ROZWÓJ GMINY
 

Współpraca zagraniczna


  

T O R G A U
Niemcy

To przepiękne miasto położone na zachodnim brzegu Łaby w odległości 55 km od Lipska i 95 km od Drezna. Malowniczy krajobraz złożony z soczyście zielonych lasów, tonących w kwiatach łąk z wkomponowanymi w nie licznymi zabytkami architektury, czyni to miasto centrum kulturalnym południowo- wschodniej Saksonii. 

Prawa miejskie otrzymało Torgau w 1268r. W okresie reformacji było kolebką luteranizmu. Do rozwoju miasta przyczyniły się handel i rzemiosło, przemysł powstał nieco później, co wpłynęło korzystnie na stan architektury miasta. W trosce o jej zachowanie w 1978 r. przeprowadzono renowację zabytków, a jest ich aż 280.W liczbie tej mieszczą się liczne kamieniczki, kościoły, stylowe restauracje i zamek. Dzisiejsze oblicze Torgau, to oprócz urokliwej starówki, pełna rozmachu 21tysięczna dzielnica przemysłowa o 500 tys.M2 powierzchni z licznymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi.  

TORGAU - MIASTO RENESANSU I REFORMACJI

Torgau, położone na krańcu Dübener Heide (wrzosowisko) należy do najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech. W pełni zachowana renesansowa zabudowa Starówki sprawia, że wizyta w Torgau staje się niezapomnianą podróżą w czasie.

Ponad tysiącletnią historię byłej saksońskiej rezydencji można przeżyć w różnoraki sposób. Spacer szlakiem muzeów Torgau daje możliwość przeżywania historii oglądając z bliska zabytkowe miejsca. W Muzeum Browarnictwa zwraca się uwagę na 500-letnią historię browarnictwa i średniowieczną wykutą w skale porfiru warzelnię. Nawet Marcin Luter znał wartość piwa z Torgau, które było dostarczane aż do Lipska, Drezna czy Norymbergi.

Torgau uchodzi za "kolebkę reformacji" i jej centrum polityczne.. Ponad 40 razy przebywał w Torgau osobiście reformator, Marcin Luter. W kościele miejskim Św. Marii warto zobaczyć obraz "Czternastu pomocnych w potrzebie" (Lucasa Cranacha Starszego) i grób Katarzyny von Bora , żony Marcina Lutra, która zmarła w 1552 r. w Toragu. W domu, w którym zmarła znajduje się małe muzeum, które informuje o jej życiu. Wraz z różnymi tematycznymi wystawami Torgau obchodzi dekadę Luthra, aż do jubileuszu reformacji w roku 2017.
Za skromną fasadą państwowego domu burmistrza Rigenhaina na Breiter Straße kryją się najwyższej klasy malowidła ścienne i na suficie, późnego XVI i wczesnego XVII wieku. Dzięki tej jedynej w swoim rodzaju dekoracji wnętrza jest to pod względem artystycznym, kulturowym i historycznym najbardziej znaczący renesansowy budynek mieszczański w średnich Niemczech. Przekazuje bardzo pokazowo, jak zamożny kupiec sukna z Torgau
i zarazem burmistrz Paul Riegenhain żył ze swoja rodziną.. Szczególną ozdoba jest tzw. "Izba Aniołów" (Engelstube), udekorowana malowidłem nieba z chmur, gwiazd i muzykujących aniołów na pierwszym piętrze.
Wspaniały zamek Hartenfels zbudowany w stylu wczesnego niemieckiego renesansu, należy do architektonicznych perełek Torgau. Hartenfels, dawna rezydencja saksońska, uchodził swojego czasu za jeden z najnowocześniejszych zamków w Niemczech i był areną pięknych świętowań, zjazdów Parlamentu i wspaniałych ślubów. Tzw. "Großer Wendelstein", czyli schody prowadzące na wieżę zostały zbudowane przez Konrada Krebsa. Stopnie tych schodów prowadzą na górę bez wewnętrznej podpory. Architektoniczny majstersztyk.
Marcin Luter w 1544 roku poświęcił kaplicę zamkową, pierwszą protestancką budowlę kościelną w Niemczech. Wystawa stała " Torgau- książęcy dwór renesansu" opowiada o codziennym życiu księcia na dworze w Torgau.
W miesiącach letnich przyciąga widzów Teatr Letni w zamku. Przedstawienia na świeżym powietrzu przed wspaniałymi kulisami schodów są szczególnym przeżyciem kulturalnym.

