczuæ zmys³em dotyku jego fakturê stosowan± w obróbce kamieniarskiej. Stoisko ukaza³o zwiedzaj±cym jak ró¿na mo¿e byæ powierzchnia kamienia. – Mamy tutaj fakturê piaskowan±, groszkowan±, p³omieniowan±, szlifowan±, bezpo¶rednio po ciêciu pi³± diamentow±, piaskowan±, szczotkowan± czy grubo szpicowan± – informuje Katarzyna Zych – G³uszyñska z Firmy Granex. Praktycznie udowodniono, ¿e ten sam kamieñ mo¿e mieæ w dotyku zupe³nie inny odbiór, jak równie¿ inne walory wizualne i estetyczne.

¦wietn± edukacjê przez zabawê przygotowa³a dla dzieci Firma Granex. - Dzieci bawi± siê w m³odego geologa i paleontologa na dwóch stanowiskach. W pierwszym – archeologicznym dzieci poszukuj± skarbów, które dawniej by³y znalezione przez archeologów w kamienio³omie Bazalt, w grodzisku ³u¿yckim. Oczywi¶cie s± to imitacje – mówi Katarzyna Zych- G³uszyñska. Tu¿ obok jest drugie stanowisko - paleontologiczne. - Tu dzieci poszukuj± w piasku fragmentów skamienia³o¶ci, muszli, czy kawa³ków ro¶lin. Próbuj± odgadn±æ co to jest i dopasowaæ do odpowiednich obrazków. Dobrze sobie radz±, wyrosn± na prawdziwych paleontologów – mówi Andrzej G³uszyñski, geolog. Celem podjêtych dzia³añ jest propagowanie wiedzy geologicznej po³±czon± z nauk± przyrody, a nagrod± jest dyplom M³odego Geologa i M³odego Paleontologa.

Ale to nie wszystkie oferty Granexu. Porad jak nale¿y zaprojektowaæ sobie ogród, czym siê nale¿y kierowaæ, by uzyskaæ wymarzony efekt, dostosowany do siebie i swoich potrzeb - udziela³a Julia Jankowska, architekt krajobrazu, na co dzieñ pracuj±ca w LGD „Partnerstwo Kaczawskie”. Pani architekt preferuje przy aran¿acji ogrodów powrót do naturalnych materia³ów, tradycyjnych, lokalnych np. u nas w Strzegomiu, oczywi¶cie powrót do granitu. – To, co jest zwi±zane z tradycj± miejsca, zawsze bêdzie najlepiej siê prezentowaæ – stwierdzi³a i ju¿ dzi¶ zaprosi³a do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, która zostanie otwarta w pa¼dzierniku jako Centrum Edukacji Geologicznej i Regionalnej.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   

Klaster kamieniarski

Klaster kamieniarski przygotowa³ stoisko w charakterze warsztatu kamieniarskiego z XIX w., ukazuj±ce jak kamieniarze pracowali 100 lat temu. - Na stoisku wyeksponowane by³y stare narzêdzia, historyczne, zabytkowe, pochodz±ce z ubieg³ego wieku, skrzynie kamieniarskie, a w tle fragment suchego muru z granitu – informuje Jacek Major, wiceprezes Fundacji Bazalt.

Wyeksponowano tak¿e banery i foldery reklamowe firm, które s± cz³onkami klastra kamieniarskiego: zareklamowano targi „Kamieñ”, które siê odbêd± w listopadzie br. we wroc³awskiej Hali Stulecia, organizowane przez firmê Geoservice-Christi sp. z o.o. i urz±dzono wystawê czasopisma „Kurier kamieniarski”. Atrakcj± sobotniego dnia by³a rze¼ba w piaskowcu postaci Chrystusa Frasobliwego, wykonanej przez strzegomskiego rze¼biarza Zbigniewa Zycha. Rze¼ba powsta³a w ekspresowym czasie, a w czasie ¦wiêta Granitu Strzegomskiego zosta³a ukoñczona przez mieszkañców Strzegomia. Ka¿de dziecko, które pomog³o wykoñczyæ rze¼bê, mia³o wygrawerowane swoje imiê i nazwisko z ty³u rze¼by. W niedzielê rze¼ba zostanie przekazana kapelanowi kamieniarzy ks. kanonikowi Markowi Zmudzie i bêdzie umieszczona w ko¶ciele pw. Naj¶wiêtszego Zbawiciela ¦wiata i Matki Bo¿ej Szkaplerznej, w którym znajduj± siê wykonane przez niego inne dzie³a: droga krzy¿owa na starych rycinach Dürera i o³tarz g³ówny z wapienia. - Najlepiej siê czujê w rze¼bach sakralnych – stwierdza, a jego najpiêkniejsza rze¼ba to Chrystus Frasobliwy, wys³uchuj±cy pró¶b, b³agañ i rado¶ci cz³owieka oraz sceny Ukrzy¿owania.

Wraz z SCK, Fundacj± Bazalt, Gmin± Strzegom, klaster kamieniarski przygotowa³ druga wersjê granitowej gry 2.0 pt. Gdzie jest Montanus? W roku bie¿±cym przypada 410 rocznica ¶mierci Jana Montanusa, wiêc temat gry, zainspirowanej przez Krzysztofa Kaszuba, ma na celu oddanie czci wielkiemu odkrywcy ziemi pieczêtnej „terra sigillata”. Do zabawy zaproszono dzieci i doros³ych. – Wiele zg³oszeñ powtarza siê z ubieg³ego roku, co oznacza ¿e jest wielkie zainteresowanie nasz± gr±– mówi inicjatorka gry, Katarzyna Tokarczyk- Dorociak z Fundacji Bazalt. Nagrody ufundowa³a gmina Strzegom.

