KULTURA
 

Festyn Kamienia


  
 
Święto Granitu Strzegomskiego 2013
 »  Święto Granitu Strzegomskiego 2014
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2013
 » 
Święto Granitu Strzegomskiego 2011
 »  Święto Kamienia połączone z Dniami Ziemi Strzegomskiej 2010
 » 
Festyn Kamienia 2009
 » 
Festyn Kamienia 2008
 » 
Festyn Kamienia 2007
 » 
Festyn Kamienia 2006
 » 
Festyn Kamienia 2005
 » 
Festyn Kamienia 2004
 » 
Festyn Kamienia 2003
 

 

DODA dała czadu!
24.06.2013 r.

Koncert DODY zamknął 3-dniowe obchody Święta Granitu Strzegomskiego. Na niedzielny występ gwiazdy przybyły tłumy ludzi, które na żywo chciały zobaczyć tę jakże niezwykle kontrowersyjną piosenkarkę.

Dorota Rabczewska, znana wszystkim jako DODA, przybyła do Strzegomia w ramach promocji trasy koncertowej "Fly High Tour". Razem ze swoimi tancerzami pokazała wielkie show. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć jej największych przebojów m.in. "Szansa", "Dżaga" czy "Bad Girls". Jej kontrowersyjność oraz oryginalny, sceniczny wizerunek, przyciągnął do strzegomskiego Rynku tłumy ludzi. Koncert był tak ekspresyjny, że publiczność domagała się od piosenkarki bisów. Występ DODY z pewnością pozostanie na długo w pamięci jej największych fanów, którzy mimo wielkiego tłoku, dzielnie tkwili przy samej scenie do końca jej koncertu.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
*   *   *

Galeria zdjęć wykonanych przez Dominika Mielcarka!
DODA dała czadu! 


Porozmawiaj na odległość
25.06.2013 r.

W ramach Granitowej Gry przez stoisko Klubu Łączności Radiowej SP6 PZG w Świdnicy, promujące idee krótkofalarskie, przewinęło się mnóstwo dzieci. Dzięki temu przedsięwzięciu nawiązywali łączność z całym światem przez Walkie-talkie. A co zobaczyliśmy na stoisku?

-Tutaj eksponujemy radio krótkofalarskie na zakres fal krótkich. Za pomocą tego radia łączymy się z całym światem. Z okazji święta granitu uruchomiliśmy stację okolicznościową i nawiązaliśmy połączenia z około 40 krajami. W ciągu tylko jednego dnia wykonaliśmy ponad trzysta łączności. Dla zainteresowanych oferujemy także karteczki okolicznościowe, na których można zobaczyć owoce naszej pracy - informuje Jan Okapiec(SQ6OR), z Klubu Łączności Radiowej SP6 PZG w Świdnicy.

Jak się dowiedzieliśmy Jan Okapiec planuje założenie klubu krótkofalarskiego w Strzegomiu.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   


LGD promuje produkt lokalny
25.06.2013 r.

Wędzone karpie z Kostrzy, kozie sery z Żółkiewki, wino ze Świdnicy i pyszne ciasta z Krukowa zachęcały do zatrzymania się przy stoisku LGD, promującym podczas Święta Granitu Strzegomskiego produkt lokalny. Jak widać na zdjęciach, stoisko było cały czas oblegane!

Jak się okazało, Stowarzyszenie LGD "Szlakiem Granitu" skutecznie wypromowało: wino z "Winnicy Świdnickiej" Jolanty i Ryszarda Gut, karpia wędzonego i smażonego Agaty i Marka Białomyza z Kostrzy, nasze regionalne hity - ser solanek, ser wędzony i ser biały z mleka koziego, z Gospodarstwa Państwa Agnieszki i Leszka Barczyk z Żółkiewki oraz ciasta lokalne, które przygotowało Stowarzyszenie " Nasz Kruków" z Krukowa. I my tam byliśmy…
Po degustacji można było w ramach Granitowej Gry pobawić się w układanie mapy Lokalnej Grupy Działania.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   


Pomaluj swój świat
25.06.2013 r.

W ramach Strzegomskich Spotkań Artystycznych ARTSYNTEZA 2013 powstała rzeźba styropianowa, symbolizująca kamieniołom. Rzeźba zagruntowana na pomarańczowo została ozdobiona kolorowymi motywami architektonicznymi miasta i okolic, a wykonali ją mieszkańcy miasta w ramach warsztatów rzeźbiarskich i malarskich.

Warsztaty rzeźbiarskie poprowadził wraz ze studentami z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi znany rzeźbiarz z ubiegłorocznego pleneru w Strzegomiu - Bogdan Wajberg.

W efekcie ich prac powstała rzeźba Kamieniołom, która stanęła w rynku. - Rzeźba symbolizuje wyrobisko kamienia, które zobaczył Bogdan Wajberg, podczas pleneru rzeźbiarskiego w firmie Piramida Bogusława Solimy w Kostrzy - wyjaśnia Krzysztof Kalinowski.

Po ukończeniu prac rzeźbiarskich nadszedł więc czas na prace malarzy. Warsztaty malarskie prowadziła malarka Anna Borcz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z Wydziału Architektury Krajobrazu. - Część rzeźby będzie pomalowana bezpośrednio na podkładzie. W międzyczasie dzieci i dorośli mieszkańcy malują obrazki na osobnych kartkach, z których stworzymy collage. Zostanie on przypięty do tych schodków tej rzeźby, naśladujących kamieniołomy. W ten sposób powstanie współczesna rzeźba. Chcemy zawrzeć w niej motywy bazyliki, kamieniołomów i tego, co się dzieje w mieście. A wszystko pod hasłem: Pomaluj swój świat!- opowiada Anna Borcz.

Pomysłodawcą i organizatorem Artsyntezy 2013 jest Stowarzyszenie Akcja. Jak mówią organizatorzy, Strzegomskie Spotkania Artystyczne ARTSYNTEZA 2013 to nie tylko kontakt ze sztuką, lecz możliwość jej tworzenia u boku artystów.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 


Kamienny szyfr i przesłanie przeszłości
25.06.2013 r.

Kamienny szyfr i dywan z kostki były obiektem zainteresowania odwiedzających stoisko Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Ale nie tylko. Uczniowie trzeciej klasy - Piotr Miśkiewicz i Dawid Panasiuk promowali Technikum Górnictwa Odkrywkowego. - Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, co jest bardzo ważne. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do zawodu. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych nauką w naszej szkole do odwiedzenia nas i podjęcia nauki właśnie w naszej szkole - agitowali.

Szkoła jest wyposażona w nowoczesny gabinet do nauki zawodu. Wykładają w niej najwybitniejsi fachowcy z branży kamieniarskiej. Uczniowie odbywają praktykę w rodzimych kamieniołomach pod okiem doświadczonych specjalistów. I news z ostatniej chwili - właśnie w tej szkole podczas Święta Granitu Strzegomskiego odkryto najstarszą w Polsce, a może na świecie - kapsułę czasu z roku 1874 r. Fenomenalnie spisali się właśnie kamieniarze przy jej odbiciu z głębi ściany. I jak się nie zapisać do takiej szkoły!

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   


Poczuj kamień. Poczuj różnicę.
25.06.2013 r.

Jak można porwać do zabawy dzieci i dorosłych, a przy okazji przemycić edukacyjne treści pokazali przedstawiciele firmy Granex i fundacji Bazalt. Tak obleganego stoiska na strzegomskim rynku nie było. I jeżeli ktoś powie, że dzieci nie chcą się uczyć, to niech przybędzie na kolejną edycję święta za rok i podpatruje pracowników firmy.