W Miejskim Muzeum Kultury i Sztuki napotykamy cały rok Świętego Mikołaja. Tablica na ołtarzu, część tryptyku kościoła franciszkanów w Torgau została stworzona ok.1515 roku w warsztacie Lucasa Cranacha Strszego (1472-1553). Cenna tablica uchodziła od 1945 roku, zamętów wojny za zaginioną. Dzięki szybkiemu i energicznemu wsparciu zaangażowanych miłośników sztuki udało się z końcem 2008 roku odzyskać malowidło po 60 latach, które pojawiło się w domu aukcyjnym w Szwajcarii. O dobroczynności i cudach historycznego Św. Mikołaja krąży wiele legend. Jeszcze dziś każdy zna 6 grudnia jako dzień Św. Mikołaja.

Nazwa miasta Torgau poszła w świat, kiedy w kwietniu 1945 roku radzieccy i amerykańscy żołnierze spotkali się nad Łabą i zainicjowali koniec wojny. Ta data jest wspominana dzięki corocznym obchodom "Dni Łaby". Innego aspektu historii miasta dotyczą wystawy stałe Centrum Dokumentacji i Informacji w Toragu: "Torgau na tyłach II wojny światowej", "Sowieckie obozy specjalne w Torgau w latach 1945-48" jak również wystawa "Auf Biegen und Brechen" w miejscu pamięci byłego zamkniętego więzienia dla młodocianych w czasach NRD. Miasto można zwiedzać codziennie podczas godzinnego oprowadzania na piechotę lub rowerem. Historycznym rowerem Torgau może przyjemnie zwiedzić Starówkę 6 osób i przewodnik.

Również kulinarnie ma Torgau coś niecoś do zaoferowania. Czy wiedzieliście Państwo na przykład, że słynne drezdeńskie strucle pochodzą od piekarza Drasdowa z Torgau, nadwornego dostawcy saksońskiej rezydencji. Czy znacie Państwo Torgauer Plinsen (ciastka z musem jabłkowym, cukrem i cynamonem), Torgauer Schwarzbierfleisch albo Lutherröllchen (specjalności Torgau)? Czy możecie sobie Państwo wyobrazić , jak podczas jednego z wielu ślubów na zamku Hartenfels w roku 1627 delektowano wspaniałymi smakołykami ponad 31.000 gości przez ponad 9 dni? Nie tylko wtedy, ale również dziś Torgau oczekuje na swych gości z dobrą i urozmaiconą ofertą gastronomiczną kuchni regionalnej i międzynarodowej.

Po wypadzie na położone w pobliżu wrzosowiska (Düben i Dahlen) warto odwiedzić saksońską stadninę koni w Graditz, kilka kilometrów za Torgau. Utworzona w 1686 roku stadnina jest jedną z najstarszych saksońskich hodowli koni.. Można zobaczyć jej barokowe wyposażenie i małe muzeum historii stadniny. Są tam hodowane m.in. niemiecki wierzchowiec i angielski koń pełnej krwi

Kontakt:
Torgau-Informations-Center
Markt 1
04860 Torgau
Tel: 03421 70 14 0
http://www.torgauinfo.de   

KAPLICA ZAMKOWA
Kaplica zamkowa jest pierwszą protestancką budowlą kościelną, w której duchowy program reformacji po raz pierwszy został zastosowany przejrzyście w architekturze i sztuce. Dr MarCin Luter poświęcił ją 5 października 1544 r.

Podkreślona skromność domu bożego odpowiadała woli Lutra, ponieważ według jego wskazówek budowniczy Nickel Grohmann stworzył tę budowlę sakralną, która uchodzi za najwcześniejszy przejaw kościelnego budownictwa ewangelickiego.

Kaplica zamkowa pozostała do dziś w niezmienionym stanie i stała się wzorem dla innych protestanckich kościołów w Niemczech. Lucasowi Cranachowi zawdzięczać można malowidła zamkowe i kaplicy. Od niego pochodzą szkice motywów budowlanych ambony i kaplicy zamkowej.

Johann Walter, kapelmistrz reformacji, skomponował muzykę do poświęcenia kościoła. Uchodzi za jednego z twórców ewangelickiej muzyki wokalnej i stworzył w Torgau fundamenty muzyki kościelnej. Koncert organowe w Torgau, przede wszystkim jednak corocznie odbywający się Tydzień Muzyki Kościelnej, znane są daleko poza granicami miasta.

KOŚCIÓŁ MIEJSKI ŚW. MARII
W kościele Św. Marii kazania wygłaszał często MarCin Luter, tam też znalazła miejsce spoczynku jego żona, Katarzyna von Bora. Obok jej grobu znajduje się warte obejrzenia, znane malowidło "Czternastu pomocnych w potrzebie" Lucasa Cranacha Starszego.

Kościół Miejski Św. Marii, widoczny z oddali, jest najstarszym kościołem w Torgau. Powstał w 1119 r. i był odnawiany około roku 1200. Od roku 1390 pierwotnie romańska bazylika była przebudowywana na późnogotycki kościół halowy. Szczególnie piękne jest krzyżowo-żebrowe sklepienie.

