KULTURA
 

Znani Strzegomianie


  
Ryszard Wikliński

Ryszard Wikliński urodził się 11 lutego 1949 r. w Dziadowej Kłodzie. Działacz społeczny. W latach 1994-1998 pracował w Komisji Bezpieczeństwa, Ładu i Porządku Publicznego oraz Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Strzegomiu jako członek spoza rady. Przez okres czterech kadencji, do 2012 r., pełnił funkcję przewodniczącego Rady Sołeckiej wsi Żelazów. Zaangażowany w sprawy ochrony przeciwpożarowej. W ochotniczym pożarnictwie działa od 43 lat.

Wieloletnia służba na niwie ochotniczego pożarnictwa cechuje się dużym osobistym zaangażowaniem i oddaniem w służbie dla społeczeństwa, w trosce o obronę wspólnego dobra przed żywiołem. Narażając niejednokrotnie własne życie ratował dobytek lokalnej społeczności. Czynnie uczestniczył w akcjach niesienia pomocy w czasie zagrożenia kataklizmem powodzi w pamiętnym 1997 roku oraz w roku 2001 i 2006. W dniach 17-20 lipca 1997 roku niósł ratunek zagrożonym miejscowościom: Granica, Olszany, Stanowice, Tomkowice, Modlęcin, Strzegom. Ewakuował ludność ze wsi Granica i Stanowice. W dniu 23 lipca 2001 roku wobec powtórnego zagrożenia zalania wsi Granica podjął inicjatywę budowy wału ochronnego przy rzece Strzegomce o długości ponad 100 metrów. Wał ochronił miejscową społeczność przed zalaniem i poniesieniem znacznych strat materialnych. W styczniu 2002 roku, w okresie wystąpienia bardzo dużych opadów śniegu, jako jeden z pierwszych pospieszył na ratunek uwięzionym w zaspach śnieżnych w okolicach miejscowości: Świebodzice, Stanowice, Olszany, Kostrza, Strzegom, wykorzystując bezinteresownie własny tabor samochodowy. Współdowodził przy dużych i trudnych akcjach ratowniczych, tj.: - listopad 2007 roku - likwidacja bardzo dużego pożaru pałacu w Goczałkowie Górnym, gdzie niezbędna była ewakuacja ludzi mieszkających w obiekcie oraz ich mienia, jak również sprzętu i dokumentacji podmiotu gospodarczego (gospodarstwa rolnego); - listopad 2008 roku - bardzo duży pożar w Żelazowie - paliły się zabudowania gospodarcze w gospodarstwie rolnym; - maj 2009 roku - średni pożar budynków inwentarskich, hodowlanych w Tomkowicach; - czerwiec 2009 roku - zagrożenie ekologiczne spowodowane wyciekiem oleju opałowego do kanalizacji burzowej; - wrzesień 2010 roku - pożar lokalu mieszkalnego w Strzegomiu przy ul. Dąbrowskiego, spowodowany podpaleniem; - listopad 2010 roku - pożar magazynu zakładu kamieniarskiego w Strzegomiu, gdzie wystąpiło duże zagrożenie wybuchem gazów technicznych.

Pan Ryszard wiele swojego cennego czasu poświęcił działaniom, które utkwią w pamięci potomnych. Oto niektóre z nich. Skutecznie doprowadził do aktu odsłonięcia w maju 2003 roku w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu tablicy granitowej poświęconej "Rycerzom Św. Floriana", którzy oddali życie ratując zdrowie, życie i mienie mieszkańcom Dolnego Śląska". W maju 2004 roku wykonano z piaskowca Kaplicę Św. Floriana w Katedrze we Wrocławiu, natomiast w maju 2009 roku w tejże kaplicy wmurowano tablicę pamiątkową informującą o ludziach, którzy podjęli i wykonali ten trud. W maju 2011 roku u stóp pomnika Św. Floriana na dziedzińcu katedralnym Katedry Świdnickiej wmurowano tablicę pamiątkową. Napis nawiązuje do dokumentu "Porządek ogniowy Cesarsko-Królewskiego Miasta Świdnicy" z 1702 roku. Przyczynił się do nawiązania i długiej współpracy ze strażami pożarnymi w Auerbach, Zweibrücken i Torgau w Niemczech oraz jednostką straży pożarnej w Bitsch we Francji. Dowodem bliskich kontaktów z wymienionymi jednostkami było przekazanie na rzecz ochotniczych straży pożarnych gminy Strzegom sprzętu pożarniczego: aparatów ochrony dróg oddechowych, oświetleniowego, taboru samochodowego. W 2007 roku w 10. rocznicę współpracy ze Strażą Pożarną w Zweibruecken oraz w 12. rocznicę współpracy ze Strażą Pożarną w Auerbach strzegomscy strażacy przekazali obu miastom obeliski granitowe "ku czci rycerzom Św. Floriana ratującym życie i mienie oraz strażakom, którzy odeszli na wieczną wartę".

Za swoją działalność w wielu organizacjach odznaczany wielokrotnie odznaczeniami państwowymi i korporacyjnymi, tj.:

  • medalem "Za zasługi dla rzemiosła dolnośląskiego" (1980 r.),
  • brązowym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1980 r.),
  • srebrnym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1984 r.),
  • odznaką "Za zasługi dla województwa wałbrzyskiego" (1986 r.),
  • srebrnym "Krzyżem Zasługi" (1985 r.),
  • złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1992 r.),
  • srebrnym medalem im. Kilińskiego "Za zasługi dla rzemiosła" (1994 r.),
  • Złotym Znakiem Związku (1997 r.),
  • brązowym medalem "Za zasługi łowieckie" (1997 r.),
  • odznaką 14 Strzegomskiego Pułku Radioliniowo-Kablowego w Strzegomiu (1997 r.),
  • złotym "Krzyżem Zasługi" (2002 r.),
  • medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza (2003 r.),
  • medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego (2005 r.),
  • brązową odznaką "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" (2006 r.).

 

do góry  |