- Firma GRANEX zaproponowała zabawę edukacyjną polegającą na przedstawieniu 9 rodzajów obróbek powierzchni granitu - komentuje Krzysztof Skolak, prezes firmy Granex - Uczestnicy zabawy dotykając i oglądając poszczególne fragmenty specjalnie do tego celu przygotowanego stołu mogli się przekonać, że ten sam kawałek kamienia, w zależności od zastosowanej obróbki, może być gładki lub szorstki, miękki lub twardy a każdy fragment jest inny. Dodatkowo zabawa polegała na przyporządkowaniu 9 narzędzi do faktur kamieniarskich nimi uzyskanych.

W celu utrwalenia wiedzy i głębszego zapisu w pamięci uczestnicy mogli także zabrać ze sobą ulotkę na temat obróbki powierzchni kamienia i zastosowania poszczególnych faktur.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
 


Granit jest nie tylko szary
25.06.2013 r.

Nowy design małej architektury ze strzegomskiego granitu oraz paleta barw płyt granitowych z całego świata przyciągała uwagę na stoisku firm Piramida i Litos.

-Eksponujemy materiały z całego świata, nie tylko rodzimy szary granit, oczywiście nasz granit musi być, bo to jest podstawa działalności firmy. Chcemy pokazać ludziom, że nie tylko szary granit jest na świecie, ale również kolorowy, z którego można robić takie elementy jak: blaty kuchenne, stopnie, elementy dekoracyjne do ogrodu, elementy małej architektury, rzeźby, czy element stopy buddyjskiej. Pokazujemy, że z granitu można zrobić coś więcej, niż tylko takie proste rzeczy jak krawężniki i kostkę granitową. Największe zainteresowanie wzbudziły elementy małej architektury, jak krzesła w nowoczesnej formie i element stopy buddyjskiej. Może właśnie dlatego, że dzieci mogły do niej wchodzić i wychodzić, a dorośli pytali, co to jest - opowiada Tomasz Solima, prezes Litos Sp. z o.o..

Na stoisku Piramidy i Litosa królowało Granitowe Serce Polski. Ale nie tylko. Zaprzyjaźniona firma piekarnicza Armin Hübner z Niemiec reklamowała Piramidę serwując chleb firmowy z napisem - Piramida. Smakoszy zdrowej żywności przyciągał nie tylko darmowy, smaczny chleb, ale także smalec domowy i ogórki kiszone. Jak więc się nie zatrzymać chociaż na chwilę degustacji. Spółki Piramida i Litos, to kolejny przykład na sztafetę pokoleń w branży kamieniarskiej.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
 


Oczko Impali w Strzegomiu
25.06.2013 r.

Takiego mega bloku Impali strzegomski rynek jeszcze nie widział. W Oczko Impali zwiedzający spoglądali jak w lustro. A było na co popatrzeć.

Blok Impali można było podziwiać na stoisku firm współpracujących ze sobą: Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel, Granimex i Granix w Afryce. Oprócz wiodącego i najważniejszego kamienia o wdzięcznej nazwie Impala (czarny materiał z RPA), z którego 50% kamieniarzy w Polsce wykonuje nagrobki i inne wyroby, firmy zaprezentowały na stoisku kamienie z wyrobisk: Graniczna (szary granit) i Tomkowski (czerwony, ukraiński granit) oraz potężną ładowarkę Volvo L 350 F, która dominowała nad stoiskiem.

Jacek Kiszkiel, z firmy Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel wysoko ocenił tegoroczną edycję Święta Granitu Strzegomskiego. - Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony - komentuje - ponieważ więcej ludzi zawitało na nasze stoisko niż na targach w Poznaniu. Super efekt osiągnęli organizatorzy Granitowej Gry, która przyciągnęła dzieci, a z dziećmi przyszli rodzice. Każdy rodzic pytał o kamienie i maszyny. Największym zainteresowaniem bez wątpienia cieszył się duży, czarny kamień Impala.

Cechą charakterystyczną Strzegomia są firmy rodzinne, w których z pokolenia na pokolenie przekazuje się swoje doświadczenia w górnictwie odkrywkowym, by młodzi byli bogatsi o wiedzę starszych, a to m.in. gwarantuje stabilność i rozwój firm. Sztafeta pokoleń w Strzegomiu trwa.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   


Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej otwarta!
25.06.2013 r.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Operacja mająca na celu Zakup Wyposażenia Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"- mały projekt
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

 

Izbę Tradycji Ziemi Strzegomskiej oficjalnie otwarto w ramach Świeta Granitu Strzegomskiego23 czerwca br. w CAS Karmel w Strzegomiu. Na to szczególne miejsce zachowania od zapomnienia tego, co stanowi trzon naszej kultury i historii minionych pokoleń, czekaliśmy wiele lat. Jest to wielkie wydarzenie w życiu każdego z nas. Byliśmy gminą bez muzeum.

-Warto mieć marzenia - mówił Tadeusz Wasyliszyn, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu podczas uroczystości otwarcia - Jednym z wielu marzeń strzegomian było otwarcie izby tradycji, eksponującej pamiątki Strzegomia. W ramach takich marzeń udało się odbudować klasztor, stworzyć CAS, by wreszcie otworzyć Izbę Tradycji. Myślę, że zbiory naszej izby będą codziennie wzbogacane przez mieszkańców. Niech ta izba pracuje na rzecz kultury Strzegomia!

Opowieści o przeszłości ożywają i stają się bardziej namacalne, gdy oglądamy eksponaty, pamiątki, zbiory mówiące o naszej tożsamości, korzeniach i historii. Wiele skarbów tutaj zgromadzonych zostało przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów, którzy pragną wystawić je do kontemplacji szerszemu gronu odbiorców.
- Duża część kolekcji jest też własnością gminy Strzegom - komentuje Tomasz Smagłowski -dziś zaprezentujemy największą i najpiękniejszą kolekcję z zakładu porcelany strzegomskiej ze Stanowic. Są też różne wydawnictwa m.in. "Dla wszystkich"- mamy w Strzegomiu największy zbiór w Polsce. Najstarszym dokumentem, który posiadamy jest antyfonarz XVI - wieczny, który po kilku wiekach wrócił na swoje miejsce, ponieważ pochodzi z klasztoru karmelitów, a pozyskał go Walenty Wyrwa. Jest też piękna kolekcja rzeczy znalezionych przez pasjonata historii i poszukiwacza Bartłomieja Obozę min.: bardzo unikatowa pieczęć kanonika wrocławskiego z 1234, książki z wydawnictwa braci Urbanów, wieszaki, przeróżne rzeczy użytku codziennego z XVIII i XIX wieku.

Mamy fantastyczną kolekcję minerałów Ziemi Strzegomskiej Andrzeja Korzekwy i rzecz niebywała po raz pierwszy w Strzegomiu prezentujemy piękną kolekcję skamieniałości dinozaurów, mających po kilka milionów lat, a żyjących na Dolnym Śląsku. Kolekcję udostępnił Krzysztof Książkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest kolekcja gazet z XVIII, XIX i XX wieku, a także kompletna kolekcja pieniądza obiegowego (Notgeld) z lat 20 i 30 XIX wieku. Osobliwością jest pierwsza centrala telefoniczna w Strzegomiu, dalekopis, fragment balustrady z kościoła Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, grafiki przedstawiające Strzegom z XVII i XVIII wieku, przeróżne dokumenty adresowane do urzędu miejskiego w Strzegomiu i wreszcie oryginalny cylinder zakupiony w 1850 r. przez dyrektora banku w Strzegomiu Horsta Kaufmanna.