   

   

   

   

   

 

Sza – Gal – ma³e jest piêkne

Granitowe wazony, misy, tralki, butelki i inne wyroby z kamienia prezentowa³ Stanis³aw Sza³ecki z firmy SZA-GAL. Wazony eksponowane w oknie wystawowym cechowa³y siê finezj± i elegancj±, a kwiaty dope³ni³y ca³o¶ci. Nale¿y nadmieniæ, ¿e granitowe wyroby firmy SZA-GAL ciesz± siê ogromn± popularno¶ci±, a ich jako¶æ osi±ga europejskie standardy.

   

   

   

 

„Przewodnik za Lad±”

Pierniczki, miody, obrazy, materia³y promocyjne i inne atrakcje mo¿na by³o podziwiaæ na stoisku zintegrowanego LGD, które zaprezentowa³o projekt wspó³pracy z piêcioma zaprzyja¼nionymi LGD pt. „Przewodnik za Lad±”. Wystawi³y siê: LGD „Szlakiem Granitu”, LGD „Spichlerz Górnego ¦l±ska”, LGD „Kwiat Lnu” z Kamiennej Góry i Lubawki, LGD „£êgi Odrzañskie” , czyli pobliskie gminy nadodrzañskie i LGD „Duch Gór”- Karpacz i okolice. - Chcemy promowaæ piêæ regionów w piêciu miejscach, by nasi mieszkañcy mogli korzystaæ z tych piêknych przedsiêwziêæ na obszarze dzia³ania naszego projektu – mówi Andrzej Sukta, wiceprezes LGD „Szlakiem Granitu”.
Wy¶mienicie smakowa³y miody z pasieki pañstwo Cho³odyñskich i urzeka³y widzów obrazy malarza artysty Marka Horowskiego z Bogdanowa, gmina Kostom³oty.

   

   

   

   

   

   
 
   

Dynamiczne stoisko firmy Granit S.A.

Dynamicznie i pracowicie, zaprojektowane by³o stoisko Firmy Granit S.A. Zamiarem by³o, by wszyscy zwiedzaj±cy mieli wyobra¿enie, jak siê pracuje przy wydobywaniu granitu. Wyeksponowano ³adowarkê i maszynê wierc±c± i tym w³a¶nie od innych wyró¿nia³o siê stoisko Firmy Granit S.A. £adowarka Hitachi ZW 370 z wymiennym osprzêtem - w tym momencie wid³y, ale mo¿e byæ jeszcze pazur, czy ³y¿ka, demonstrowa³a podnoszenie bloku kamiennego, jednak furorê zrobi³a maszyna wierc±ca DQ 100. Pokaz pracy tej maszyny, wykonuj±cej odwierty w granicie wywo³a³ sensacjê i wielkie zainteresowanie. O jej mo¿liwo¶ciach informowa³ Krzysztof Molenda, zastêpca kierownika ruchu zak³adu górniczego Granit Strzegom S.A. – Maszyna robi odwierty w granicie w pionie i poziomie. Ma tê zaletê, ¿e przezbrojenie lawety trwa 20-30 sekund – zaznaczy³. Jak komentowali obserwatorzy, obs³uga takiej maszyny nie by³a wcale taka ³atwa. – Trzeba byæ artyst± w takim fachu – mówili. Firma Granit S.A. z sukcesami wpisa³a w rozwój przemys³u kamieniarskiego gminy Strzegom. -Reprezentujemy firmê z tradycj±, firmê, która wros³a w Ziemiê Strzegomsk± i próbujemy pokazaæ pracê sprzêtu górniczego tym, co nie wiedz± jak ta praca wygl±da – zaznaczy³ Krzysztof Molenda. Proces wiercenia wiert³a na sucho to kolejna atrakcja zaprezentowana na stoisku.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   

Granitowe impresje Zespo³u Szkó³

Zwi±zek Pracodawców Bran¿y Kamieniarskiej, Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zak³adów Górniczych i m³odzie¿ z Technikum Górnictwa Odkrywkowego, pod opiek± nauczycieli: Agnieszki Oleszko, Renaty Dziurli i Jacka Sozañskiego, przygotowali wspólnie stoisko promuj±ce granit, wyroby z granitu, minera³y, literaturê fachow± i czasopismo „Kurier Kamieniarski”. M³odzie¿ z jedynego w Polsce technikum promowa³a projekt „M³odzie¿owe Mini Przedsiêbiorstwo’” w ramach którego wykonali interesuj±ce prace. – Pracowali¶my w czterech grupach pod opiek± pani Agnieszki Oleszko. Na stoisku pokazujemy nasze wspólne prace: grupa Granix wykona³a z mozaiki logo naszej szko³y, Gran Klaud, zaprezentowa³a Granitowe Serca naszej szko³y, Mech Gran - doniczkê i wazon z kamyczków oraz serca z kamieni i Creative International - p³ytê z napisem „Kocham Ciê” – komentuje Klaudia, uczennica z Zespo³u Szkó³.