Malowidło "Czternastu pomocnych w potrzebie" Lucasa Cranacha Satrszego (1505) jest najbardziej znaczącą zachowaną częścią wyposażenia wnętrza. Ale również płyta nagrobna księżnej Zofii Meklenburskiej (1504), ołtarz pasyjny (1509), grób Katrzyny Luther (1552) lub bogato zdobiona drewniana ambona (1582) są warte zobaczenia. Późnogotycki wysoki ołtarz (1698) został wykonany przez Giovanniego Simonetti.
Wielkie szkody poniósł kościół w roku 1813, kiedy służył jako szpital dla chorych na zarazę.
Jego wnętrze zostało odbudowane zgodnie ze stylem. W roku 2002 kościół został pomalowany, tak iż odzyskał XV-wieczny wygląd.

Akt umowy partnerskiej między Strzegomiem i Torgau podpisano 11.11.1997r.

    

Kalendarium współpracy:

1997

   
 

3 - 5 październik – trzyosobowa delegacja władz miasta Strzegomia gościła w Torgau celem
omówienia spraw związanych z uroczystością podpisania umowy partnerskiej

10 - 13 listopad 1997 r. – przyjazd burmistrza Torgau do Strzegomia – podpisanie umowy partnerskiej (11.11.1997 r.)

1998

   
 

1 - 3 maj 1998 r. – udział OSP Torgau w uroczystości otwarcia strażnicy i Obchodach Dni Strzegomia

8 - 11 czerwiec 1998 r. – Torgau odwiedziła grupa władz miasta Strzegomia oraz Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie”, by wziąć udział w 1025 – leciu Torgau

14 - 16 sierpień 1998 r. – przy podpisywaniu umowy partnerskiej pomiędzy Strzegomiem i Znojmo (15 sierpień 1998 r.) gościły władze miasta Torgau

1999

   
 

23 - 25 listopad - w Torgau gościła delegacja władz miasta Strzegomia – Dni Miasta Torgau
 

2000

   
 

25 - 26 sierpień – do Strzegomia przyjechał burmistrz miasta Torgau w celu wzięcia udziału w uroczystości V - lecia partnerstwa miast Strzegom - Auerbach

2001

   
 

27 - 29 kwiecień – rozegranie meczu piłki nożnej o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta Torgau
- uczestnictwo piłkarzy strzegomskich

07 - 08 listopad – wyjazd przedstawicieli władz miasta Strzegomia do Torgau w celu
przeprowadzenia rozmów nt. pozyskania wyposażenia gabinetów medycznych.

2002

   
 

18 marzec - odbiór darów (wyposażenie SPZOZ : meble, fartuchy) przekazane przez miasto
Torgau dla Strzegomia

20 – 22 marzec – wizyta delegacji z Torgau w Strzegomia (nowa pani burmistrz, radni,
przedstawiciele szkół, stowarzyszeń sportowych, szpitala)

2003

   
 

12 sierpień – wizyta delegacji strzegomskiej i przedstawiciela SP ZOZ w Torgau w celu
obejrzenia sprzętu medycznego, które miasto Torgau chce przekazać jako darowiznę dla naszego miasta

2004

   
 

26-27.06.2004 r. - udział przedstawicieli władz miasta Strzegomia oraz zespołu wokalno -
muzycznego VABANK w "Dniach Miast Partnerskich" w Torgau 

2005

   
 

22-24.04.2005 r. - udział burmistrza Strzegomia oraz młodzieżowego zespołu muzycznego
FIKCJA w uroczystościach kulturalnych organizowanych w Torgau -
obchody 60 rocznicy spotkania wojsk rosyjsko - amerykańskich nad Łabą

2006

   
 

29-30.06.2006 r. - udział zespołu młodzieżowego FIKCJA w uroczystościach Elbe-Day 2006 w Torgau

9-13.08.2006 r. - udział grupy tanecznej Rock'n Roll Clubs "Ireen" z Torgau w XV Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

24.10.2006 r. - przyjazd przedstawicieli miasta Torgau - przekazanie strojów sportowych dla strzegomskiego AKS 

 

2007

   
 

20-22.04.2007 r. - udział zespołu rockowego COSMOSQUAD ze Strzegomia w obchodach "Elbe Day" w Torgau

25-26.05.2007 r. - udział piłkarzy AKS-u Strzegom w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim

16-17.06.2007 r. - udział zespołu piłkarskiego z Torgau w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim o Puchar Burmistrza Strzegomia

9-12.08.2007 r. - udział zespołu folklorystycznego z Torgau w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru

14-16.09.2007 r. - wizyta delegacji władz samorządowych Strzegomia w Torgau z okazji 10. rocznicy podpisania umowy partnerskiej (układ trójstronny)

 

2008

   
 

25-27.04.2008 r. - udział zespołu rockowego COSMOSQUAD ze Strzegomia w obchodach "Elbe Day" w Torgau

02-03.05.2008 r. - udział piłkarzy AKS-u Strzegom w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim

13-15.06.2008 r. - udział przedstawicieli Torgau w obchodach Dni Ziemi Strzegomskiej 2008

14-17.08.2008 r. - udział zespołu folklorystycznego z Torgau w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru

12-14.09.2008 r. - wizyta przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych w Strzegomiu w Torgau

 

2009

   
 

24-26.04.2009 r. – udział przedstawicieli Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej Strzegomia, zespołu muzycznego „Smash of Broken Glass” w obchodach „Elbe-Day” w Torgau

30.06.-07.07.2009 r. – udział młodzieży z Johann Walter Gymnasium w Torgau w „Letnich Warsztatach Internetowo-Językowych” w Strzegomiu

13.08.2009 r. – zaproszenie od Torgauer Kunst- u.Kulturverein „Johann Kentmann” e.V. Kleine Galerie do współpracy w zakresie kultury

14-16.08.2009 r. – udział przedstawicieli jednostek OSP z terenu gminy Strzegom w uroczystości jubileuszu jednostki w Torgau

25.08.2009 r. – zaproszenie dla burmistrza Strzegomia na 65 jubileusz „Elbe-Day” 2010

12-14.10.2009 r. – wizyta oficjalna nadburmistrz Torgau Andrei Staude wraz z przedstawicielami Urzędu i Rady Miejskiej

10 -13.12. 2009
Wizyta oficjalna delegacji UM i przedstawicieli Rady Miejskiej Strzegomia w Torgau.Delegacja pracowała w zespołach roboczych ds. kultury, partnerstwa szkół i wymiany młodzieży, straży pożarnej oraz organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 

2010

   
 

6-7.03.2010 - udział grupy strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom w ćwiczeniach w komorze dymnej w Torgau

23-25.04.2010 - udział delegacji Urzędu Miejskiego oraz zespołu Smash of Broken Glass w obchodach Dni Łaby w Torgau

30.04.-02.05.2010 - udział delegacji strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z Torgau w obchodach Dnia Strażaka oraz 60. rocznicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzy

24.06.-01.07.2010 - udział uczniów Gimnazjum nr I i Gimnazjum nr II w Strzegomiu, laureatów konkursu fotograficznego "Strzegom-nasze miasto", w letnim obozie młodzieżowym w Torgau pod hasłem "Media"

18-19.06.2010 - udział juniorów AKS Strzegom w Pokojowym Turnieju Piłki Nożnej w Torgau

05-08.08.2010 - udział młodzieży strażackiej w spotkaniu z młodzieżą niemiecką.

15.11.2010 - wizyta robocza nadburmistrz Torgau Andrei Staude w Strzegomiu wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Torgau oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w celu podsumowania współpracy za 2010 r., przekazania w darze wozu ratownictwa technicznego OSP gminie Strzegom oraz dekoracji bożonarodzeniowej.

 

2011

   
 

29-30.04.2011 – udział przedstawicieli Strzegomia oraz występ zespołu COSMO SQAD podczas Dni Łaby w Torgau

17-19.06.2011 – udział przedstawicieli miasta Torgau oraz zespołu FOOT STEPS w obchodach Święta Granitu Strzegomskiego

23-25.09.2011 – udział delegacji Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Strzegom w spotkaniu ze strażakami OSP w Torgau

 

2012

   
 

15.09.2012 – uroczyste podpisanie aktu upamiętniającego współpracę między Strzegomiem a Torgau

 

2013

   
 


23.06.2013 – występ zespołu z Torgau podczas Święta Granitu Strzegomskiego

30.12.2013 – pobyt delegacji Strzegomia na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Torgau

 

2014

   
 

24 – 27.04.2014 – występ strzegomskiego zespołu „Gram of happiness” na Elbe Day w Torgau

2.05.2014 – wizyta strażaków z Torgau na uroczystościach nadania tytułu Honorowego Obywatela Strzegomia Ryszardowi Wiklińskiemu

24.06.2014 – pobyt Straży Mieszczańskiej z Torgau w trakcie Święta Granitu Strzegomskiego

 

2015

   
 

3 – 5.07.2015 - Bractwo Joannitów ze Strzegomia bierze udział w obchodach Dniach Katarzyny w Torgau

 

2016

   
 

17 – 19.06.2016 - zastępca nadburmistrz Torgau Ina Kirchhofer wraz ze strażakami bierze udział w Święcie Granitu Strzegomskiego

 

 

do góry  |