Jak zaznaczył Krzysztof Kalinowski wielki wkład pracy w urządzenie izby włożył Tomasz Smagłowski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Kultury "Akcja".

Dla informacji podajmy, że na wniosek złożony przez gminę Strzegom do LGD " Szlakiem Granitu" pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Lider, oś 4 " Małe Projekty" dotację w kwocie 24 999 zł. na wyposażenie izby. W ramach dotacji zakupiono gabloty ekspozycyjne, kratownice, antyramy i podesty ekspozycyjne.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 


Granitowa Gra hitem Święta Granitu Strzegomskiego
24.06.2013 r.

Granitowa Gra jest hitem tegorocznej edycji Święta Granitu Strzegomskiego. Dzięki pomysłodawcom z Fundacji Bazalt dzieci i rodzice z dużą dozą gorliwości i przedsiębiorczości uczestniczyli w tym dydaktycznym i koncepcyjnym przedsięwzięciu, przemieszczając się na trasie 21 stacji tematycznych, czyli po wszystkich stoiskach wystawowych. Motywem przewodnim gry był kamień. Specyficzna akcja dydaktyczna w terenie zjednoczyła wszystkich uczestników i wystawców.

-W grę zaangażowało się kilkaset dzieciaków i dorosłych. Były też grupy, które walczyły o to, żeby zdobyć jak najwięcej pieczątek, a w związku z tym otrzymać jak najlepszą nagrodę- mówi Krzysztof Skolak, prezes Fundacji Bazalt.

Przejrzeliśmy pytania i o zgrozo! Nie na wszystkie odpowiedzielibyśmy. A dzieci jak sobie z nimi poradziły?
-Pytania były bardzo łatwe - wyjaśnia dr Katarzyna Tokarczyk - Dorociak, pomysłodawca gry - a dodatkowo prowadzący dany punkt wyjaśniał, tłumaczył i podpowiadał, gdy dziecko nie wiedziało. Dziecko nie musi wiedzieć, ono się uczy.

Podpatrywaliśmy dzieci na trasie. Było na co patrzeć! Z jaką radością reagowały na pozytywne odpowiedzi i z dziką emocją pokonywały piętrzące się trudności.

- Zabawa przebiegała fantastycznie - mówi Aleksandra Skolak - Dzieci bawiły się bardzo chętnie i tak samo chętnie uczestniczyły w grze. Twierdziły, że samo wykonywanie zadań sprawiało im frajdę, a nie tylko odbieranie nagród.

Wysoko ocenia działania Fundacji Bazalt Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora SCK.
-Jako Stowarzyszenie Akcja i Strzegomskie Centrum Kultury - zaznacza - wspieramy mocno Granitową Grę, ponieważ jest to pomysł bardzo trafiony. Ten jeden element programu ożywił wszystkie stoiska.
Jak zatem doszło do opracowania gry?

- Szukaliśmy pomysłu co zrobić, żeby jak najdłużej zatrzymać dzieci na płycie rynku strzegomskiego, żeby to nie było takie szybkie przejście przez stoiska. Wpadliśmy na pomysł zrobienia kilkunastu konferencji, w których dzieci będą brać udział po to, żeby to rozciągnąć działania maksymalnie w czasie. Z kilkunastu konferencji zrobiło się ponad dwadzieścia. W pewnym momencie coraz więcej firm zaczęło włączać się do zabawy. Właściwie większość wystawców przystąpiła do zabawy - komentuje Krzysztof Skolak.

Konkurencje były niepowtarzalne. Dla przykładu podajmy: Kamieniobus, Pocztówka ze Strzegomia, Operator ładowarki, Poczuj kamień itd.

-Niektóre konkurencje są typowo kamienne, inne autorskie, ponieważ nikt tego wcześniej nie zrobił. Pewne konkurencje są zmodyfikowane tak, żeby mogły się odbyć na rynku. Motywem przewodnim jest zawsze kamień, albo sztuka. Wszystkie konkurencje podobały się dzieciom. Wydrukowaliśmy ponad pół tysiąca kart i zastanawiamy się czy nie dodrukować jeszcze. Wydaliśmy 130 nagród, a gra jeszcze trwa ( niedziela). Większość nagród jest piątej kategorii to znaczy, że dzieci obeszły wszystkie punkty i rozwiązały wszystkie konkurencje. Nagrody w większej części też są związane z kamieniem.

- Zaangażowanie wystawców było wielkie. Każda konkurencja pozornie prosta przemycała pewną wiedzę. Udało nam się coś, co jest wielkim przedsięwzięciem, co zrodziło silne zaangażowanie i mocne więzi między uczestnikami i wystawcami. Jestem bardzo zadowolony, że nasze święto rozwija się w ten sposób- stwierdza Krzysztof Skolak- że staje się ono coraz bardziej świętem wszystkich mieszkańców. Coraz więcej ludzi przyjeżdża również z zewnątrz. Cieszę się, że potrafimy kreować to święto, że jest coraz bardziej atrakcyjne. Jeżeli będziemy z roku na rok podnosić poprzeczkę, to może będzie to impreza znana i lubiana na całym Dolnym Śląsku, a może i w całej Polsce.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   


Podziękowania dla "ludzi z granitu"
24.06.2013 r.

Bezpośrednio przed koncertem Dody władze samorządowe Strzegomia podziękowały przedstawicielom branży kamieniarskiej (i nie tylko) za wkład w organizację święta, które w tym roku - chyba w zgodnej opinii wszystkich - było przepiękną promocją nie tylko Ziemi Strzegomskiej, ale też "ludzi z granitu".

- Przyszła pora, aby podziękować Państwu za wielkie zaangażowanie w organizację tegorocznej edycji Święta Granitu Strzegomskiego - mówił na scenie Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia. - Bez Was ta gmina nie byłaby taka piękna i nie rozwijałaby się tak prężnie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Specjalne statuetki zostały wręczone firmom i różnym instytucjom:

1. Grabinex Sp. z o. o.
2. Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel
3. Sza-Gal Stanisław Szałecki
4. Granit Strzegom S. A.
5. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu"
6. Litos Sp. z o. o.
7. Piramida Sp. z o. o.
8. Fundacja Bazalt
9. Granex Sp. z o. o.
10. Artysta - Rzeźbiarz Jerzy Zysk
11. KOOL Sp. jawna
12. Stowarzyszenie AKCJA
13. Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej
14. Związek Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy
15. Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej
16. Granity - Majster Andrzej Szmajda

Na zakończenie uroczystości Beata Ziółkowska-Seńków ze świdnickiej TV TELETOP SUDETY wręczyła wszystkim płyty CD z nagranym przez telewizję specjalnym reportażem traktującym o "ludziach z granitu".

Tomasz Wanecki
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 


Warsztaty mozaikowe pod okiem Lubosza Karwata
24.06.2013 r.

Herb Strzegomia, Granitowe Serce Polski, a w tym roku mozaikowe puzzle to propozycje Lubosza Karwata na uroczystości Święta Granitu Strzegomskiego. Artysta został zaproszony przez Fundację Bazalt. Za każdym razem obserwowaliśmy oryginalne podejście do tematu warsztatów i budzący zachwyt efekt końcowy.

