POŁOŻENIE
 

Geografia Gminy


  
Warunki klimatyczne 

Klimat Strzegomia i jego okolic kształtuje się nieco odmiennie niż na pozostałych obszarach Dolnego Śląska, stąd możemy mówić nawet o swoistym mikroklimacie, obejmującym szczególnie Górę Krzyżową, którą porasta niespotykana w tej strefie ciepłolubna roślinność. Z jednej strony oddziałują na niego wiatry południowo-zachodnie z kierunku Gór Sowich i Karkonoszy, a przede wszystkim charakterystyczny dla Sudetów i Dolnego Śląska wiatr, zwany fenem. Na północną stronę Sudetów przedostaje się on jako prąd suchy i bardzo ciepły. 

Jednocześnie cechą charakterystyczną całego dorzecza Odry jest przewaga występujących tu deszczów letnich, przy czym ich udział w ogólnej ilości opadów waha się od 55 do 70%. Powodują ten stan przechodzące przez Bramę Morawską na Przedgórze Sudeckie masy wilgotnego powietrza. 

Ponadto masywy pagórów Przedgórza Sudeckiego, w tym Wzgórz Strzegomskich i otaczających miasto od północnego wschodu Wzgórz Jaroszowskich, tworzą dodatkową 


Zachód słońca nad Strzegomiem

barierę dla przenikania zimnych i wilgotnych prądów z północnego zachodu, stąd przyczyna tak dużych opadów w półroczu letnim - na miesiące letnie przypada 67,2% ogólnej sumy rocznych opadów, co stanowi wartość wyższą od przeciętnej dla Dolnego Śląska. W ciągu roku spada na omawianym obszarze około 600 mm wody. Daty skrajne okresu deszczowego to 19 kwietnia i 15 września. Wspominany już mikroklimat Strzegomia ma także korzystny wpływ na produkcję rolniczą.

 

 

do góry  |