KULTURA
 

Festyn Kamienia


  
 
FESTYN KAMIENIA 2009
 »  Święto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2013
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2011
 »  Święto Kamienia połączone z Dniami Ziemi Strzegomskiej 2010
 » 
Festyn Kamienia 2009
 » 
Festyn Kamienia 2008
 » 
Festyn Kamienia 2007
 » 
Festyn Kamienia 2006
 » 
Festyn Kamienia 2005
 » 
Festyn Kamienia 2004
 » 
Festyn Kamienia 2003
 

I Ogólnopolski Festyn Kamienia za nami

Święto granitu, pracodawców branży kamieniarskiej oraz tych wszystkich, którzy są związani z kamieniem przeszło już do historii. W dniach od 12 do 13 września 2009 r. odbywał się w Strzegomiu I Ogólnopolski Festyn Kamienia, który na stałe już wpisał się do kalendarza strzegomskich imprez.

Święto rozpoczęło się od zwyczajnej sesji Rady Miejskiej, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele firm kamieniarskich oraz rzeźbiarze biorący udział w III edycji Pleneru Kamieniarskiego. Przypomnijmy, że organizatorami pleneru było Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął natomiast marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński.

Z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu pamiątkowe certyfikaty otrzymali następujący artyści: Stanisław Cukier, Jan Zamorski, Ryszard Zarycki, Marcin Łuczkowski, Bronisław Krzysztof, Adam Wyspiański oraz Andrzej Renes.

Ta wyjątkowa sesja Rady Miejskiej była także okazją do tego, aby wyróżnić osoby, który zasłużyły się dla polskiego kamieniarstwa. Znaleźli się wśród nich: Janusz Repelowski, Stanisław Gmurczyk i Bogusław Skolak.
Ponadto w takcie obrad zostały złożone dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył wykupu jednej lub dwóch prac wykonanych na Plenerze Kamieniarskim w tym roku i cyklicznego zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy Strzegom na wykup prac z każdego pleneru.
Drugi z wniosków odnosił się do zmiany nazwy imprezy z "Ogólnopolski Festyn Kamienia" na "Ogólnopolskie Święto Kamienia". - Nazwa "Święto" podniesie rangę obchodów i nada im odświętny charakter - tłumaczyła, składająca wniosek, radna Maria Michalec.

Zaraz po posiedzeniu odbyło się seminarium naukowe, podczas którego swoje wystąpienia zaprezentowali: Feliks Płaskociński - emerytowany nauczyciel Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Krakowie i emerytowany pracownik Kombinatu Kamienia Budowlanego, Stefan Kukiałka - profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, Bogusław Solima - prezes przedsiębiorstwa "Piramida" w Kostrzy, oraz Stanisław Sitarz - prezes Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Ważnym akcentem tego dnia było otwarcie wernisażu rzeźby wykonanych podczas Pleneru Kamieniarskiego. Dodajmy, że granitowe dzieła będą zdobiły nasz rynek przez rok. Jak poinformował burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, w planach jest utworzenie jedynego w swoim rodzaju muzeum, w którym swoje stałe miejsce znajdą rzeźby, które artyści wykonali w trakcie pleneru.

Dalsze obchody Festynu Kamienia odbyły się na stadionie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pierwszym punktem były występy młodych wokalistek z naszej gminy. Repertuar, który zaprezentowały był bardzo różnorodny. Następnie tańcem zabawiły wszystkich dziewczęta z zespołu B4.

W tym samym czasie na Blisko Boisko rozegrany został Piłkarski Turniej Firm Kamieniarskich. Po zaciętych bojach, gradzie bramek i dramatycznych zwrotach akcji zwycięstwo w turnieju odniósł Granit Strzegom. Drugie miejsce zajął WRKB Granit SP Z.O.O., natomiast trzecie Grabinex.

Po tym bloku nastąpiło to, na co wielu czekało tego dnia najbardziej. Na scenie zaprezentował się zielonogórski kabaret CIACH. Odegrali oni swoje najpopularniejsze skecze: "Skup złomu", "Biuro turystyczne", czy "Wróżka ze Szprotawy".
Zakończeniem pierwszego festiwalowego dnia był występ dzierżoniowskiej grupy rockowej Fragnatic.

Niedziela stała pod znakiem ciężkiego brzmienia. Na dzień ten zaplanowane zostały koncerty trzech zespołów. Jako pierwszy wystąpił nasz rodzimy zespół - Cool Time. Chłopcy grają ze sobą dopiero rok, jednak już zdążyli zagrać koncerty na festiwalach rockowych w Żarowie czy Jaworzynie Śląskiej.