- Promujemy równie¿ minera³y, a tak¿e nasz± szko³ê. W tym celu wykonali¶my prezentacjê multimedialn±, tablice informacyjne o dzia³alno¶ci pozalekcyjnej oraz prezentujemy filmik promuj±cy TGO, a w nim zawarte s± informacje, gdzie mo¿na znale¼æ miejsca pracy w zawodzie. Film otrzymali¶my od pana Stanis³awa Sitarza, prezesa Zwi±zku Pracodawców Bran¿y Kamieniarskiej - wyja¶nia Renata Dziurla, nauczycielka z Zespo³u Szkó³.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

Nowe kadry rze¼biarskie

Jerzy Zysk, strzegomski rze¼biarz nie tylko rze¼bi sam, ale prowadzi szeroko zakrojon± akcjê edukacyjn±, co widaæ by³o na zorganizowanym przez niego stoisku. - Na moim stanowisku odbywa siê rze¼bienie w kamieniu, czyli ma³y plener rze¼by – mówi. I wyja¶nia:- Bêd± dwie wersje rze¼by - jedna to rze¼bienie przez rze¼biarza, pokazywanie jego kunsztu. Przedstawiê kilka form pracy d³utem. Druga - to rze¼bienie i nadawanie formy rze¼bie przez wszystkich chêtnych, którzy chcieli spróbowaæ swoich si³. Bêdzie to rze¼ba tworzona przez wszystkich strzegomian. Czyli tworzymy i stajemy siê wszyscy twórcami rze¼by. Dla dzieci zapewnione zosta³y ró¿ne atrakcje takie jak plecenie warkoczyków z granitow± kulk± i malowanie twarzy. Zwyczajowo wystawiane zosta³y gad¿ety z granitu i granitowa kolekcja bi¿uterii. Zainteresowanie budzi³ granitowy chleb.

   

   

   

   

   

   
 
   

Turniej Szachowy o Puchar Przewodnicz±cego Rady Miejskiej w Strzegomiu

XXII Turniej Szachowy o Puchar Przewodnicz±cego Rady Miejskiej w Strzegomiu odby³ siê w sali konferencyjnej Urzêdu Miejskiego w Strzegomiu w dn. 21 czerwca 2014 r. W turnieju, wziêli udzia³ zawodnicy z Jawora, ¯arowa, Jeleniej Góry, ¦widnicy, Legnicy, ¯ar i Strzegomia. Zawody zosta³y przeprowadzone w sze¶ciu kategoriach, siedmiu rundach, systemem szwajcarskim. Zawody sêdziowa³ sêdzia Ignacy Kosiñski. Najlepsze wyniki osi±gnêli:

- w kategorii m³odzików – Oskar Perek, ¦widnica
- w kategorii juniorów m³odszych- Waldemar Dr±¿ek, Jawor
- w kategorii juniorek - Katarzyna Kobzdej, ¦widnica
- w kategorii juniorów – Dawid Mozol- Goniec, ¯arów
- w kategorii kobiet – Mariola Paw³owska, Strzegom
- w kategorii seniorów – Janusz Kiliañski, ¦widnica

Zwyciêzcy zostali uhonorowani medalami oraz pucharami, ufundowanymi przez Tadeusza Wasyliszyna, Przewodnicz±cego Rady Miejskiej w Strzegomiu, za¶ laureaci drugich i trzecich miejsc we wszystkich kategoriach - pami±tkowymi medalami. Nagrody wrêczy³ Przewodnicz±cy Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn w asy¶cie sêdziego Ignacego Kosiñskiego oraz Ewy ¦wi±tek, instruktora SCK.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

Rozgrzewka przed biegiem

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta zaprosi³ uczestników ¦wiêta Granitu Strzegomskiego tu¿ przed biegiem „Strzegomska 12”na promocjê najnowszej pozycji na rynku wydawniczym w bie¿±cym roku - ksi±¿ki prof. Jana Chmury pt. „Rozgrzewka”. By³a to niez³a rozgrzewka przed biegiem. Wywiad na ¿ywo z profesorem przeprowadzi³ Przemys³aw Stempniewicz, trener i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu. „Rozgrzewka” wzbogacona ilustrowanymi rycinami zawiera podstawy fizjologiczne i ich zastosowanie praktyczne. W publikacji autor zawar³ najnowsze rozwi±zania stosowane we wspó³czesnej rozgrzewce i jej wp³yw na wysi³ek meczowy i treningowy. Ksi±¿ka informuje o tym, jak osi±gn±æ próg psychomotoryczny zmêczenia podczas rozgrzewki, jak czêsto i w jakich ilo¶ciach nawadniaæ organizm w rozgrzewce, dlaczego nale¿y stosowaæ indywidualizacjê obci±¿eñ fizycznych w rozgrzewce, czy jak prze³amywaæ barierê zmêczenia w mózgu podczas treningu. Z takimi i innymi zagadnieniami czytelnik zapozna siê podczas lektury promowanej ksi±¿ki.