Warsztaty mozaikowe, prowadzone przez Lubosza Karwata z Pracowni Rzemiosł Artystycznych w Tuchowie cieszyły się jak co roku dużą popularnością u dzieci i dorosłych. Tłumy oblegały stoisko Fundacji Bazalt, gdzie każdy miał możliwość układania pod okiem mistrza mozaiki z kamyczków. Było dużo dobrej zabawy, a fantazja dzieci wprawiała w zdumienie dorosłych. Widać już efekty systematycznej edukacji mozaikowej. Za kilka lat wykształcą się w Strzegomiu profesjonalne kadry układania mozaik.

-W sobotę mieliśmy ponad 200 osób na warsztatach- mówi Lubosz Karwat- Puzzli, które złożymy w całość tylko jeden jedyny raz, mamy 20 sztuk. Układacze mają tylko narzucony wzór puzzla i muszą go jakoś umiejętnie wykorzystać. Puzzle mają przypisane swoje miejsce. Jaki będzie efekt końcowy, tego nikt nie wie.

Kamyczek do kamyczka i powstał piękny obraz granitem układany. Nadmieńmy, że warsztaty mozaikowe są częścią Artsyntezy 2013.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
  
   


Zabawa pneumatycznym młotem
24.06.2013 r.

Granitowe serca, granitowe pióra, piłki, wałki, moździerze, małe zawieszki w formie serduszka, otoczaki piaskowane i inne drobiazgi można było podziwiać i zakupić na stoisku strzegomskiego rzeźbiarza Jerzego Zyska. Ale to nie wszystko.

- W ramach Granitowej Gry dzieci mogły na moim stoisku zobaczyć jak pracuje pneumatyczny młot. Nie tylko zobaczyć, ale spróbować nim pracować w piaskowcu. Jest to pewna edukacja i przysposobienie do przyszłego zawodu. Te najmłodsze dzieci, które trzymały ten młotek, były nawet w wieku 3,5 lat- mówi Jerzy Zysk.

Na stoisku rzeźbiarza zaprezentowano granitową biżuterię, fantastyczną ozdobę strzegomskiej kobiety. Jest to - jak stwierdził rzeźbiarz - nietypowy sposób promocji strzegomskiego granitu. Zainteresowaniem cieszyło się malowanie dzieciom twarzy ku uciesze rodziców.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   


SZA-GAL na topie
24.06.2013 r.

Granitowe wazony, misy, tralki, butelki i inne wyroby z kamienia prezentował Stanisław Szałecki z firmy SZA-GAL. Wazony eksponowane na stoisku cechowały się finezją i elegancją, a kwiaty dopełniły całości. Należy nadmienić, że granitowe wyroby firmy SZA-GAL cieszą się ogromną popularnością, a a ich jakość mówi sama za siebie.

Stoisko oblegali miłośnicy układania bukietów w granitowych wazonach i uczestnicy Granitowej Gry. Z szczególną pieczołowitością kwiaty do wazonu wkładały dzieci i - jak mówi Stanisław Szałecki -bardzo się im ta gra podobała. -Gratuluję pomysłodawco- powiedział - że tak tą grą uatrakcyjnili i zdynamizowali Święto Granitu Strzegomskiego. Dodajmy, że sztuki układania kwiatów uczył się nawet sam burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. W efekcie ułożył niezły bukiet.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   


Ciężka praca kamieniarza
24.06.2013 r.

Zamiar ukazania ciężkiej pracy kamieniarza groszkującego płyty, wiercącego otwory, wykonującego krawężniki proste i łukowe o określonym promieniu 4 m, klinującego blok granitu przyświecał twórcom stoiska firmy Grabinex.

Było to najbardziej dynamiczne stanowisko wystawowe. Kamieniarz prezentujący prace używał urządzenia do groszkowania płyt tzw. groszkownik trój młotkowy i młotki pneumatyczne. Narzędzia były napędzane sprężonym powietrzem, które dostarczała przewoźna sprężarka spalinowa. Widzom ukazano zalety płyty groszkowanej, której powierzchnia nie jest taka śliska i nie stwarza zagrożeń. - Chcieliśmy pokazać nie tylko ciężką pracę kamieniarza, efekty jego pracy, której czasem nie można wykonać maszynowo, ale i zwrócić uwagę na zabezpieczenia pracownika przed zapyleniem. Okulary, maska, zatyczki do uszu, rękawice są nieodłącznymi elementami ubioru pracownika. Eksponowaliśmy na stoisku słupki ogrodzeniowe, gazony na krzewy, krawężniki proste i łukowe i kamienne elementy na okładziny elewacji budynków typu bonia - wyjaśnia Ryszard Chęciński, prezes firmy Grabinex.

Widowiskowym momentem był pokaz tradycyjnego sposobu klinowania granitowych bloków na mniejsze elementy. Redaktorka TVP Wrocław Marzena Bąk kilkoma uderzeniami młota udowodniła, że do ciężkiej pracy kamieniarza również nadają się kobiety( o ile trafią w klin) i niech nikt już nie mówi, że to słaba płeć, skoro taki ciężki młot udźwignęła i taki głaz rozklinowała na połowę!

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 


XXVIII Giełda Minerałów w Strzegomiu
24.06.2013 r.

Moriony, kwarce, agaty, granaty, turkusy i inne minerały Polski w bajecznych formach, kształtach i barwach oraz skamieliny i biżuterię z kamienia naturalnego zaprezentowali wystawcy na XXVIII Giełdzie Minerałów w Strzegomiu, która odbyła się 23 czerwca br. w CAS Karmel. Na giełdzie prezentowało swoje zbiory 23 wystawców z Polski.

XXVIII Giełdę Minerałów w Strzegomiu otworzył Wiesław Witkowski, witając wszystkich wystawców i przybyłych gości oraz dziękując za przyjęcie zaproszenia.- Nie byłoby Święta Granitu Strzegomskiego bez giełdy minerałów, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny spotykamy się właśnie tutaj w klasztorze. XXVIII Giełdę Minerałów w Strzegomiu uważam za otwartą- oznajmił.

Komisja w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem Bogusława Solimy oceniała minerały pod względem występowania (minerały są pospolite, rzadkie i bardzo rzadkie), formy, jakie przybrały oraz za ciekawą kolekcję.- W dniu dzisiejszym ocenimy prezentowane minerały tematycznie, w dwóch kategoriach: minerały krajowe i minerały świata. Ta giełda ma edukować, wychowywać i promować pasję zbieractwa. Zależy nam na tym, żebyśmy wiedzieli z czego jest ziemi zbudowana, co się w ziemia znajduje i po czym chodzimy - mówi Bogusław Solima, przewodniczący jury.

Na giełdę minerałów przybyło dużo zwiedzających. Popularnością wśród pań cieszyli się wystawcy biżuterii i wyrobów jubilerskich, wykonanych z minerałów połączonych z metalami i kruszcami oraz innymi dodatkami, tworzącymi przepiękne formy i kształty, wykonane z artyzmem i niepowtarzalne w formie.

-Zainteresowanie kolekcjonowaniem minerałów w ciągu ostatnich dziesiątków lat stale wzrasta - komentuje Józef Białek, organizator giełd z ramienia TMZS - dowodem tego jest coraz większa liczba wystaw i giełd minerałów oraz skamieniałości. W Strzegomiu tradycja giełd rozpoczęła się w roku 1978, kiedy to w ówczesnym klubie Barbórka przy SZKB odbyła się pierwsza giełda minerałów. Podkreślić należy, że była to pierwsza giełda minerałów w Polsce. Od 1997 r. te tradycje podtrzymuje towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, organizując rokrocznie giełdy, które stały się ważnym punktem obchodów Święta Granitu Strzegomskiego. Granit to główne dobro tej ziemi a tam, gdzie pozyskuje się granit, występują minerały. Prawidłowość form kryształów i minerałów oraz piękno ich barw czynią je od bardzo dawna obiektem dociekliwych badań i obserwacji, kolekcjonowania i zbieractwa.

