KULTURA
 

Znani Strzegomianie


  

Adam Radkowski
PLASTYK, RZEŹBIARZ

Adam Radkowski urodził się 17 maja 1961r. w Strzegomiu. 
Z zawodu elektryk, z zamiłowania artysta plastyk. Jego pasja , to rzeźba. Rzeźbi w granicie i marmurze używając jako narzędzia przede wszystkim duszy.

Panie Adamie, dlaczego granit, to chyba trudny materiał?

Lubię kamień i on mnie chyba też . Jest miękki, łatwo poddaje się obróbce. Myśli Pani ,że drewno jest łatwiejsze, ale to złudzenie. Drewno ma ograniczone możliwości , kamień jest wdzięczny, piękny i nieograniczony plastycznie.

 

Jest Pan elektrykiem. Dlaczego wybrał Pan taka szkołę, a nie ASP?

Tak, to prawda. To chyba wpływ środowiska, w którym wyrosłem. Zrezygnowałem ze szkoły plastycznej, bo jakoś nie bardzo była ”modna”. Zawód elektryka wydawał się praktyczniejszy, więc lepszy. Pracowałem jako elektryk 10 lat, lubiłem tę pracę, nie narzekam. 

Rzeźbi Pan , maluje od kilku lat. Ma Pan już spory dorobek artystyczny.

Maluję od dziecka, rzeźbą zająłem się pięć lat temu. To raczej dzieło przypadku, bo jak inaczej określić fakt, że zamiast akcesoriów malarskich kupiłem dłuto wiedziony ciekawością?

Tak się zaczęło?

Tak. Dokupiłem do dłuta spory kawałek lipy i zacząłem rzeźbić córkę. Do dziś nie skończyłem, ale może kiedyś dokończę, tyle ,że nie będzie to już rzeźba naturalnej wielkości, bo Lidka urosła(śmiech). Potem był granit i marmur. Zakochałem się w tym kamieniu.

Jest Pan członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszeniu Artystów Plastyków we Wrocławiu. Mimo, iż nie ukończył Pan ASP.
Tak należę do tego stowarzyszenia, bo moje prace spełniają kryteria dotyczące rzeźby. To budujące, że doceniają je prawdziwi artyści. Jestem szczęśliwy, bo czuć w duszy tę muzykę, która gra , gdy ktoś się zachwyca moimi pracami, to prawdziwe szczęścia dla twórcy.

Gdzie można zobaczyć pańskie rzeźby?

Kilka znajduje się w stowarzyszeniu, to taka mała ekspozycja. Reszta jest w rękach prywatnych nabywców w kilku zakątkach świata.

Panie Adamie, pozostaje mi życzyć Panu kolejnych sukcesów i szczęścia , czymkolwiek ono jest dla człowieka nieprzeciętnego. Dziękuje za rozmowę

Dziękuję .

 

 


 

do góry  |