   

   

   

   

 

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni

W drugim dniu ¦wiêta Granitu Strzegomskiego zosta³y og³oszone wyniki Plebiscytu na najlepszego sportowca, trenera i dru¿ynê ubieg³ego roku w gminie Strzegom, og³oszonego przez burmistrza Strzegomia. Sportowcem roku, specjalnie powo³ana kapitu³a, wybra³a Micha³a Konarskiego (je¼dziectwo), który wyprzedzi³ Jakuba Rajtara (judo) i Marcina Bury³o (pi³ka no¿na). Najlepszym trenerem okaza³ siê Przemys³aw Stempniewicz (pi³ka no¿na). W¶ród wyró¿nionych w tej kategorii byli: Jaros³aw Krzy¿anowski (pi³ka no¿na) i Józef Smoter (judo). Kapitu³a nie wskaza³a najlepszej dru¿yny, przyznaj±c wyró¿nienie Herbapolowi Stanowice.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   


Happysad da³ ¶wietny koncert
22.06.2014 r.

Zespó³ znany z takich przebojów jak „Tak± wod± byæ”, „Zanim pójdê”, „Wszystko jedno”, „£ydka”- Happysad da³ ¶wietny koncert w sobotni wieczór na strzegomskim Rynku.

Ten rockowy zespó³ ze Skar¿yska- Kamiennej, którego wokalist± jest Jakub "Quka" Kawalec, da³ bardzo dobry koncert skierowany do mieszkañców gminy Strzegom oraz okolicznych miejscowo¶ci. W sobotni wieczór Rynek wype³ni³ siê po brzegi. Przed scen± zgromadzili siê m³odzi ludzie pragn±cy z bliska zobaczyæ wystêp swojej ulubionej grupy. Happysad zafundowa³ wszystkim przyby³ym dawkê niezwykle pozytywnej energii porywaj±cej do tañca. T³umy ludzi ¶piewa³o i klaska³o w rytm muzyki. Nie uda³o siê przekazaæ ca³ego dorobku swojej twórczo¶ci, ale wystarczy³ zaledwie kilka piosenek by zdobyæ serca publiczno¶ci. Niektóre kawa³ki by³y spokojne i wprawia³y w refleksjê inne za¶ mega dynamiczne, przy których mo¿na by³o poskakaæ. Miejmy nadziejê, ¿e jeszcze nie raz odwiedz± nasze miasto.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 


„Bujanko” w rytmie reggae
22.06.2014 r.
 

Strzegomski Rynek wype³niony po brzegi, t³umy fanów, rewelacyjny kontakt wokalisty z publik±- wszystko to opisuje tylko jedno- koncert zespo³u Jamal!

Tomek „Miodu” Mioduszewski da³ niez³ego czadu. Jak w jednym zdaniu mo¿na opisaæ jego wystêp? To przede wszystkim niepowtarzalna energia, szaleñstwo i mocny beat, którego nie mog³o zabrakn±æ w muzyce reggae. Publiczno¶æ by³a zachwycona! Grupa zagra³a swoje najwiêksze przeboje, a sam wokalista okaza³ siê naprawdê niezwykle sympatyczny, co da³o siê poznaæ po bliskim kontakcie z fanami, którzy po koncercie nie szczêdzili ciep³ych i pozytywnych s³ów. – By³o naprawdê ¶wietnie- mówili. Jamal da³ z siebie dos³ownie wszystko! ¦piewa³, tañczy³ i zachêca³ do wspólnej zabawy fanów. „Miodu”, choæ na krótko, wprowadzi³ do ¿ycia strzegomian trochê jamajskiego, ciep³ego klimatu.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 


Cipiersi z mocnym uderzeniem
22.06.2014 r.

Cipiersi to rockowy zespó³ z Nowej Rudy za³o¿ony 27 lat temu. 21 czerwca mogli¶my go go¶ciæ na strzegomskim Rynku.

Wokalista zespo³u- Piotr Kordek- Orban swoim mocnym i niepowtarzalnym g³osem zachêci³ publiczno¶æ do wspólnej zabawy przy rockowych brzmieniach. Zagrali wiele swoich kawa³ków, tak¿e te, jak sami okre¶laj± „o szpiegowskim zabarwieniu”. By³o trochê o mi³o¶ci, trochê ballad tak¿e ka¿dy s³uchacz móg³ znale¼æ co¶ w sam raz dla siebie. Warto dodaæ, ¿e zespó³ wystêpowa³ w Jarocinie, zdoby³ wyró¿nienie na M³odzie¿owych Spotkaniach Muzycznych Chojnów `88 czy III miejsce na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej `88. W 1993 roku grupa zosta³a rozwi±zana by w 2013 roku znów powróciæ na rynek muzyczny.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 


Drugi dzieñ atrakcji na strzegomskim Rynku
22.06.2014 r.

Kolejny dzieñ obchodów ¦wiêta Granitu Strzegomskiego przed nami. Trzeba przyznaæ, ¿e frekwencja osób w nim uczestnicz±cych by³a naprawdê du¿a. Od samego rana do Rynku ¶ci±ga³y t³umy ludzi, dla których na te dni, przygotowano mnóstwo atrakcji.

Ju¿ o 11.30 ka¿dy, kto interesuje siê histori± Joannitów, mia³ szansê zobaczyæ na ¿ywo ich pokazy walk podczas Turnieju Rycerskiego na terenie roz³o¿onego obozowiska. Jednak¿e zanim odby³o siê przedstawienie, przeszli oni z Parku Miejskiego do Rynku pokazuj±c siê w bardzo okaza³ych strojach. Podczas spotkania z rycerzami mo¿na by³o nauczyæ siê tak¿e strzelania z ³uku, co dla niektórych stanowi³o naprawdê wielkie wyzwanie. Po po³udniu odby³y siê koncerty zespo³ów rockowych. Wyst±pi³ m.in. nasz lokalny STRIKER, przy którym strzegomska m³odzie¿ bawi³a siê wy¶mienicie. Da³ niez³ego czadu i zachêci³ do zabawy mieszkañców.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 


Moc disco polo
21.06.2014 r.
 

