KULTURA
 

Oddział Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu


  

 

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest organizacją pozarządową, samodzielną i niezależną, z wieloletnią tradycją.

Związek działa na terenie całego kraju poprzez koła, oddziały rejonowe, okręgowe oraz Zarząd Główny. Jest największą organizacją skupiającą emerytów, rencistów i inwalidów.

Będąc członkiem ZERiI zyskujesz możliwość wspólnego działania na rzecz godnego życia seniorów i osób niepełnosprawnych. Zyskujesz wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów, masz szansę upominać się o godne miejsce w społeczeństwie. Poznasz przyjaciół, którzy Cię nie zawiodą.

Związek prowadzi działania w imieniu i na rzecz swoich członków:

  • przedstawia władzom administracyjnym opinie i postulaty dotyczące poprawy systemu zabezpieczenia społecznego i polepszenia warunków bytowych społeczności emeryckiej;
  • eksponuje wiedzę o problemach i potrzebach osób starszych i niepełnosprawnych współdziałając z samorządem lokalnym;
  • przeciwdziała samotności, ubóstwu i wykluczeniu społecznemu seniorów;
  • organizuje samopomocową opiekę nad ludźmi starszymi, samotnymi i chorymi;
  • przyznaje zapomogi finansowe i udziela pomocy członkom znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej;
  • prowadzi działalność artystyczną, kulturalną, turystyczną, rozrywkową, biesiadną, dostosowaną do zainteresowań i potrzeb swoich członków;
  • prowadzi zajęcia rekreacyjne i rehabilitacyjne dla swoich członków;
  • organizuje wyjazdy wypoczynkowe i krajoznawcze;
  • prowadzi Związkową Kasę Pogrzebową;
  • wydaje zaświadczenia upoważniające do ulgowych przejazdów kolejowych.

Wiele możemy nawzajem nauczyć się od siebie, by poznać głębię i sens życia.

Prezydium Zarządu:
Eugenia Zasińska - przewodnicząca
Zofia Łopuszyńska - z-ca przewodniczącej
Jadwiga Nakonieczna - skarbnik
Zbigniew Kwiatkowski - sekretarz

Koło Związku w Rogoźnicy:
Leokadia Bodnar

Kontakt:
Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
ul. Kościuszki 2, CAS Karmel
58-150 Strzegom

Biuro związku czynne: wtorek - czwartek, w godz. 10.00-13.00

pzeriistrzegom@wp.pl 
pzerii.walbrzych@gmail.com
 

Zarząd Rejonowy PZERiI w Strzegomiu

 

PLAN PRACY
KOMISJI KULTURY i ORGANIZACJI WOLNEGO CZASU w 2016 r.

MIESIĄC

WYSZCZEGÓLNIENIE

I

- Dzień Babci i Dziadka – 16 stycznia

- Spotkania z weteranem II wojny światowej

- Zabawa karnawałowa

- Wyjazdy do opery, operetki, pn. „Emeryt w teatrze” – co drugi miesiąc

- Spotkania środowe

II

- Spotkania środowe

- Projekcja slajdów o dawnym Strzegomiu

III

- Spotkania środowe

- Organizacja Dnia Kobiet

- Udzielanie informacji w zakresie ZUS i Powiat. Centrum Pomocy Rodzinie

IV

- Spotkania środowe

- Kontynuacja chodzenia z kijkami, wyjazdy na basen do Świebodzic

- Wycieczka po Strzegomiu z przewodnikiem

V

- Spotkania środowe

- Korzystanie ze sprzętu gimnastycznego w plenerze

- Wczasy w Dziwnowie

- Wyjazd do Krakowa, opera Wit Stwosz w Kościele Mariackim

VI

- Spotkania środowe

- Wycieczka do Brzegu – Nysy - Kamienia Ząbkowickiego

- Organizacja Dnia Inwalidy połączona z grillowaniem (rożen)

VII

- Spotkania środowe

- 4-dniowa wycieczka Przemyśl - Lwów

VIII

- Spotkania środowe

- Wycieczka do Budapesztu

IX

- Spotkania środowe

- Wczasy w Świnoujściu (01-14.09.2016 r.)