Po ciężkiej pracy komisja zdecydowała, że w kategorii "Minerały świata" na pierwszym miejscu uplasował się Andrzej Korzekwa, na drugim - Józef Kawałko, zaś na trzecim - Radosław Szewc. W kategorii "Minerały Polski" pierwsze miejsce przyznano Wojciechowi Więckowskiemu, drugie - Józefowi Domańskiemu, a trzecie - Leszkowi Barnasowi.

Giełdy mogą się odbywać dzięki wystawcom - pasjonatom zbieractwa ale także dzięki sponsorom, którzy są fundatorami pięknych pucharów.

Nagrodę specjalną- puchar - ufundowany przez:

  • Poseł na Sejm RP Izabelę Mrzygłocką otrzymał Piotr Szczerbin za kolekcje rubinów, szmaragdów i opali,
  • Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę otrzymał Adam Opałka za minerały pegmatytów strzegomskich,
  • Przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna otrzymał Ireneusz Niemczyk za kryształy kwarcu z okolic Imbramowic,
  • Bank Spółdzielczy Jawor O/ Strzegom otrzymał Andrzej Jaworski za ciekawostki agatowe
  • Prezes ROD Stokrotka otrzymał Jan Maciąg za ciekawą kolekcję minerałów
  • Firmę Portal Krzysztofa Sobola otrzymał Eugeniusz Filek za kolekcje agatów z Płuczek Górnych
  • Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej otrzymał Łukasz Młynek za kolekcję minerałów z Gór Kaczawskich
  • Stowarzyszenie Kierowników Ruchu zakładów Górniczych otrzymał Leszek Kluz za kolekcję skrzemienianych drzew z okolic Opola
  • Dyrektora O/Banku Zachodniego S.A. w Strzegomiu otrzymał Mirosław Ebermann za kolekcję turkusów w Strzegomiu

-Dziękuję wszystkim sponsorom- mówi Józef Białek - przyjaciołom giełd strzegomskich, dzięki którym giełda funkcjonuje. Szczególne wyrazy podziękowania kieruję w stronę prezesów firm: Granex, Piramida i Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel .

W fachowym czasopiśmie " Otoczak" nr 2 z 1999 r. - jak informuje Józef Białek - tak napisano o strzegomskiej giełdzie - przewaga minerałów nad wyrobami, duża ilość wystawianych kolekcji i rodzinna atmosfera. I tak to trwa do dziś.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 


XI Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu zakończony
24.06.2013 r.

Zgodnie z tradycją w ramach obchodów Święta Granitu Strzegomskiego odbył się XI Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu. Zmagania intelektualistów odbyły 22 czerwca br. w CAS Karmel w Strzegomiu. W bieżącym roku zmierzyło się 35 szachistów z Bolkowa, Jawora, Żarowa, Snowizny, Wałbrzycha i Strzegomia. 

Sędzią turnieju był Ignacy Kosiński. Otwierając turniej Tadeusz Wasyliszyn, przewodniczący Rady Miejskiej powiedział: - Z roku na rok przybywa nam uczestników, a poziom turnieju jest coraz wyższy. Świadczy to o wielkiej popularności rywalizacji intelektualnej. Na zakończenie życzył dobrej zabawy, jasności umysłu i wysokiej punktacji.

Poniżej prezentujemy laureatów pierwszych trzech miejsc, nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

Seniorzy:
1. Marcin Garbacz
2. Władysław Kisielewicz
3. Zbigniew Hernik

Juniorzy:
1. Piotr Piórek
2. Szymon Brymerski
3. Jakub Fikiel

Młodziki:
1. Waldemar Drążek
2. Mateusz Klebański
3. Jakub Nejman

Kobiety:
1. Dorota Oczachowska
2. Iwona Piórek
3. Ewa Konc

Juniorki:
1. Ilona Oczachowska
2. Natalia Okapiec
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   


Konkurs "HISTORIA GRANITEM PISANA" rozstrzygnięty!
24.06.2013 r.

W niedzielny wieczór, na głównej scenie Święta Granitu Strzegomskiego, władze Strzegomia wręczyły nagrody uczestnikom konkursu "Historia Granitem Pisana"!

Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych gminy Strzegom. Do konkursu przystąpiło 10 placówek oświatowych. Szkoły zgłosiły łącznie 22 prace konkursowe opracowane przez uczniów swoich szkół.

Ocenie konkursowej jury podlegały prace uwzględniające dowolne formy wypowiedzi literackiej ze szczególnym uwzględnieniem: odtworzenia historii branży kamieniarskiej, wydobycia granitu oraz historii zakładów pracy istniejących i już nie istniejących na terenie gminy Strzegom. Ważnym aspektem analizy prac przeprowadzonej przez jury było uwzględnienie przez uczestników konkursu wspomnień ludzi pracujących na terenie gminy Strzegom w latach powojennych.

Zdaniem komisji konkursowej, wszystkie prace zgłoszone do konkursu opracowane zostały na najwyższym poziomie literackim, uwzględniając opowieści ludzi związanych z branżą kamieniarską oraz związanych z zakładami pracy, które funkcjonowały na terenie gminy Strzegom w latach powojennych lub funkcjonują współcześnie. Złożone prace wzbogacone zostały w szereg załączników w formie oryginalnych fotografii. Ponieważ konkurs dotyczył szczególnie wspomnień ludzi związanych z branżą kamieniarską, jury postanowiło skonsultować złożone prace z przedstawicielami branży kamieniarskiej.

Wyniki konkursu:

Szkoły podstawowe

I miejsce - Jakub Nejman, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu
II miejsce - Igor Gradowski, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach
III miejsce - Urszula Kiełbasa, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu

Szkoły gimnazjalne

I miejsce - Jagoda Sergiel - uczennica Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu
II miejsce - Paweł Wroński - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu
III miejsce - Magdalena Czaplińska - uczennica Gimnazjum w Goczałkowie

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce - Kamil Kowalczyk - uczeń Zespołu Szkół w Strzegomiu
II miejsce - Klaudia Dzionek - uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
III miejsce - Maciej Zawada -uczeń Zespołu Szkół w Strzegomiu

Ponadto komisja konkursowa przyznała dyplomy za udział w konkursie i nagrody pocieszenia pozostałym uczestnikom konkursu. Nagrody pocieszenia otrzymują:

  1. Katarzyna Mądrzak, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach
  2. Kacper Żybura, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach
  3. Kamil Hasiak, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy
  4. Mikołaj Głuszczak, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy
  5. Jakub Mazur, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strzegomiu
  6. Klaudia Paradowska, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Strzegomiu
  7. Aleksandra Białous, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Strzegomiu
  8. Paweł Kruczek, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Strzegomiu
  9. Tomasz Sitarz, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu
  10. Karolina Sobieraj, uczennica Gimnazjum w Goczałkowie
  11. Agata Miklaszewska, uczennica Gimnazjum w Jaroszowie
  12. Katarzyna Ławniczek, uczennica Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu
  13. Alina Salwin, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   


Najstarsza kapsuła czasu w Strzegomiu
23.06.2013 r.

W Zespole Szkół przy ul. Krótkiej w Strzegomiu odkryto najstarszą w Polsce kapsułę czasu z 1874 roku. Uroczyste odsłonięcie kapsuły, znajdującej się we wnętrzu kamienia węgielnego i ukazanie światu jej unikatowych dokumentów nastąpiło 22 czerwca 2013 r. w ramach Święta Granitu Strzegomskiego.

Historycznego aktu odsłonięcia kapsuły w obecności władz miasta i powiatu oraz zaproszonych gości dokonał pełniący obowiązki dyrektora szkoły Roman Ehlert. Po 139 latach dotknęli dokumentów po raz pierwszy i zaprezentowali je zgromadzonym na uroczystości świadkom tego wydarzenia nauczyciele historii w tutejszej szkole - Marzenna Łaciuk i dr Marek Żubryd. Nikt nie krył wzruszenia, gdy przemawiała historia. Każdy z uczestników tego ponadczasowego wydarzenia odczuwał doniosłość chwili. A jak do tego doszło?

-Już od wielu lat wszystkich bardzo interesowało, co oznacza ta tablica przy wejściu do szkoły i dopiero wtedy, gdy nasz nauczyciel historii dr Marek Żubryd, tłumacząc stare kroniki strzegomskie wyczytał, że w tym kamieniu z roku 1874 został schowany akt erekcyjny szkoły, myśl ta nabrała konkretnych wymiarów. Poprosiliśmy o pomoc właścicieli zakładów kamieniarskich, bo sami nie dalibyśmy sobie rady z odkuciem tablicy. Początkowo myśleliśmy, że jest to tylko tablica. Później okazało się, że jest to kamienny sarkofag. Po otwarciu pyty wszystkim aż łzy stanęły w oczach na widok kapsuły, która tam się znajduje. Po pierwsze - jest śliczna, a po drugie - zawiera takie dokumenty, których się nie spodziewaliśmy znaleźć. Jestem wzruszony i dumny, bo nie każdemu w życiu zdarza się odnaleźć kapsułę czasu i zostawić dla potomności ślad naszych czasów - mówi Roman Ehlert.

Dokumenty umieszczone w kapsule są starsze niż wykuty napis głosi. W pięknie wykonanej miedzianej tubie w kształcie beczki z mosiężnymi obejmami znaleziono rękopis z roku 1861, monety z XVIII w., monety obiegowe z II połowy XIX wieku, dokument z programem uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego, rękopis z nazwiskami i imionami rajców, książkę z wierszami Johanna Christiana Günthera pt. - "Aus der Günther-Stadt. Gedichte", listy, statuty, dokumenty bractw, zdjęcia, widokówki, sprawozdania, gazety oraz wiele innych. Wszystkie dokumenty były starannie zapakowane i zachowały się w idealnym stanie.

Po sfotografowaniu, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, dokumenty wróciły do miedzianej tuby. Dyrekcja szkoły postanowiła wzbogacić zawartość jej zawartość o współczesny przekaz dla przyszłości i włożyć do kapsuły aktualne dane o Zespole Szkół w Strzegomiu tj.: historię szkoły, zdjęcia uczniów i nauczycieli oraz widokówki, film o Strzegomiu, okolicznościowe monety 7 granitów, medal 770 - lecia, płytę DVD ze złota powłoką i inne, świadczące o stylu i standardzie życia mieszkańców naszego miasta. Wszystkie dokumenty zostały pięknie i fachowo zapakowane na wzór przekazu historii, który ciągle trwa.

Należy podkreślić, że odkucia kamienia węgielnego - bloku granitowego w kształcie sześcianu o wymiarach ok. 70 cm perfekcyjnie dokonali pracownicy firmy Multistone z grupy Granex ze Strzegomia, pod czujnym Krzysztofa Skolaka i Stanisława Sitarza, strzegomskich kamieniarzy i jednocześnie nauczycieli tej szkoły. Prace wykonywano trzy dni.

- Nie było to łatwe z uwagi na to, że ściana, w której znajduje się kapsuła miała grubość jednego metra i była omurowana bardzo mocną cegłą klinkierową- komentuje Stanisław Sitarz - Trzeba było użyć młotów pneumatycznych i wiertarek udarowych po to, żeby odwiercić, odkuć i wybrać materiał nad tym blokiem. W bloku granitowym było wydrążone gniazdo, w którym znajdowała się miedziana kapsuła czasu, przykryta 10 cm granitową pokrywą, posiadającą pod spodem zamek. Trzeba ją było najpierw unieść, a potem na rolkach odsunąć.

Strzegomscy kamieniarze jak zwykle udowodnili, że nie ma dla nich pracy nie do wykonania. Wydarzenie, którego jesteśmy świadkami, pięknie wpisało się w obchody Święta Granitu Strzegomskiego w 2013 r.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


Pobiegli w "Strzegomskiej 12"
23.06.2013 r.

Ponad 150 biegaczy i biegaczek wzięło udział w 2. edycji biegu miejskiego "Strzegomska 12", który rozegrano w sobotę, 22 czerwca br. w Strzegomiu. Gościem specjalnym był znakomity dziennikarz sportowy - red. Przemysław Babiarz z TVP, który komentował przebieg imprezy.

Przed biegiem głównym rozegrano zawody dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, w różnych kategoriach wiekowych, na boisku sportowym Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Punktualnie o godz. 12.00 ze strzegomskiego Rynku grupa biegaczy ruszyła do najważniejszego biegu. Dystans dla mężczyzn liczył 12 km (3 pętle), dla kobiet - 8 km (2 pętle). Zwycięzcą biegu głównego został Kamil Karbowiak z Brzegu (czas: 42.09), wśród kobiet najlepsza okazała się Halina Szczensna-Radzikowska (Ukraina) ze Świdnicy (czas: 33.27). Najlepszym biegaczem z gminy Strzegom został Marek Leśnicki ze Stanowic, a najlepszą biegaczką - Justyna Tkaczyk ze Strzegomia. Bardziej szczegółowe wyniki podamy już wkrótce.

Po zakończeniu "Strzegomskiej 12", na głównej scenie "Święta Granitu Strzegomskiego", nagrodzono najlepszych uczestników biegów, którym wręczono puchary, nagrody rzeczowe i "granitowe serca" - symbol biegu.
Głównym organizatorem "Strzegomskiej 12" był AKS Strzegom, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

W najbliższym wydaniu "Gminnych Wiadomości Strzegom" (2 lipca br.) ukaże się wywiad z red. Przemysławem Babiarzem, który był wręcz zauroczony naszym miastem i "Strzegomską 12". Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do lektury.

Tomasz Wanecki
Zespól ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   


Drugi dzień atrakcji na strzegomskim Rynku
23.06.2013 r.

Kolejny dzień obchodów Święta Granitu Strzegomskiego za nami. Trzeba przyznać, że frekwencja osób w nim uczestniczących była naprawdę duża. Od samego rana do Rynku ściągały tłumy ludzi, dla których na te dni, przygotowano mnóstwo atrakcji.

Już od 11.00 każdy, kto interesuje się historią Joannitów, miał szansę zobaczyć na żywo ich pokazy walk podczas Turnieju Rycerskiego na terenie rozłożonego obozowiska. Podczas spotkania z rycerzami można było nauczyć się także m.in. strzelania z łuku, co dla niektórych stanowiło naprawdę wielkie wyzwanie. W tym dniu był także czas dla najmłodszych i młodzieży, która prezentowała swoje talenty wokalne i taneczne na scenicznych deskach. W występach wzięły udział także sekcje działające przy Strzegomskim Centrum Kultury. A w tym samym czasie, w Parku Miejskim, do koncertu szykowały się zespoły rockowe z terenu miasta i gminy Strzegom oraz miast partnerskich Znojmo i Torgau. Grup wokalne rywalizowały ze sobą o bardzo ważną i niezwykle cenną nagrodę, jaką był Granitowy Mikrofon. Gwiazdą poczynań rockowych był zespół GA-GA Zielone Żabki, który rozbawił całą, zgromadzoną w parku, publiczność.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   


Sobota w stylu pop i disco polo
23.06.2013 r.

Nieprzebrane tłumy mieszkańców gminy Strzegom i gości z zewnątrz oglądały na żywo sobotnie, wieczorne koncerty gwiazd w ramach 2. dnia "Święta Granitu Strzegomskiego".

Jako pierwszy na strzegomskiej scenie zaprezentował się słynny Francesco Napoli, włoski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Trzeba podkreślić, że od samego początku udało mu się nawiązać kapitalny kontakt z publicznością, która razem z nim śpiewała takie hity jak: "Balla Balla", "Borneo", "Piano piano", "Marina" czy "Ciao Italia". Niezwykle sympatyczny, żywiołowy i energetyczny Włoch na każdym kroku podkreślał, że kocha nasz kraj, kocha Polaków i darzy ich ogromną sympatią. - Do Polski, do Sopotu przyjechałem po raz pierwszy w 1988 r. Od tego czasu pokochałem Wasz kraj. Was też kocham - jesteście wspaniali! - podkreślał Napoli. Strzegomianie odwzajemniali sympatię i bawili się w najlepsze. Ponadgodzinny koncert, razem z bisami, na pewno na długo zostanie w pamięci mieszkańców naszego miasta.

Drugą gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół Bayer Full, z charyzmatycznym Sławomirem Świerzyńskim na czele. Zespołu oczywiście nie trzeba przedstawiać, dodajmy tylko, że grupa na scenie muzycznej występuje już blisko 30 lat i ma na koncie mnóstwo przebojów, które zna cała Polska i … Chiny. Pięcioosobowy zespół natychmiast porwał publikę do zabawy, niejednokrotnie do tańca. Bayer Full zagrał swoje najlepsze kawałki oraz również te najnowsze, które pochodzą z płyty, która ukaże się w połowie lipca. Usłyszeliśmy m. in. utwory "Majteczki w kropeczki", "Blondyneczka", "Żono moja" czy "Ostatni taniec na tej sali" i wiele, wiele innych hitów. Zabawa była przednia.

Sobotnie koncerty były bardzo udane, o czym świadczyła reakcja strzegomskiej publiczności. Na szczęście dopisała pogoda, która nie zepsuła "święta" Strzegomia. W niedzielę zapraszamy na dwa wydarzenia muzyczne: koncert "Vabank i przyjaciele" z okazji 20-lecia zespołu Vabank oraz koncert kończący tegoroczną edycję "Święta Granitu Strzegomskiego" - czyli występ niezwykle popularnej Dody.

Tomasz Wanecki
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 


Oficjalna inauguracja Święta Granitu Strzegomskiego 2013
22.06.2013 r.

W piątek, 21 czerwca br. w naszym mieście rozpoczęła się tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego, będąca połączeniem Dni Ziemi Strzegomskiej oraz Święta (Festynu) Kamienia.

W piątkowe późne popołudnie, na scenie zlokalizowanej na strzegomskim Rynku, oficjalnego otwarcia największej plenerowej imprezy w naszej gminie dokonał burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta. - Serdecznie witam wszystkich strzegomian, mieszkańców sołectw i osoby spoza naszej gminy na 3. edycji Święta Granitu Strzegomskiego. Impreza ma na celu promocję granitu, czyli najistotniejszego dobra Ziemi Strzegomskiej oraz wiodącej w naszej gminie branży kamieniarskiej - mówił burmistrz, dodając, że granit stał się już naszą marką, dzięki której jesteśmy rozpoznawalni nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce i nie tylko. Wraz z gospodarzem miasta na scenie obecni byli senatorowie RP - Stanisław Jurcewicz oraz Wiesław Kilian, którzy podkreślali, że Strzegom jest "granitową stolicą Polski", życzyli wszystkim dobrej zabawy oraz słonecznej pogody.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentował się kabaret DNO, który rozśmieszył publiczność do łez. Artyści pochodzący z Dąbrowy Górniczej na Górnym Śląsku zaskoczyli strzegomian wyszukanym pomysłem, nietuzinkowym rozwiązaniem scenicznym, a przede wszystkim formą popartą rekwizytem, kostiumem, scenografią i bogatą ścieżką dźwiękową. Byli: Dynamiczni, Nieprzewidywalni i Oryginalni. Jednym słowem - DNO!

Pierwszy dzień ŚGS zakończył się występem grupy Ramolsi, która zaśpiewała największe polskie przeboje z lat 70. i 80. XX w. Aby wprowadzić publiczność w klimat tamtych czasów, członkowie zespołu byli ubrani w czerwone garnitury i kolorowe koszule. Całość dopełniły stylowe peruki i okulary. Występ Ramolsów przypadł wszystkim do gustu, szczególnie starszej część widowni.

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne dni Święta Granitu Strzegomskiego. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

Tomasz Wanecki
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 


Zachwyceni wernisażem
22.06.2013 r.

Strzegomskie Centrum Kultury, wraz z towarzyszeniem „Akcja”, organizuje projekt artystyczny pod nazwą Artsynteza. Założeniem organizatorów było połączenie różnych dziedzin sztuki. Jednym z punktów wydarzenia był wernisaż oraz wystawa, która odbyła się 21 czerwca w SCK.

Na wernisażu wystawy rzeźbiarskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, pojawił się m.in. burmistrz- Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu- Tadeusz Wasyliszyn, prezes Fundacji „Bazalt”- Krzysztof Skolak oraz artyści. „Łodź z Łodzi”- pod taką nazwą można było oglądać projekt. – Tytuł mówi wiele, tak samo jak eksponaty, symbolizujące burzliwe dzieje miasta oraz jego wielokulturowość- mówił Krzysztof Kalinowski- zastępca dyrektora SCK. Prace charakteryzują przede wszystkim niezwykłą aktywność ludzi, którzy je tworzyli.

Wystawę dzieł będzie można podziwiać do 5 lipca.

Kornelia Wilczak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 


Duet „Bahamas” zagrał dla dzieci
22.06.2013 r.

Obchody Święta Granitu Strzegomskiego to nie tylko wielka atrakcja dla starszych mieszkańców miasta. W tych dniach, także Ci najmłodsi mają okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu.

21 czerwca b.r. (piątek) na deskach scenicznych zaprezentował się duet Bahamas, popularny na dziecięcym rynku muzycznym. Wokaliści zaprezentowali znane utwory m.in. „Pluszowy Miś” czy „Puszek Maluszek”, przy których „mniejsi” mieszkańcy naszego miasta (i nie tylko) rewelacyjnie się bawili. Dodatkową atrakcją okazały się liczne konkursy, gry oraz pokazy iluzjonisty, którego sztuczki wprowadziły dzieci w zdumienie. Koncert, w połączeniu z dialogiem z publicznością, sprawił, że w umysłach „maluchów” na długo pozostaną niezapomniane wrażenia, bo jak powiedzieli członkowie zespołu: „Dzieci są naszym największym dobrem.  Dbajmy, aby zawsze były szczęśliwe, radosne i uśmiechnięte”.

Kornelia Wilczak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   


Ewa Solima i jej Granitowe Serce Polski
21.06.2013 r.

Granitowe Serce Polski zostało zaprojektowane specjalnie dla miasta Strzegom przez Ewę Solimę, znaną rzeźbiarkę i malarkę.

- Pomysł stworzenia rzeźby serca narodził się w tamtym roku, podczas pleneru rzeźbiarskiego- komentuje Ewa Solima. - Nasze miasto udekorowane jest wspaniałymi rzeźbami kamiennymi. Brakowało jedynie serca, serca symbolizującego miejsca, skąd pochodzi nasz granit. Rzeźba powstała z dużego monolitu o wymiarach 2,20m wysokości i 3 m szerokości. Waży około 12 ton. W sześcianie zostało wycięte serce, które wyłania się z dużej bryły kamienia. 

Surową szarość granitu przełamałam kolorami: niebieskim, żółtym, czerwonym, czarnym oraz białym. Są to kolory naszego herbu, który również zamieściłam po obu stronach rzeźby- mówi. - Finezyjne napisy "Strzegom", pisane różnymi czcionkami sprawiają, że granit jest bardziej delikatny, subtelny i nie kojarzy się tylko z szarymi nagrobkami, kostką brukową czy krawężnikami. Granit to przede wszystkim wspaniały materiał na pomniki, rzeźby, mozaiki. Mam nadzieję, że "serce" wpisze sie w krajobraz Strzegomia i będzie podobało sie mieszkańcom oraz turystom.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   


„Granitowe Serce” Strzegomia już stanęło na strzegomskim Rynku
21.06.2013 r.

Monumentalne „serce”, będące wizerunkiem promującym gminę Strzegom, stanęło na strzegomskim Rynku, w dniu 21 czerwca b.r. Wszystkich, którzy pragną zobaczyć jak wygląda „Granitowe Serce Polski”, zapraszamy do Strzegomia na obchody Święta Granitu Strzegomskiego, w dniach 21-23 czerwca 2013r. O montażu „Mega Serca” opowiada Bogusław Solima, prezes firmy „Piramida” w Kostrzy, realizator i wykonawca projektu.

- Pomysł na „Granitowe Mega Serce” zrodził się już dosyć dawno temu. Moja córka- Ewa, wymyśliła projekt, który każdy, kto przyjedzie do Strzegomia, będzie miał okazję oglądać. Całe „serce” powstało z bloku, który miał około 25 ton. Dzisiaj, po obróbce, waży około 12 ton, także jest dość ciężką rzeźbą- informuje. - W sumie nie był to bardzo trudny element do wykonania. „Serce” jest owalne, a wszystko, co owalne w granicie, robi się w znacznie łatwiejszy sposób. Montaż też nie był trudny. Musieliśmy tylko kupić dwa, 10-tonowe pasy, po to by można je było łagodnie udźwignąć. Myślę, że „serce” jest wizerunkiem tego, że to właśnie w Strzegomiu tętni życiem branża kamieniarska.

Wszystkim przyjezdnym będzie kojarzyć się z tym, że centrum granitowego przemysłu jest w naszym mieście. „Serce” powstało spontanicznie, a o jego ostatecznej lokalizacji zdecydują władze miasta. Jeden z pomysłów jest taki, żeby ustawić je na rondzie. „Granitowe Mega Serce” jest tak zaprojektowane, że ze wszystkich stron widać napis „Strzegom”. Każdy, kto objeżdża rondo, będzie mógł sobie utrwalić w pamięci to, iż tutaj jest centrum przemysłu kamieniarskiego.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

 


Wystawiają się pierwsi kamieniarze!
21.06.2013 r.

Inauguracja Święta Granitu Strzegomskiego rozpoczęła się od montażu stoisk firm kamieniarskich, które na tegorocznych obchodach będą prezentowały swoje wyroby z granitu.

Tegoroczni wystawcy to:

Grabinex Sp. z o.o., Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel, SZA-GAL Stanisław Szałecki, Granit Strzegom S.A., Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu", Litos Sp. z o.o., Piramida Sp. z o.o., Fundacja BAZALT, Granex Sp. z o.o., Rzeźbiarz Jerzy Zysk, KOOL Sp. Jawna, Stowarzyszenie AKCJA, Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Granity-Majster Andrzej Szmajda.

Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w święcie naszego miasta, serdecznie zapraszamy na strzegomski Rynek, gdzie przez 3 dni będzie się naprawdę dużo działo.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   


Święto Granitu Strzegomskiego już w tym tygodniu
18.06.2013 r.

W dniach 21-23 czerwca strzegomski rynek zamieni się w wielki festyn, gdzie każdy będzie miał możliwość uczestniczyć w najważniejszym święcie naszego miasta.

   

Program tegorocznych obchodów Święta Granitu jest niezwykle bogaty. Już w piątek, tj. 21 czerwca, nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, po którym wszyscy uczestnicy zaproszeni są na gościnny występ Kabaretu DNO oraz na koncert Ramolsów. W sobotę, tj. 22 czerwca, odbędzie się Przemarsz Bractw Rycerskich z Parku Miejskiego. W kolejnych godzinach mieszkańcy będą mieli okazję przyjrzeć się "Granitowej Grze" oraz biegowi miejskiemu "Strzegomska Dwunastka". Aczkolwiek to nie wszystkie atrakcje. W sobotnich planach jest jeszcze m.in. turniej rycerski w Parku Miejskim, turniej szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, koncerty zespołów rockowych i gwiazd wieczoru: Francesco Napoli i Bayer Full. W niedzielę natomiast odbędzie się m.in. XXIX Regionalna Giełda Minerałów oraz otwarcie Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Na zakończenie dla wszystkich mieszkańców zaśpiewa DODA.

Dni Ziemi Strzegomskiej organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej.

Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu - materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, w dniu 6 września 2003 r. w Strzegomiu odbył się I w Polsce Festyn Kamieniarski zorganizowany z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej "Świat Kamienia". - W roku 2011 połączone zostały dwa wydarzenia kulturalne, tj. Dni Ziemi Strzegomskiej i Festyn Kamienia, przybierając wspólną nazwę: Święto Granitu Strzegomskiego. Jak wiemy, wiele miast w Polsce obchodzi swoje święto akcentując najistotniejsze dobra swojej ziemi - Strzegom również dołączył do ich grona - informuje naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Wioletta Urban.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

TVP w Strzegomiu

Podczas obchodów Święta Granitu Strzegomskiego (21-23.06.2013 r.), trzeciego dnia tj. 23 czerwca (niedziela), gościć będziemy w Strzegomiu ekipę TVP Info z audycją "Pogoda Info".

"Pogoda Info" będzie nagrywana na żywo i bezpośrednio emitowana w telewizji w następujących godzinach:
I WEJŚCIE, godz. 11:50
następne: 12:50, 13:50, 14:50, 15:50

Również w niedzielę na strzegomskim Rynku będzie nagrywana audycja na żywo dla Polskiego Radia Wrocław. Swój udział w Święcie Granitu Strzegomskiego zapowiedziała też TVP Wrocław z emisją programu Fakty na żywo. 23 czerwca będą Państwo mieli możliwość skorzystania nie tylko z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, ale też wezmą Państwo udział w nagraniach telewizyjnych i radiowych. Dzięki temu każdy kto przyjdzie w tym dniu na strzegomski Rynek będzie nie tylko odbiorcą, ale też "głównym aktorem" wydarzenia, jakim jest Święto Granitu Strzegomskiego.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w tym wydarzeniu oraz zachęcamy do powiadomienia znajomych i rodziny mieszkającej poza terenem naszej gminy o możliwości obejrzenia 23 czerwca bezpośredniej relacji telewizyjnej z naszego miasta.

 

 

do góry  |