T³umy mieszkañców gminy Strzegom i okolicznych miejscowo¶ci ogl±da³y na ¿ywo pi±tkowe, wieczorne koncerty gwiazd w ramach 1. dnia ¦wiêta Granitu Strzegomskiego.

Jako pierwsza na strzegomskiej scenie zaprezentowa³a siê Casandra, czyli Elwira Matysiak, która jest za³o¿ycielk± i wokalistk± grupy. Jej rytmiczne i taneczne piosenki sprawi³y, ¿e strzegomska publiczno¶æ naprawdê ¶wietnie siê bawi³a. Casandra na rynku muzycznym jest zaledwie od 3-ech lat, a ju¿ zdoby³a uznanie i sympatiê s³uchaczy. Wszystko to dziêki takim przebojom jak „Mi³o¶æ jest rytmem”, „Wszyscy razem” czy „To Twój czas”, które przypad³y do gustu równie¿ naszym mieszkañcom.

Drug± gwiazd± pi±tkowego wieczoru by³ zespó³ Skaner, z charyzmatycznym Robertem Sasinowskim na czele. Chyba ka¿dy z nas zna jego najwiêksze przeboje takie jak: „American Boy”, „Poci±g do gwiazd”, „Moja wolno¶æ” czy „Nadzieja”, które przynios³y mu wielk± s³awê. Nie by³o chyba osoby, która nie ¶piewa³aby podczas koncertu. Ta niezwykle dynamiczna muzyka sprawi³a, ¿e wszyscy tañczyli i ¶wietnie siê bawili.

Pi±tkowe koncerty by³y bardzo udane, o czym ¶wiadczy³a reakcja strzegomskiej publiczno¶ci. W sobotê zapraszamy na trzy wydarzenia muzyczne: koncert zespo³u Cipiersi, Jamal oraz Happysad.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


Jego prze¿ywanie piêkna
21.06.2014 r.

£ukasz Lesiów- fotograf, podczas ¦wiêta Granitu Strzegomskiego mia³ swój wernisa¿ w Centrum Aktywno¶ci Spo³ecznej „Karmel” pt: „Moje prze¿ywanie piêkna”.

Wszyscy przybyli mieli okazjê podziwiaæ piêkne zdjêcia przez niego wykonane, przedstawiaj±ce nasze polskie góry. Jak sam twierdzi bardzo lubi ¶rodowisko przyrodnicze. Interesuje siê wszystkim tym, co jest zwi±zane z krajobrazem. Kocha fotografowaæ, szczególnie interesuje go fotografia przyrody, makrofotografia. Nie zna takiego pojêcia jak nuda, bo we wszystkim znajduje czas na prze¿ywanie piêkna.

 

   

   

   

   

   

   
 
 


¦wiêto Granitu czas zacz±æ!
21.06.2014 r.

W pi±tek, 20 czerwca br. rozpoczê³a siê kolejna edycja ¦wiêta Granitu Strzegomskiego, bêd±ca po³±czeniem Dni Ziemi Strzegomskiej oraz ¦wiêta (Festynu) Kamienia.

Do wspólnej zabawy zaprosi³ burmistrz Strzegomia- Zbigniew Suchyta, przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Strzegomiu- Tadeusz Wasyliszyn, pose³ na Sejm RP- Monika Wielichowska, sekretarz Urzêdu Miejskiego- Iwona Zabawa- Budziszyn oraz dyrektor SCK- Bo¿ena Bojanowska- Czuk, którzy dokonali oficjalnego otwarcia najwiêkszej plenerowej imprezy- ¦wiêta Granitu Strzegomskiego. - Serdecznie witam wszystkich mieszkañców oraz osób spoza naszej gminy na kolejnej edycji ¦wiêta Granitu Strzegomskiego. Nadszed³ czas na ¶wiêtowanie w polskiej stolicy granitu. Mamy czas na to by spotkaæ siê tutaj na rynku, bawiæ siê i weseliæ- mówi³ burmistrz. - Ziemia strzegomska znakomicie siê rozwija, równie¿ kulturalnie i ¿yczê Pañstwu udanej, 3-dniowej zabawy- doda³a Monika Wielichowska.

Po czê¶ci oficjalnej na scenie zaprezentowa³ siê strzegomski zespó³ wokalny „In Live”, który rado¶nie wprowadzi³ w to 3- dniowe ¶wiêto. By³o równie¿ trochê ruchu na ¶wie¿ym powietrzu czyli zumba prowadzona przez Ewê Zapoln±. Wieczorem za¶ odby³y siê koncerty gwiazd disco polo: Casandry oraz Skanera.

Serdecznie zapraszamy Pañstwa na kolejne dni ¦wiêta Granitu Strzegomskiego. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

 

   

   

   

   

 


Galeria „zbazaltu” promuje Strzegom
21.06.2014 r.

Granitowa kolekcja, bi¿uteria z kamienia naturalnego, rzemios³o artystyczne, minera³y oraz pami±tki artystyczne to regionalna oferta nowej Galerii „zbazaltu”, otwartej podczas ¦wiêta Granitu Strzegomskiego z inicjatywy Fundacji „Bazalt”.