- Dzień Seniora w tygodniu Aktywności Strzegomia – Marsz Kapeluszowy

X

- Spotkania środowe

- Wieczór wspomnień – podróże egzotyczne

XI

- Spotkania środowe

- Zabawa Andrzejkowa

XII

- Spotkania środowe

- Spotkanie wigilijne

 

 

AKTUALNOŚCI


Strzegomskie senioralia 
(24.10.2017)

"Marsz kapeluszowy" już za nami. 21 września br. na dziedzińcu CAS Karmel zebrało się 130 osób. Każda osoba przystrojona pięknym kapeluszem, na którym widniały różnorodne kwiaty, różnego rodzaju drobne przedmioty, a do tego jeszcze charakterystyczne na tę okoliczność przebrania.

W barwnym korowodzie, przy dźwiękach instrumentów przeszliśmy ulicami miasta do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego na zaproszenie burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty. Wszyscy obdarowani zostali słodyczami. Po krótkim, ale radosnym spotkaniu z władzami miasta przeszliśmy na dziedziniec CAS Karmel. Tam odbył się konkurs - wyłoniono aż 16 najpiękniejszych kapeluszy. Oceną kapeluszy zajęły się panie posłanki - Monika Wielichowska i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska wraz z p. Małgosią i p Jolą z Wałbrzycha. Nagrody były dla każdej wyróżnionej osoby. Upieczone przez burmistrza i sekretarza gminy Strzegom - Iwonę Zabawę kiełbaski i kaszanki smakowały wybornie. Bawiono się znakomicie przy dźwiękach muzyki.

Drugą część strzegomskich senioraliów zaplanowano na 5 października. W sali balowej SCK II w części oficjalnej wręczono 3 "Złote odznaki" oraz 4 dyplomy nadane przez Zarząd Główny PZERII w Warszawie dla najbardziej zasłużonych działaczy związkowych. Gośćmi zaproszonymi na imprezę były osoby zaprzyjaźnione ze Związkiem Emerytów i Rencistów z Oddziału Strzegom. Wszyscy bawili się wybornie.

 

   

   


"Światowy Dzień Inwalidy" 
(06.07.2017)

W 2017 r. "Światowy Dzień Inwalidy" obchodzony jest w Polsce pod hasłem "Polska krajem przyjaznym osobom niepełnosprawnym". Dla podkreślenia ważności obchodów zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Strzegomiu zorganizował wspólne grillowanie, w którym uczestniczyło 90 osób.

- Przy pięknej muzyce był wspólny śpiew, tańce oraz czas na kontakty towarzyskie i poznanie nowych osób - mówi Eugenia Zasińska, przewodnicząca zarządu Oddziału Rejonowego w Strzegomiu. - W naszym spotkaniu uczestniczyli burmistrz Strzegomia, radni i inni przedstawiciele instytucji - dodaje Eugenia Zasińska.

Dodajmy, że w ramach obchodów i współpracy zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Strzegomiu oraz zarządu Polskiego Związku Niewidomych w Strzegomiu grupa emerytów-inwalidów niedowidzących uczestniczyła w dniach 20-28 czerwca br. w warsztatach szkoleniowych w Ustroniu Morskim.

 

   

   

 


Emeryci i renciści na wycieczce we Wrocławiu 
(03.02.2017)

19 stycznia br. członkowie strzegomskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwiedzili stolicę Dolnego Śląska - Wrocław.

Najpierw odwiedzili Afrykarium przedstawiające różne eksponaty związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Później podziwiali Panoramę Racławicką, jako jedyne zachowane do dziś dzieło XIX w. kultury oraz Muzeum Narodowe ze zbiorami sztuki średniowiecznej.. Po spacerze do Rynku wrócili pełni wrażeń i zachwytów.

 


Wieści od emerytów i rencistów 
(03.10.2016)

Członkowie Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu 21 września br. świętowali pierwszą rocznicę tzw. "spotkań środowych". W sumie odbyło się ich 43, w tym 8 wycieczek.

Spotkania - jak twierdzą sami zainteresowani - cieszą się dużym zainteresowaniem i sporym powodzeniem. Są to okazje do rozmów, wspomnień, wspólnego spędzania czasu przy kawie i herbacie. Wielką popularnością cieszą się wycieczki. Członkowie związku chcą poznać swój region. Na spotkaniach panuje życzliwa i serdeczna atmosfera.

W dniach 14 i 20 września strzegomscy emeryci spędzili mile czas na wycieczce do czeskiego Liberca. Atrakcją był wjazd kolejką linową na górę Jeszted (wys. 1012 m n.p.m.), którą zdobi wieża i dominuje nad całą krainą. Spojrzenie na miasto z góry, wypicie szklaneczki piwa z miejscowego browaru to wspaniałe przeżycie w pięknym Libercu.

Członkowie strzegomskiego oddziału PZERiI wzięli udział w konferencji pt. " Piękniejszy z wiekiem" oraz "Ocalić od zapomnienia" w ramach projektu "Tradycja łączy pokolenia", dofinansowanej w ramach "Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Spotkanie odbyło się na terenie Fundacji "Krzyżowa". Konferencja poświęcona była tematyce zdrowia i urody w wieku senioralnym oraz różnorodności międzykulturowej seniorów zamieszkujących Dolny Śląsk. Prezentowali się wykładowcy i eksperci, którzy będą prowadzili spotkania, warsztaty, a także wycieczki. Autorzy projektu ugościli uczestników obiadem, kolacją, kawą, ciastem i napojami. W przerwach toczyły się dyskusje o projekcie i polityce senioralnej. Uczestnictwo w konferencji, spotkaniach, warsztatach i wycieczkach jest bezpłatne.

 


IV Marsz Kapeluszowy 
(29.09.2016)

23 września br. odbył się IV Marsz Kapeluszowy. Strzegomskie Święto Seniora zgromadziło 150 osób. Uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta w rytm melodii orkiestry „ Olszaniacy”.

Różnorodne i pięknie przystrojone kapelusze mieniły się różnymi barwami w słoneczne, jesienne popołudnie. W ramach integracji i aktywizacji środowiska w marszu brała udział młodzież z dwóch placówek. Wszyscy zostali zaproszeni na salę obrad Urzędu Miejskiego - gospodarzem był burmistrz Zbigniew Suchyta. Obdarowani słodyczami przeszliśmy na dziedziniec CAS Karmel. Tu czekały na nas smakowite sałatki, kiełbaski, kaszanki i pieczone na ruszcie bułeczki. Całą gromadę obsługiwali burmistrzowie, pani sekretarz, dyrekcja SCK i Biblioteki Miejskiej. Doznaliśmy z tego powodu wielkiego zaszczytu. Jesteśmy zapewne jedynym środowiskiem emeryckim, gdzie przedstawiciele władzy okazują serce i zrozumienie dla ludzi starszego pokolenia. Było to święto wszystkich seniorów - niezależnie od przynależności do związku. Sponsorem był Urząd Miejski w Strzegomiu. Serdecznie dziękujemy.

Eugenia Zasińska

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 


Tak blisko, a tak daleko! 
(19.08.2016)

Wycieczka zorganizowana przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów 17 sierpnia br. okazała się bardzo ciekawym wyjazdem.

Z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy piękny Kościół Pokoju w Jaworze. Dla wielu z nas wygląd tego zabytku był dużym zaskoczeniem. Warte obejrzenia jest też Muzeum Regionalne. Dalszym punktem programu był 2-godzinny spacer pięknym Wąwozem Myśliborskim.

Wycieczkę zakończyliśmy grillem i śpiewaniem. Humory dopisywały i bawiliśmy się razem.
Zapraszamy na nasze środowe spotkania i wspólne wyjazdy.

PZERiI w Strzegomiu

 

   

   

 


Wycieczka z przeżyciami i wspomnieniami 
(26.07.2016)

52 osoby - członkowie Związku Emerytów, Związku Sybiraków i Związku Niewidomych z terenu całej gminy Strzegom - uczestniczyły w dniach 15-18 lipca br. w wycieczce do Przemyśla i Lwowa.

Jak podkreślają uczestnicy, był to bardzo udany wyjazd, z bagażem wielkich przeżyć i wspomnień. - Z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy m. in. Twierdzę Przemyśl oraz zabytki miasta królewskiego I Rzeczypospolitej. Lwów to różnorodność kultur, religii i wielu kontrastów. Dla wielu z nas miasto to przypominało kogoś bliskiego, szukaliśmy tutaj swoich korzeni. Odbyły się nawet spotkania z rodzinami. Poznaliśmy historię Lwowa, zapoznaliśmy się z architekturą lwowskich kościołów, poznaliśmy najciekawsze zabytki. Wielkim przeżyciem była nasza obecność na Cmentarzu Obrońców Lwowa i na Cmentarzu Łyczakowskim. Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta złożył kwiaty oraz zapaliliśmy symboliczne znicze - zaznaczają uczestnicy wycieczki.

Środki w wys. 9,9 tys. zł na ten cel przekazał burmistrz Strzegomia w formie dotacji.

 

   


Kolejna wyprawa naszych emerytów 
(22.07.2016)

Członkowie strzegomskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów spędzili wspaniałe chwile na wycieczce szlakiem śląskich zamków piastowskich.

- Planując taką trasę, chciałoby się zadać pytanie retoryczne, czy to aby trafny wybór miejscowości, czy zwiedzane obiekty wzbudzą nasze zainteresowanie. Jednak nie zawiedliśmy się - mówi Eugenia Zasińska, przewodnicząca oddziału Związku w Strzegomiu.

Grupa zwiedziała zamek Piastów Śląskich w Brzegu, zbudowany przez Bolka I Świdnickiego, zwany „śląskim Wawelem”, Henryków – będący kolebką języka polskiego oraz zamek w Oławie.

Przed strzegomianami kolejne wyprawy.

 

   

 


Obchody Światowego Dnia Inwalidy 
(18.07.2016)

W 2016 roku Światowy Dzień Inwalidy obchodzony był pod hasłem: „Wspierajmy osoby niepełnosprawne w realizacji ich praw i potrzeb”.

W ramach obchodów i współpracy Zarząd Oddziału PZERiI oraz Zarządu Polskiego Związku Niewidomych w Strzegomiu – grupa emerytów inwalidów niedowidzących uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych w Ustroniu Morskim w dniach 20.06. – 28.06. Wykwalifikowana kadra przekazała wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą codziennej egzystencji. Dla podkreślenia ważności obchodów Światowego Dnia Inwalidy 5 lipca Zarząd zorganizował wspólne grillowanie dla 120 osób. Przy pięknej muzyce był wspólny śpiew, tańce, czas na kontakty międzyludzkie, poznanie nowych osób. Wieczór upłynął w radosnym nastroju.

   

   

 


Wycieczka z cyklu „spotkania środowe” 
(08.07.2016)

6 lipca 2016 r. udaliśmy się na wyprawę do schroniska „Andrzejówka”. Przeszliśmy szlakiem Biegu Gwarków pod Szczytem Waligóry w Górach Suchych, będących częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. 

W ciągu 2,5-godzinnego marszu podziwialiśmy piękne krajobrazy naszych gór i pomniki przyrody oraz punkty widokowe. Naładowaliśmy się życiodajną energią. Czas upłynął miło i wesoło. 

 

   

   

   

 


Na piastowskim szlaku 
(08.07.2016)

Wycieczka szlakiem śląskich zamków piastowskich odbyła się 1 lipca 2016 r. Planując tę trasę, chciałoby się zadać pytanie retoryczne, czy aby to trafny wybór miejscowości, czy zwiedzane obiekty wzbudzą nasze zainteresowanie. Jednak nie zawiedliśmy się. 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, zbudowany przez Bolka I Świdnickiego, zwany „śląskim Wawelem”, jest największą atrakcją w powiecie. Zamek ten to najokazalsza rezydencja renesansowa tej części Europy, a przyległy kościół kolegiacki pw. Św. Jadwigi jako narodowa nekropolia książąt brzesko-legnickich to prawdziwa perełka Muzeum Piastów Śląskich z bogatymi zbiorami sztuki średniowiecznej. Zwiedzaliśmy także Henryków, który jest kolebką języka polskiego. Pierwsze zdanie w języku polskim zostało zapisane w Księdze Henrykowskiej, a w 2015 r. wpisane na Światową listę UNESCO. Podziwialiśmy piękny zespół opactwa cystersów – zabytek I klasy. W Oławie podziwialiśmy zamek książąt piastowskich oraz przyległy kościół pw. Św. Piotra i Pawła z XIX w. Odbyliśmy spacer po starówce i zjedliśmy smakowite lody. Był czas na relaks, pogłębienie wiedzy historycznej, przeżycia estetyczne i wspólny śpiew.

 

   

   

 


Wycieczka z cyklu „środowe spotkania” 
(08.07.2016)

15 czerwca 2016 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Gross-Rosen. W wycieczce wzięły udział 24 osoby. Zwiedzaliśmy były obóz koncentracyjny. Przewodnik opowiedział nam o przeżyciach więźniów z czasów II Wojny Światowej. Wycieczka zakończyła się ogniskiem.

 

   

   


Święto Kobiet
(06.04.2016)

9 marca 2016 r. w sali balowej SCK II świętowało 115 pań. Spotkanie uświetnił występ zespołu wokalno-muzycznego "Retro". Pani Ela Pienio przeprowadziła liczne konkursy - chętnych było sporo, bo i nagrody za udział były okazałe.

Atrakcją tego spotkania było badanie masy ciała pod względem zawartości tkanki tłuszczowej jako, że panie dbają o swoja figurę. Analizę wykonała specjalistka - dietetyk kliniczny.

Był szampan, gromkie "Sto lat", czekolady dla wszystkich pań i słodki poczęstunek. Panie już tęsknią za następnym spotkaniem w tak licznym gronie.

 

   

 


Bal karnawałowy
(06.04.2016)

28 stycznia 2016 r. emeryci, renciści oraz osoby zaprzyjaźnione ze strzegomskim związkiem uczestniczyli w "Balu karnawałowym" w restauracji "Pod Rumakiem". Imprezy tego typu dostarczają wiele radości i satysfakcji. To dobry czas na integrację środowiska osób "złotej jesieni", na wspomnienia oraz na wykazanie naszej aktywności.

 

   

   

   

 


Święto 80-latka 
(23.11.2015)

17 listopada br. w sali herbowej CAS Karmel w Strzegomiu odbyła się piękna uroczystość. 13 członkom, którzy w tym roku obchodzili 80. rocznicę urodzin, wręczono dyplomy i upominki.

Były piękne życzenia, wiersze, anegdoty i śpiew przedstawicielek z chóru Retro. Przeżycia były wzruszające i na długo zapadną w pamięci.

 

   

   

   


"Bal Seniora" 
(23.11.2015)

W sali balowej SCK II w Strzegomiu 12 listopada 2015 r. odbył się kolejny "Bal Seniora", zorganizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu.

Swoja obecnością zaszczycili burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta z małżonką, zastępca burmistrza - Wiesław Witkowski, koordynatorka ds. senioralnych - Katarzyna Wójcik, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach oraz wielu innych gości.

Zabawę poprzedziła piękna uroczystość wręczenia 9 dyplomów najbardziej zasłużonych działaczom związkowym. Imprezę uświetnił swoim śpiewem zespół wokalno - muzyczny "Retro" na czele z Barbarą Śmiatacz.

- Bal udany, wszyscy pięknie się bawili, humor dopisywał - podsumowali strzegomscy seniorzy.

 

   

   

   


"Senior brzmi dumnie!
(30.09.2015)

Pod takim hasłem 24 września 2015 r. odbył się III Marsz Kapeluszowy 

Uczestniczyli w nim seniorzy gminy Strzegom, Jaworzyny Śląskiej, Żarowa oraz młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu. Grono osób swoją obecnością zaszczyciła poseł na Sejm RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. W rytmie muzyki seniorzy w barwnych kapeluszach przemaszerowali ulicami miasta, a przygrywała im kapela z zespołów „Kostrzanie” i „Olszaniacy”. 

W Urzędzie Miejskim zostaliśmy serdecznie powitani i przyjęci przez władze gminy. Na terenie CAS „Karmel” odbyło się grillowanie. Było pięknie, wesoło i świetna zabawa. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów dziękuję organizatorom, tj. pracownikom SCK, pełnomocnikowi burmistrza ds. seniorów p. Katarzynie Wójcik oraz kapeli „Olszaniacy” i „Kostarzanie” za przygotowanie wspaniałej imprezy. Kultywując tę tradycję, grupa seniorów z gminy Strzegom wzięła udział w Dolnośląskim Marszu Kapeluszowym we Wrocławiu 25 września 2015 r.

Polski Związek Emerytów i Inwalidów w Strzegomiu serdecznie dziękuje burmistrzowi Strzegomia Zbigniewowi Suchycie, zastępcy burmistrza Wiesławowi Witkowskiemu, pełnomocnikowi ds. seniorów Katarzynie Wójcik, dyrekcji SCK, kierownikowi ds. turystyki w CAS „Karmel” Tomaszowi Smagłowskiemu oraz kapelom zespołów folklorystycznych „Kostrzanie” i „Olszaniacy” za zorganizowanie wspaniałej imprezy III Marszu Kapeluszowego.
Zarząd Związku

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   

 


Zapraszamy do zapoznania się z planem imprez organizowanych w 2015 r. przez Związek:

  • Marzec: udzielanie informacji w zakresie ZUS i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Kwiecień: kontynuacja nordicwalking, wyjazdy na basen do Świebodzic, wycieczka po Strzegomiu z przewodnikiem – 22 kwietnia;

  • Maj: korzystanie ze sprzętu gimnastycznego w plenerze, wycieczka: Berlin-Poczdam-Lipsk-Drezno w okresie od 4 do 8 maja; pobyt w Dziwnowie, wyjazd do Krakowa, opera „Wit Stwosz” w Kościele Mariackim – 22 i 23 maja;

  • Czerwiec: wycieczki do Pragi (organizacja ze Związkiem Niewidomych), organizacja Dnia Inwalidy (grillowanie);

  • Sierpień: wycieczka w rejon Warmii i Mazur w okresie od 25 do 28 sierpnia;

  • Wrzesień: wczasy w Świnoujściu w okresie od 1 do 14 września, Dzień Seniora w Tygodniu Aktywności Strzegomia – Marsz Kapeluszowy;

  • Październik: wieczór wspomnień;

  • Listopad: Zabawa Andrzejkowa, wieczory wspomnień;

  • Grudzień: spotkanie wigilijne.


Działalność Komisji Socjalno-Bytowej PZERiI w Strzegomiu w 2015 r.

Komisja Socjalno-Bytowa będzie sukcesywnie, w miarę zgłaszanych potrzeb, rozpatrywała sprawy socjalno-bytowe zgłaszane przez członków Związku.

Wyszczególnienie:

  1. Pomoc finansowa: pomocą finansową zostaną objęci członkowie Związku znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (np. na zakup leków) na zasadach zgodnych z regulaminem Komisji Socjalno-Bytowej.

  2. Pomoc rzeczowa: udzielana będzie na podstawie podań dla członków Związku znajdujących się w trudnej sytuacji losowej, np. powódź, pożar, itp.

  3. Odwiedziny chorych: członkowie Związku, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej, tj. pobyt w szpitalu, długotrwała choroba w domu, inne zdarzenia, będą odwiedzani przez członków Zarządu i członków Komisji Socjalnej.

  4. Odwiedziny jubilatów, którzy ukończyli 80 lat i więcej. Przedstawiciele Zarządu Związku i Komisji Socjalno-Bytowej złożą wizyty w domach jubilatów lub w ramach możliwości zaproszą do siedziby związku celem złożenia życzeń i wręczenia symbolicznych upominków.

  5. Zorganizowanie spotkania z poczęstunkiem dla członków Związku z okazji Światowego Dnia Inwalidy.

Przedstawione punkty są zasadniczymi zadaniami pracy Komisji Socjalno-Bytowej. Wysokość udzielanych świadczeń pieniężnych oraz rzeczowych uzależniona jest od sytuacji finansowej Związku. Nie wymienione, a zdarzające się sytuacje życiowe członków Związku zostaną również rozpatrzone przez Komisję.

 


Spotkanie opłatkowe
03.01.2015 r.

20.12.2014 r. w sali balowej SCK II zebrało się 150 osób, aby przekazać sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. To piękna tradycja.

Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się członkowie organizacji pozarządowych działających w CAS „Karmel”. Wigilijne potrawy, pięknie przystrojony stół, miła atmosfera, życzenia od władz samorządowych, piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru Retro – to wszystko wprowadziło w nastrój i atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Zarząd Związku składa wszystkim życzenia szczęśliwego Nowego 2015 Roku!

 

   

   


Życzenia dla członków Związku
27.11.2014 r.

14 listopada 2014r. sala herbowa CAS Karmel. Dyplomy, prezenty, piękne życzenia dla członków Związku, którzy w tym roku ukończyli 80 lat.

Na tę uroczystość przybyło 11 osób . Spotkanie uświetniły najpiękniejsze głosy z zespołu wokalnego „ Retro”. Radość , wzruszenie i podziękowania za miłą atmosferę spotkania towarzyszyły wszystkim uczestnikom.

 

   

   

   

   

 


Dzień Niepodległości
27.11.2014 r.

11 listopada 2014 r. przedstawiciele naszego Związku wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci i złożyli kwiaty pod pomnikiem I.Paderewskiego.

W SCK przed koncertem wybitnej artystki Alicji Majewskiej Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta wręczył Honorowe Tytuły „ Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej’’ 5 osobom, w tym 3 osoby to działaczki Związku Emerytów i Rencistów: Eugenia Zasińska , Zofia Łopuszyńska i Krystyna Rynkiewicz (Lis).

 

   

   

   

   


Gra terenowa
27.11.2014 r.

Na zaproszenie Burmistrza Strzegomia oraz Wydziału Funduszy Europejskich lokalne organizacje pozarządowe wzięły udział w grze terenowej w Pałacu w Morawie w dniu 18 października 2014r.

Gra terenowa miała zabarwienie historyczne - Strzegom w czasach Bolka II . Uczestnicy wcielili się w postacie średniowiecznych rzemieślników. Spośród wszystkich uczestników 6 zespołów – przedstawicieli różnych rzemiosł. Związek Emerytów i Rencistów reprezentowały 4 osoby oraz koleżanka ze stowarzyszenia Kobiet strzegomskich. Celem każdego zespołu było napisanie projektu na dofinansowanie określonego zadania. Tematem wiodącym naszego zadania było „ Starość nie musi być smutna ‘’. Pokonując różne przeszkody i zadania terenowe, zajęliśmy 2. miejsce , ale w końcowym rozstrzygnięciu nasz zespół otrzymał największą ilość punktów , uczestnikom podobała się nasza propozycja projektu. Tak więc historia i współczesność niezmiennie przeplatały się w grze terenowej. Cel gry był adekwatny do zadań organizacji pozarządowych. Zlecone przez organizatorów zadania wymagały dużego wysiłku i mobilizacji każdej grupy. Cel został osiągnięty. Dziękujemy organizatorom tej imprezy.

 

   

   

   

 


Dzień Seniora
27.11.2014 r.

9 października 2014 r. w sali balowej SCK 2 odbyła się akademia oraz zabawa taneczna. Uczestniczyło w niej115 osób. Dla podkreślenia doniosłości obchodów Dnia Seniora zasługuje fakt , iż zostały wręczone najwyższe odznaczenia związkowe za zasługi dla Związku p. Burmistrzowi Strzegomia Zbigniewowi Suchycie oraz Zbigniewowi Kwiatkowskiemu –sekretarzowi związku.

 

   

   

   

   

 


Pożegnanie lata w Kotlinie Jeleniogórskiej
04.12.2014 r.

Zarząd naszego związku zorganizował 1-dniową wycieczkę w Kotlinę Jeleniogórską. Wyjazd odbył się 1 października br.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedzaliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Starówkę w Kowarach, Karpniki, Wojanów, Łomnicę oraz Park Miniatur w Mysłowicach. Poznaliśmy piękny rejon naszej ojczyzny. Czas upłynął wesoło i ze śpiewem.

 

   

   

   

   


II Marsz Kapeluszowy
02.10.2014 r.

Organizatorem II Marszu Kapeluszowego w Strzegomiu był Zarząd Rejonowy PZERiI oraz dyrekcja SCK.

10 września br. ponad 100 osób w pięknych strojach i w malowniczo udekorowanych kapeluszach przemaszerowało ulicami naszego miasta.

Seniorzy zostali zaproszeni do sali obrad Urzędu Miejskiego na krótką konferencję przez burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchytę. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami. Następnie cała grupa udała się na dziedziniec CAS Karmel. Po wysłuchaniu kilku piosenek w wykonaniu zespołu „Retro”, wszyscy seniorzy uczestniczący w marszu zostali ugoszczeni kiełbasą z różna.

Wspólna zabawa przy muzyce mechanicznej też należała do udanych, tak jak całość imprezy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

 


"Senior na szlaku"- śladami Jagiellonów i Zamoyskich
26.08.2014 r.

Staraniem Zarządu Oddziału PZERiI w Strzegomiu odbyliśmy pełną wrażeń wycieczkę na Lubelszczyznę i Zamojszczyznę w dniach 19-23 sierpnia 2014 r.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy Kazimierz Dolny, którego atrakcją jest renesansowy rynek, kamienice z XVI wieku, kościół farny św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja kryjący prawdziwy skarb - najstarsze organy w Polsce, kamienny zamek na wzgórzu, górę Trzech Krzyży, malowniczą studnię na rynku. Wiekowe zabytki i zielone wzgórza są znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego.

Lublin to pomnik historii, znajduje się tu około 300 zabytków architektury z różnych epok: świątynie, kamienice, zabytki architektury obronnej. Miały tu miejsce wydarzenia o skali europejskiej, dlatego Lublin został uznany za Pomnik Historii i znalazł się w grupie 10 historycznych miast Polski.

W kolejnym dniu naszej wędrówki zwiedziliśmy Zamość. Stare Miasto - jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Rynek Wielki z ratuszem i otaczającymi go kamienicami, katedra, mury miejskie, podziemne trasy turystyczne oraz brama Roztocza.

Roztocze słynie z walorów zdrowotnych. Atutem jest mikroklimat, cisza i piękne położenie. Mieliśmy możliwość przejść szlakiem turystycznym wśród pięknej roślinności. Następnie dotarliśmy do Zwierzyńca - to byłe centrum gospodarcze założone przez ordynację Zamoyskich. Jest tu piękny kościółek "na wodzie", jedyny na świecie pomnik szarańczy, historyczny park oraz aleja widokowa.

Kolejna miejscowość na szlaku turystycznym to Szczebrzeszyn - to malownicze miasto, w którym są dwa pomniki chrząszcza, drewniany przy źródle oraz mosiężny w centrum miasta. Jan Brzechwa pisał "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…". Zabytki tego miasta to barokowe kościoły, najstarsza w Polsce murowana prawosławna cerkiew, synagoga.

Zwiedziliśmy miasto uzdrowiskowe Nałęczów. Niewątpliwie największą atrakcją było zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozłówce. Wyjątkowy wystrój pomieszczeń przywołuje atmosferę dawnej siedziby magnackiej z czasów I ordynata Konstantego Zamoyskiego, obecnie Muzeum Zamoyskich.

Program naszej wyprawy turystycznej był bardzo bogaty. Grupa emerytów i rencistów w liczbie 50 osób zniosła trud podróży bez większego zmęczenia. Miejscowy przewodnik p. Józef przekazał grupie bogatą wiedzą historyczną oraz współczesną. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy poznać kolejne piękne regiony naszej Ojczyzny.
Odział Rejonowy PZERiI w Strzegomiu serdecznie dziękuje burmistrzowi Strzegomia - Zbigniewowi Suchycie za dofinansowanie naszej wyprawy turystycznej ze środków budżetu gminy Strzegom.

PZERiI w Strzegomiu

 

   

   

   

 


Zwiedzili stolicę Czech
17.07.2014 r.

Strzegomskie organizacje działające w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" - Polski Związek Niewidomych oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowały dla swoich członków wspólną, 2-dniową wycieczkę integracyjną do Pragi. W wyjeździe, na ich zaproszenie, uczestniczyli także mieszkańcy Strzegomia, Kamiennej Góry, Dobromierza, Jawora oraz Legnicy.

Koordynatorem wycieczki, która odbyła się w dniach 11-12 lipca br., było biuro podróży Gromad-Tourist ze Strzegomia. