ROZWÓJ GMINY
 

Inwestycje


Inwestycje 2014
Inwestycje 2013
Inwestycje 2012
Inwestycje 2011
Inwestycje 2010 
Inwestycje 2009
Inwestycje 2007-2008
Inwestycje 2003-2006
 » 
Inwestycje i remonty

Inwestycje 1999-2002
 » 
Inwestycje i remonty w oświacie
 » 
Kanalizacja sanitarna i burzowa
 » 
Pozostałe inwestycje

  

Pozostałe inwestycje
 

ŚWIETLICE WIEJSKIE

Bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez władze samorządowe jest również prowadzenie remontów obiektów użyteczności publicznej: szkół, budynków gminnych, remonty świetlic wiejskich.

W 1999 r. przeprowadzono wymianę stolarki okiennej oraz remont instalacji centralnego ogrzewania w świetlicy w Kostrzy. W roku tym wykonano również remont dachu w świetlicy w Wieśnicy i w Żółlkiewce, a w świetlicy w Stanowicach przeprowadzono roboty hydrauliczne, przerobiono instalację ciepłej wody.

W 2000 r. został zrealizowany remont kapitalny świetlicy we wsi Kostrza, w roku tym wykonano także malowanie świetlicy w Stanowicach.

Rok 2001 stanowi kontynuację prac remontowych. Przeprowadzono remont świetlicy w Olszanach oraz w Rogoźnicy. Wymieniono również piec c.o. i wykonano remont cząstkowy instalacji c.o. w świetlicy w Goczałkowic Dolnym. 

W 2002 r. do chwili obecnej przeprowadzono roboty dekarsko-blacharskie na świetlicy w Międzyrzeczu oraz na świetlicy w Tomkowicach. Prowadzone były również roboty ogólnobudowlane i sanitarne w świetlicy w Bartoszówku. W świetlicy w Godzieszówku przeprowadzono roboty energetyczne i budowlane, w świetlicy w Stanowicach wykonano remont podłogi wraz z remontem podłogi na scenie i w bufecie, ponadto zrealizowano roboty remontowe w części socjalnej w świetlicy w Goczałkowic. W ramach prac remontowych na świetlicach planowana jest jeszcze wymiana drzwi wejściowych w świetlicy w Tomkowicach.

 

INNE INWESTYCJE

Do obowiązków władz samorządowych należy nie tylko wykonywanie zadań z zakresu utrzymania infrastruktury komunalnej, ale też sprawowanie nadzoru nad funkcjonowaniem zakładów budżetowych, tj. Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi, Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w zakresie produkcji i dostarczania wody oraz odbioru ścieków komunalnych, Zakładem Usług Komunalnych w zakresie świadczenia usług komunalnych dla mieszkańców gminy oraz Zakładem Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych w zakresie utrzymania terenów zielonych, świadczenia usług cmentarnych i pogrzebowych. Warto tutaj wspomnieć o reorganizacji jednego z zakładów budżetowych - Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, której celem było urynkowienie usługi zarządzania zasobami lokalowymi gminy. Z dniem 30.06.2002 r. został zlikwidowany zakład budżetowy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jego miejsce zajął Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o., który w drodze przetargu uzyskał prawo do gospodarowania zasobami lokalowymi gminy. Przedsięwzięcie to pozwoli na prowadzenie zarządu nieruchomościami przez podmiot posiadający osobowość prawną oraz na szerszą działalność podmiotu, a tym samym na poprawę stanu technicznego istniejących zasobów lokalowych. Docelowo planowane jest również przekształcenie pozostałych zakładów budżetowych w spółki prawa handlowego ze 100% udziałem gminy, co ma doprowadzić do poprawy ich działalności.

Utworzenie l .07.2000 r. samodzielnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Strzegomiu było konieczne ze względu na specyficzny charakter pracy oraz potrzebę zapewnienia ciągłości świadczenia usług tj- pracy 4 ujęć, 2 oczyszczalni ścieków oraz sprawności 200 km sieci wodociągowej oraz 60 km sieci kanalizacyjnej z przepompowniami - wymagającym kompetentnego zarządzania i doświadczenia zespołu kierującego tą branżą usług. Należy stwierdzić, że decyzja Rady Miejskiej dotycząca wyłączenia działalności wodo-ciągowo-kanalizacyjnej była słuszna, co potwierdza fakt realizacji usług o wysokim poziomie jakościowym oraz niskich kosztach postawionych zadań.

Działalność władz samorządowych w latach 1999-2002 obejmuje także takie dziedziny, jak opieka nad cmentarzami, placami zabaw, itp. Również i w tych dziedzinach zrealizowano szereg inwestycji.

W 1999 roku przeprowadzono remont kapitalny i wykonano zwieńczenie Wieży Targowej. Wybudowano remizę strażacką w Granicy. Utwardzono alejki na cmentarzu komunalnym przy ul. Olszowej w Strzegomiu.

W 2000 roku wykonano projekt techniczny hali sportowej przy ul. Mickiewicza w Strzegomiu, a w 2001 roku rozpoczęto budowę pełnowymiarowej hali z widownią na 300 miejsc siedzących oraz salami pomocniczymi boksu i judo, przystosowaną do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Oddanie do użytku przewiduje się na 2003 rok. W 2000 roku oddano do użytku po adaptacji i remoncie kapitalnym budynek 19-rodzinny, w którym wcześniej była przychodnia zdrowia przy ul. Szarych Szeregów. Rok 2002 przyniósł również kontynuację prac na cmentarzu przy ul. Olszowej, gdzie wykonano część muru cmentarnego.

W 2001 r. zrealizowano szereg inwestycji. W roku tym zmodernizowano fontannę w Rynku w Strzegomiu. Modernizacja obejmowała demontaż istniejącej fontanny, doprowadzenie i odprowadzenie wody, zagospodarowanie terenu płytami granitowymi, zielenią i kwiatami, montaż oświetlenia. Prowadzono także liczne prace na cmentarzach komunalnych, ponadto zrealizowano inwestycję na Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Strzegomiu, która obejmowała dobór, dostawę, montaż i rozruch instalacji do chemicznego strącania fosforu oraz dobór koagulanta.

Gmina Strzegom po wielokrotnie ogłaszanych przetargach na sprzedaż nieruchomości Rynek 44 w styczniu 2002 r. przyjęła ofertę Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach na nabycie ww. budynku. Remont kapitalny budynku przeprowadzono w 2003 r.

W roku 2002 zrealizowano zadania takie jak: wykonanie alejek na cmentarzu przy ul. Olszowej, budowa dalszej części muru cmentarnego przy ul. Olszowej i Lipowej. Na przełomie maja i czerwca przeprowadzono modernizację placu zabaw przy ul. Czerwonego Krzyża. W ramach modernizacji stare urządzenia zabawowe naprawiono i odnowiono, a dodatkowo zakupiono i zamontowano nowe urządzenia. W wyniku tych prac plac zabaw stał się jednym z bardziej atrakcyjnych punktów w Strzegomiu. Innym ważnym zadaniem zrealizowanym w tym roku były prace prowadzące do modernizacji zabytkowego placu przy Kościele Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Prowadzone prace miały związek z wrześniową uroczystością rekonsekracji Kościoła Św. Piotra i Pawła do rangi Bazyliki Mniejszej. Zgodnie z projektem, prace obejmowały iluminację kościoła, zagospodarowanie terenu wokół kościoła i wokół pomnika Św. Trójcy oraz remont nawierzchni ul. Kościelnej, remont chodników i budowę parkingu.

 

do góry  |