Po nich wystąpił Cockroach. Najbardziej pozytywne zaskoczenie drugiego, festiwalowego dnia. Zespół ten istnieje już kilkanaście lat, co było słychać przez cały czas trwania ich koncertu. Muzykę ich można określić terminem metal-crossover. Inspiracje czerpią z największych przedstawicieli tego gatunku. Mocne brzmienie zawładnęło sporą grupą fanów, żywo reagującą pod sceną.

Przed występem gwiazdy wieczoru - zespołu Farben Lehre, na płycie stadionu rozegrał się turniej armwrestlingowy o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Turniej wzbudził duże zainteresowanie, zgłosiło się dziesięciu zawodników. Niektórzy z nich samym swym wyglądem wzbudzali duży respekt. Wiekowo i wagowo uczestnicy byli bardzo zróżnicowani, co dodawało zawodom jeszcze większej atrakcyjności. Miano najsilniejszego zdobył niepokonany tego dnia Grzegorz Wolarczyk. W jednostronnym finale pokonał Piotra Pyznarskiego. Na trzecim stopniu podium stanął Grzegorz Karoń.

Farben Lehre - niekwestionowana gwiazda polskiej sceny rockowo-punkowej dała niesamowity koncert. Setlista była bardzo bogata, koncert obejmował dziewiętnaście utworów, podczas których setki osób pod sceną zdzierało gardła próbując wtórować wokaliście Farben Lehre - Wojtkowi Wojdzie. Po około godzinie znakomitej muzyki publiczność nie pozwoliła zespołowi zakończyć występu. Zaowocowało to odegraniem aż pięciu bisów. Utwory jak "Matura", "Spodnie z GS-u", "Egoiści" na stałe zapadły w pamięć strzegomskiej publiczności. Ponad dwie godziny szaleństwa - tak można krótko scharakteryzować koncert zespołu Farben Lehre w Strzegomiu.

Przed nami już tylko oczekiwanie na następną edycję imprezy, która za rok.


Piłkarski Turniej Firm Kamieniarskich

W ramach I Ogólnopolskiego Festynu Kamienia rozegrany został Piłkarski Turniej o miano najlepszego zespołu reprezentującego firmy kamieniarskie. Zawody odbyły się 12 września na obiekcie Blisko Boisko.

Do turnieju zgłosiło się sześć zakładów kamieniarskich. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, mecze rozgrywane były w wymiarze czasowym 2x10 minut. Grupę A stanowiły ekipy: Klasa Kamieniarska, WRKB Granit sp. z.o.o., Grabinex. W grupie B natomiast zmierzyły się zespoły: Prosper, Bruk-Bud oraz Granit Strzegom.

Grupę A wygrała ekipa WRKB Granit sp. z.o.o., zwycięsko ze zmagań w grupie B wyszedł zespół Granitu Strzegom.

Po rozgrywkach grupowych zespoły z drugich miejsc spotkały się w meczu o trzecią lokatę. Przypadła ona Grabinexowi, który pokonał Bruk-Bud 4:2. W finale zagrały ze sobą ekipy Granitu Strzegom oraz WRKB Granit sp. z.o.o. Ci drudzy okazali się lepsi i po jednostronnym pojedynku zwyciężyli w ostatnim turniejowym meczu 3:0.

Faza grupowa:

WKRB Granit 3 - 1 Klasa Kamieniarska
Bruk-Bud 4 - 1 Prosper
Grabinex 4 - 0 Klasa Kamieniarska
Granit Strzegom 5 - 0 Prosper
WRKB Granit 2 - 1 Grabinex
Granit Strzegom 7 - 1 Bruk-Bud

Mecz o 3 miejsce:
Grabinex 4 - 2 Bruk-Bud

Mecz o 1 miejsce:
Granit Strzegom 4 - 2 WRKB Granit

 


I OGÓLNOPOLSKI FESTYN KAMIENIA 2009

12 września 2009 r.

  • 13.00 Sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Strzegomiu
    seminarium naukowe, otwarcie I Ogólnopolskiego Festynu Kamienia, wernisaż rzeźb granitowych (przed Urzędem Miejskim w Strzegomiu)
  • 16.00 Blok rozrywkowo-kulturalny dla dzieci i młodzieży
    - Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich (boisko sportowe "Blisko Boisko" przy Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu)
  • 19.00 Występ Kabaretu CIACH
  • 20.30 Koncert zespołu Fragnatic

13 września 2009 r.

  • 17.00 Koncert zespołu CooL Time
  • 18.00 Koncert zespołu Cockroach
  • 19.00 - Turniej w siłowaniu na rękę o miano najsilniejszego mieszkańca Gminy Strzegom
    - Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Strzegomski granit w obiektywie"
  • 20.00 Koncert zespołu Farben Lehre

W trakcie festynu wystawa wyrobów kamieniarskich z całej Polski oraz pokaz obróbki kamienia.

WSTĘP WOLNY


Zaproszenie na I Ogólnopolski Festyn Kamienia

W dniach 12-13 września 2009 r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu (dolna płyta) odbędzie się I Ogólnopolski Festyn Kamienia. Impreza ma już 6-letnią tradycję, jednak po raz pierwszy będzie miała tak duży zasięg.

W trakcie festynu swoje wyroby kamieniarskie będą prezentowały firmy z całej Polski, dodatkowo zostanie odsłoniętych 9 granitowych rzeźb, które aktualnie tworzone są przez profesjonalnych artystów-rzeźbiarzy w ramach PLENERU RZEŹBY w GRANICIE w Strzegomiu. Warto dodać, że zaprezentowany zostanie również pokaz obróbki kamienia. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny na najciekawsze fotografie przedstawiające strzegomski granit, odbędą się również zawody sportowe - Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich oraz zawody w armwrestlingu (siłowanie na rękę) o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Na koniec dwudniowej imprezy zagra zespół muzyczny FARBEN LEHRE.

Festyn Kamienia miał od samego początku główny cel - promocję strzegomskiego bogactwa naturalnego, jakim jest niewątpliwie granit i integrację miejscowej branży kamieniarskiej. Dotychczasowe edycje gromadziły na stadionie OSiR i strzegomskim rynku wielu mieszkańców Strzegomia, jak i gości z zewnątrz. Inicjatorem tego przedsięwzięcia w 2003 r. była redakcja dwumiesięcznika "Świat Kamienia". Pomysł ten szybko znalazł swoich zwolenników wśród miejscowych kamieniarzy oraz władz samorządowych.

Warto dodać, że w okolicach Strzegomia występują bogate złoża granitu - materiału mającego zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym oraz w rzeźbiarstwie - i mają swoją siedzibę profesjonalne zakłady zajmujące się obróbką kamienia z całego świata. Na terenie gminy zarejestrowanych jest ponad 300 firm kamieniarskich!

Prace strzegomskich rzemieślników, rzeźbiarzy, grawerów można oglądać na terenie całego kraju, jak również poza jego granicami. Warto dodać, że ze strzegomskiego granitu zbudowano jeden z symbolicznych obiektów Warszawy - kolumnę Zygmunta III Wazy oraz wykorzystano go podczas budowy metra oraz piramidy energetycznej Aleksandra Gudzowatego. Strzegomski granit przeżywa prawdziwą hossę i jest wykorzystywany do licznych remontów nawierzchni ulic zabytkowych miast w całej Europie (m. in. miast niemieckich tj. Berlina, Torgau) i budowy autostrad.

Serdecznie zapraszamy na stadion OSiR w Strzegomiu w drugi weekend września. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

   

   

   


Konkurs fotograficzny "Strzegomski granit w obiektywie"

W związku z organizacją I Ogólnopolskiego Festynu Kamienia, który odbędzie się w dniach 12-13 września 2009 r. na dolnej płycie stadionu OSiR w Strzegomiu, ogłaszamy konkurs fotograficzny na najciekawsze prace związane tematycznie z granitem.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Dla zdobywców pierwszych trzech miejsc czekają nagrody niespodzianki.

Nagrody zostaną wręczone w dniu 13 września na stadionie OSiR w Strzegomiu, w trakcie trwania "kamieniarskiego święta".

PLIKI DO POBRANIA:


Plener kamieniarski

Od 3 sierpnia 2009 r. trwa w Strzegomiu trzecia już edycja Pleneru Kamieniarskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat nad plenerem objął natomiast Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński.

Do Strzegomia zawitali artyści rzeźbiarze z najwyższej półki. Mają oni okazję do tworzenia rzeźb w bardzo rzadko przez siebie używanym materiale - granicie. - W swojej karierze przerzuciliśmy już tony różnego materiału. Granit nie jest przez nas często używany, mamy więc możliwość próbowania czegoś dla nas nowego - mówi jeden z uczestników Pleneru, Stanisław Cukier. Prace tego artysty znajdują się w zbiorach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz British Museum w Londynie. Bronisław Krzysztof - wystawiający swoje dzieła we Francji, Niemczech, Anglii oraz wielu galeriach polskich dodaje - Prywatnie nie byłoby możliwości stworzenia czegoś na taką skalę. Plener w Strzegomiu pozwala nam na stworzenie rzeźb wręcz monumentalnych.

Komisarzem Pleneru jest Adam Wyspiański - artysta znany m.in. z wykonania Iglicy na placu Solnym we Wrocławiu. - Myślą przewodnią pleneru jest rozsławienie środowiska kamieniarskiego Strzegomia. Chcemy pokazać, że nie tworzy się tu wyłącznie kostki brukowej czy płyt nagrobkowych. Granit tutaj jest najwyższej klasy światowej. Strzegom to idealne miejsce na takie wydarzenie, lepszego nie mogę sobie wyobrazić. Jeżeli chodzi o kategorię pleneru granitowego, to nie ma wręcz w naszym kraju miejsca o większym prestiżu - mówi komisarz.

Swoje rzeźby podczas tego wydarzenia artyści tworzą z kilku zakładach kamieniarskich na terenie naszej gminy - w firmie Kamieniarstwo Zenona Kiszkiela, w Kamieniarstwie Skamet Andrzeja Cybucha, w przedsiębiorstwie Piramida Bogusława Solimy oraz w zakładach Ryszarda Golińskiego i Tadeusza Kalicińskiego.

- Trzecia edycja Pleneru Kamieniarskiego ma już rangę ogólnopolskiej. Zenon Kiszkiel poprosił mnie o ściągnięcie do Strzegomia najlepszych artystów. Udało mi się. Naprawdę dorobek nas wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu jest ogromny. Już w przyszłym roku postaramy się o charakter międzynarodowy. Artyści sami dzwonią do mnie i zgłaszają swój akces do przyszłorocznej edycji - mówi Adam Wyspiański.

Granitowe rzeźby w Strzegomiu tworzą też: Andrzej Renes - wybitny polski rzeźbiarz znany m.in. z pomników Prymasa Wyszyńskiego oraz prezydenta Starzyńskiego w Warszawie, a także statuetek telewizyjnych Wiktorów. Ryszard Zarycki - artysta słynący z rzeźbienia w lodzie. Marcin Łuczkowski - współtwórca bardzo popularnych krasnali rozsianych po całym Wrocławiu oraz artysta plastyk Jan Zamorski - znany z wystaw w m.in. Muzeum Miejskim Wrocławia.

Każdy z rzeźbiarzy prezentuje zupełnie inny rodzaj postrzegania artystycznego, dlatego już teraz strzegomianie mogą przygotować się na niezwykłe przeżycia, których doznali już podczas poprzednich dwóch plenerów. Zakończenie prac przewidziane jest na 29 sierpnia, po tym terminie efekty pracy artystów przez około rok będą zdobiły nasz Rynek.

   

   


Zgłoszenie do Piłkarskiego Turnieju Firm Kamieniarskich

Zgodnie z coroczną tradycją w trakcie Festynu Kamienia rozegrany zostanie Piłkarski Turniej Firm Kamieniarskich. Odbędzie się on w dniu 12 września na boisku sportowym "Blisko Boisko" w Strzegomiu. Początek o godz. 16.00.

Zainteresowane drużyny (5 zawodników z pola, bramkarz plus rezerwowi) mogą zgłaszać swój udział do dnia 10 września do kierownika OSiR-u Andrzeja Rajtara - nr tel. komórkowego 603-631-037. Wpisowe 200 zł od drużyny.

 

 


FARBEN LEHRE w Strzegomiu!

Serdecznie zapraszamy na koncert zespołu FARBEN LEHRE, który odbędzie się podczas I Ogólnopolskiego Festynu Kamienia. Początek koncertu zaplanowano na godz. 20.00 w dniu 13 września 2009 r. (dolna płyta stadionu OSiR).

Zespół FARBEN LEHRE powstał we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu wydał 8 płyt studyjnych. Premiera najnowszego - 9. krążka pt.: "FERAJNA" planowana jest w dniu 9 października 2009 r. Zespół bardzo dużo koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Wystąpił między innymi na takich festiwalach jak: Jarocin Festiwal, Hunterfest czy też Przystanek Woodstock, gdzie gościł w latach 1996, 2004 i 2006 grając dla kilkusettysięcznej publiczności. Zespół jest również pomysłodawcą wielkiej wiosennej trasy koncertowej "Punky Reggae live", która od 6 lat gości w przeróżnych polskich miastach.

FARBEN LEHRE ma na swoim koncie występy u boku tak znaczących formacji zagranicznych jak: Exploited, Die Toten Hosen, G.B.H., Vibrators, U.K.Subs, Dritte Wahl czy Ine Kafe. Muzyka zespołu FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Jak mówią chłopaki z zespołu - Gramy dopóki sprawia nam to przyjemność, dopóki mamy coś do powiedzenia, dopóki starcza nam sił i dopóki to co robimy będzie komukolwiek potrzebne ...

W skład zespołu wchodzą:

Wojciech Wojda - wokal, teksty
Konrad Wojda - gitara, wokal
Filip Grodzicki - gitara basowa
Adam Mikołajewski - perkusja

Na strzegomskim stadionie będziemy mogli usłyszeć m.in.: "Handel" "Egoiści", "Matura", "Rozkołysanka", "Pozytywka", "Terrorystan", "Spodnie z GS-u", "Erato" czy "Atomowe zabawki".

Przed koncertem FARBEN LEHRE zagrają także grupy: CooL Time ze Strzegomia oraz Cockroach z Mieroszowa.

   

   


 

 

 

do góry  |