Jej siedziba mie¶ci siê pod adresem Rynek 42. Dziêki inicjatywie Fundacji zosta³o utworzone miejsce, w którym bêd± siê mogli spotykaæ siê twórcy produktów lokalnych, szczególnie rzemios³a kamieniarskiego i artystycznego oraz prezentowaæ i sprzedawaæ swoje prace. Galeria ma docelowo zostaæ centrum informacji o atrakcjach krajoznawczo – turystycznych okolic Strzegomia. - Chcemy, aby to miejsce sta³o siê wa¿nym punktem Granitowego Serca Polski, którego dzia³alno¶æ bêdzie mia³a zasiêg dostrzegalny nie tylko lokalnie, ale równie¿ regionalnie. W swoich dzia³aniach bêdziemy kreowaæ to¿samo¶æ lokaln± opart± na bogactwach naturalnych, potencjale miejsc i ludzi, tradycji i dziedzictwie – mówi Krzysztof Skolak, prezes Fundacji Bazalt. Nowa galeria wzbudzi³a wielkie zainteresowanie i jest niew±tpliwie d³ugo oczekiwan± tego typu inicjatyw± promuj±c± miasto. W otwarciu galerii uczestniczy³ prof. Jerzy Fober, którego córki Ma³gorzata i Katarzyna stworzy³y przepiêkn± fotogaleriê zdjêæ granitowej bi¿uterii, eksponowanej na ¶cianach. Warto zaznaczyæ, ¿e prof. Jerzy Fober jest komisarzem tegorocznego Pleneru Rze¼biarskiego, a prof. Gra¿yna Jaskierska- Albrzykowska, obecna na otwarciu bêdzie jedn± z dwóch kobiet rze¼bi±cych w granicie.

Swój podziw i uznanie wyrazi³a Monika Wielichowska, Pose³ na Sejm RP, która wraz z w³adzami miasta by³a obecna na uroczysto¶ci. Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia podziêkowa³ przedstawicielom Fundacji za to historyczne wydarzenie i ¿yczy³ wielu dalszych innowacyjnych przedsiêwziêæ w promowaniu naszej gminy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  


Eldorado dla dzieci
21.06.2014 r.

W pi±tkowe, s³oneczne popo³udnie, w ramach ¦wiêta Granitu Strzegomskiego, najm³odsi mieszkañcy Strzegomia na Plantach Miejskich, odkryli krainê Eldorado.

Mali odkrywcy mieli okazjê spotkaæ siê z Wikingami, którzy zaprosili ich do wspólnej i weso³ej zabawy. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w ró¿nego rodzaju grach animacyjno- edukacyjnych, które mia³y na celu wywo³anie u¶miechu oraz wspólne spêdzenie czasu. Ka¿dy uczestnik choæ na chwilê móg³ siê przenie¶æ w ¶wiat bajki. Wikingowie przygotowali ró¿ne gry m.in. przeci±ganie liny czy rzucanie balonikami nape³nionymi wod±. By³a to wielka atrakcja i mi³a niespodzianka dla wszystkich.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


 

Festiwal mo¿liwo¶ci kamienia
20.06.2014 r.

¦wiêto Granitu Strzegomskiego, ju¿ po raz czwarty organizowane pod tak± nazw±, oddaje szacunek i uznanie dla bran¿y kamieniarskiej. Wydobycie, obróbka, przeróbka granitu i produkcja wszelkiego rodzaju wyrobów kamiennych osi±gnê³y w gminie Strzegom standardy ¶wiatowe, a firmy tu dzia³aj±ce zajmuj± wysokie lokaty w ogólnopolskim rankingu, co ¶wiadczy o dobrym kierunku wyznaczonym w strategii rozwoju przedsiêbiorstw.

Górnictwo odkrywkowe, bêd±ce filarem gospodarki gminy Strzegom, obejmuje swym zasiêgiem 31 okrêgów górniczych, 14 czynnych kamienio³omów, ponad 300 firm, zatrudniaj±cych ponad 4 tys. pracowników. Na terenie gminy dzia³aj± liczne zwi±zki bran¿owe o ogólnopolskim zasiêgu: Zwi±zek Pracodawców Bran¿y Kamieniarskiej, Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zak³adów Górniczych, Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej i Fundacja Bazalt. W 2013 r. powsta³ klaster kamieniarski.

¦wiêto Granitu Strzegomskiego to tak¿e przegl±d mo¿liwo¶ci kamienia naturalnego - granitu. W Strzegomiu powstaj± niezwyk³e rzeczy z kamienia, które przyci±gaj± uwagê swoj± eleganck± i niepowtarzaln± form±, nowatorskim spojrzeniem na mo¿liwo¶ci kamienia i ekspresj± wyrazu. Wiele projektów, instalacji kamiennych, monumentalnych rze¼b, pomników to niepowtarzalne dzie³a sztuki, które zas³uguj± na uznanie i szerok± promocjê. ¦wiêto Granitu Strzegomskiego przybra³o formê swoistej symbiozy przemys³u, nauki, sztuki i kultury, niespotykany w Polsce rodzaj ¶wiêta, jednocz±cego spo³eczno¶æ lokaln± w duchu edukacji, rado¶ci i zabawy.

Zawiera te¿ artystyczny przekaz starej prawdy, ¿e w ¿yciu jest czas na ciê¿k± pracê oraz czas na rado¶æ i zabawê. Szeroki wachlarz mo¿liwo¶ci granitu zaprezentowa³y na strzegomskim rynku stoiska firm kamieniarskich. Ich innowacyjna oferta informacyjna i edukacyjna budzi³a wielkie zainteresowanie. Ekspozycje pokaza³y mo¿liwo¶ci granitu i jego podstawowe cechy, jakimi s±: nieocenione piêkno, elegancja, naturalno¶æ i niepowtarzalno¶æ wykonanego z niego produktu, który swoj± trwa³o¶ci±, wytrzyma³o¶ci± i
odporno¶ci± zachwyca pokolenia. Granitowe rze¼by, bêd±ce efektem pleneru rze¼biarskiego w Strzegomiu, promuj± z sukcesem strzegomski granit w Polsce. Gmina Strzegom mo¿e siê poszczyciæ tak¿e rze¼biarzami, którzy tworz± na jej terenie. Do nich nale¿± m.in.: Ewa Solima, Jerzy Zysk, Adam Ratkowski. Rze¼bê i malarstwo po³±czy³a Ewa Solima znajduj±c sposób na prze³amanie surowego materia³u w delikatny, przyci±gaj±cy oko kamieñ. To po³±czenie udowodni³o, ¿e nasz szary granit mo¿e byæ równie¿ weso³y i ciekawy. Przyk³adem tego mo¿e s³u¿yæ rze¼ba Granitowe Serce Polski. Tak¿e Artsynteza udowodni³a, ¿e takie po³±czenie jest interesuj±cym rozwi±zaniem. W gminie Strzegom nauka wychodzi naprzeciw potrzebom przemys³u. Wielkim osi±gniêciem by³o utworzenie w 2011 r. Technikum Górnictwa Odkrywkowego, kszta³c±cego kadry dla potrzeb przemys³u lokalnego. Godnym uwagi jest zaanga¿owanie pracowników Wroc³awskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w edukacjê m³odzie¿y w ramach Letniej Szko³y Projektowania w Kamieniu. Strzegom wypracowa³ w ostatnich latach nietypowy symbol gminy - Granitowe Serce Polski. Ma³e mieszcz±ce siê w d³oni serce jest okazjonalnym upominkiem wrêczanym go¶ciom odwiedzaj±cym gminê. ¦wiêto Granitu Strzegomskiego jest festiwalem mo¿liwo¶ci kamienia, bran¿y kamieniarskiej i najlepsz± promocj± gminy.


Rynek w Strzegomiu zmieni³ siê nie do poznania
21.06.2014 r.

Strzegomski Rynek zmieni³ siê nie do poznania. Ciê¿ki sprzêt górniczy zosta³ wyeksponowany na stoiskach strzegomskich firm. Granitowe cuda zosta³y ju¿ zamontowane. Co nam poka¿± strzegomscy kamieniarze? Odpowied¼ jest prosta. Wszystko, bo wszystko mo¿na zrobiæ z kamienia. Inauguracja ¦wiêta Granitu Strzegomskiego tu¿, tu¿. Uroczysto¶ci poprzedzi³a organizacja stoisk firm kamieniarskich, które na tegorocznych obchodach bêd± prezentowa³y swoje wyroby z granitu. 

Tegoroczni wystawcy to: Granit Strzegom S.A., Litos Sp. z o.o., Piramida Sp. z o.o., SZA-GAL Stanis³aw Sza³ecki, Granex Sp. z o.o., Rze¼biarz Jerzy Zysk, Firma Flex, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzia³ania "Szlakiem Granitu", Zwi±zek Pracodawców Bran¿y Kamieniarskiej, Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej, Zespó³ Szkó³ w Strzegomiu, Fundacja „Bazalt”, Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej, GeoSerwis, Klaster Kamieniarski.

Do zobaczenia na Strzegomskim Rynku w dniach 20 – 22 czerwca 2014 r.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   


 


Krzy¿e, medale, odznaczenia
21.06.2014 r.


Finis coronat opus –koniec wieñczy dzie³o. 20 czerwca 2014 r. w sali konferencyjnej Urzêdu Miejskiego w Strzegomiu dokonano wrêczenia odznaczeñ pañstwowych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i odznak resortowych nadanych przez Ministra Gospodarki osobom zas³u¿onym z terenu Gminy Strzegom. W uroczysto¶ci wziêli udzia³: Monika Wielichowska, Pose³ na Sejm RP, Tomasz Smolarz, Wojewoda Dolno¶l±ski, w³adze samorz±dowe gminy Strzegom na czele z Burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchyt± oraz radni Rady Miejskiej wraz z przewodnicz±cym Tadeuszem Wasyliszynem.

Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci, którym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej honoruje osoby aktywnie wypracowuj±ce polsk± wolno¶æ w ró¿nych dziedzinach ¿ycia po roku 1989, uhonorowano Ryszarda Rossê, dzia³acza solidarno¶ciowego.

Za ogromne zaanga¿owanie na rzecz Gminy Strzegom, Pañstwa i obywateli, a tak¿e spe³nianie czynów przekraczaj±cych zakres zwyk³ych obowi±zków Srebrny Krzy¿ Zas³ugi otrzymali: Chech³owski Marek Mara, Kaszub Krzysztof, Krzywda Maria, Ozimek Jan, Zieliñska Swiet³ana oraz Zieliñski Miros³aw.
Br±zowy Krzy¿ Zas³ugi otrzymali: Dudyk Stefan, Eulenfeld Irena, Gielata Krystyna, Krosta Lucjan, Sozañska Dorota i Wojnowska Maria.

Za wzorowe i wyj±tkowo sumienne wykonanie obowi±zków wynikaj±cych z pracy zawodowej Z³oty Medal Za D³ugoletni± S³u¿bê – stopnia I otrzymali: Boczkala Krzysztof, Branka Bo¿ena Zofia i Wêglarz Edmund.
Majstrzyk Wies³aw i Woroniuk Stanis³aw zostali odznaczeni Srebrnym Medalem Za D³ugoletni± S³u¿bê – stopnia II.
Br±zowy Medal Za D³ugoletni± S³u¿bê – stopnia III otrzymali: Augustyniak Grzegorz, Chodurek Waldemar i Le¶niak Tomasz.

Odznaki Honorowe „Zas³u¿ony dla Górnictwa RP”, które Minister Gospodarki nadaje w uznaniu zas³ug dla rozwoju górnictwa i górnictwa skalnego otrzymali: Baczmañski Miros³aw, Bratczyk Marek Tadeusz, Bugajski Henryk, Che³chowski Marek, Gaszyñski Marian, Jasku³a Jerzy Jan, Kania Piotr Robert, Koruch Andrzej Janusz, Kretowicz Andrzej Jan, £amacz Jacek, Marciniszyn Ludwik, Marian, Pi±tek Janusz, Walczak Jacek, Zobków Grzegorz Edward i Zym Krzysztof.

Tytu³ „Zas³u¿ony dla Ziemi Strzegomskiej” otrzyma³ Andrzej Zontek, za zas³ugi na rzecz mieszkañców Gminy Strzegom, a tak¿e za dotychczasow± dzia³alno¶æ, która przyczyni³a siê do kulturalnego i spo³ecznego rozwoju i promocji Gminy Strzegom.

Z³ot± Odznakê Honorow± „Za zas³ugi dla Zwi±zku Sybiraków” nadan± przez Prezesa Zarz±du G³ównego Zwi±zku Sybiraków otrzyma³ ks. Kanonik Marek ¯muda.

Prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz, rektor AWF We Wroc³awiu zosta³ uhonorowany statuetk±, zaprojektowan± przez znanego artystê rze¼biarza Bronis³awa Krzysztofa, któr± w podziêkowaniu za propagowanie i rozwój masowej kultury fizycznej na Ziemi Strzegomskiej wrêczy³ Burmistrz Strzegomia.

Do wszystkich uhonorowanych burmistrz skierowa³ s³owa podziêkowania za ciê¿k± pracê, po¶wiêcenie i determinacjê w dzia³aniu. - ¯yczê du¿o zdrowia, wszelkiej pomy¶lno¶ci oraz dalszej realizacji zamierzeñ zarówno w ¿yciu prywatnym, zawodowym, jak i spo³ecznym – powiedzia³. W toku wypowiedzi burmistrz zaznaczy³, ¿e Ci z Pañstwa, którzy dzi¶ zostali uhonorowani odznaczeniami i tytu³ami ró¿nych szczebli zas³u¿yli na nie w szczególny sposób dzia³aj±c na korzy¶æ i dla dobra naszej gminy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   


 

 


TVP Info -POGODA - w Strzegomiu
22 czerwca 2014 - ¦wiêto Granitu Strzegomskiego
18.06.2014 r.

Wszystkich mieszkañców Strzegomia oraz naszych przyjació³ z ca³ego kraju zapraszamy do udzia³u w ¦wiêcie Granitu Strzegomskiego, które odbêdzie siê w dniach 20-22 czerwca 2014 roku na strzegomskim Rynku.
Ci, którzy zechc± bawiæ siê z nami za po¶rednictwem TVP Info - Pogoda, zapraszamy w dniu 22 czerwca 2014 roku na strzegomski Rynek oraz do obejrzenia TVP- Info - Pogoda z relacjami na ¿ywo ze Strzegomia.

PLAN WEJ¦Æ TVP-INFO - POGODA ze STRZEGOMIA:

Godz. 11.50, Godz. 12.50 , Godz. 13.50, Godz. 14.50, Godz. 15.50
W cogodzinnych wej¶ciach: prognoza pogody, rozmowy i relacje na ¿ywo ze ¦wiêta Granitu w Strzegomiu.

OBEJRZYJ Z NAMI PROGNOZÊ POGODY ZE STRZEGOMIA.


„¦wiêto Granitu Strzegomskiego” ju¿ wkrótce
09.06.2014 r.

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz Rada Miejska w Strzegomiu zapraszaj± na „¦wiêto Granitu Strzegomskiego”, które odbêdzie siê w terminie 20 – 22 czerwca br. W programie trzydniowych uroczysto¶ci odbêdzie siê wiele imprez tematycznie zwi±zanych z bran¿± kamieniarsk± i jej osi±gniêciami oraz koncertów okoliczno¶ciowych wielkich gwiazd estrady polskiej, o których informuj± poni¿sze plakaty.

Prosimy w tych dniach nie omijaæ Strzegomia.

 

 


do góry  |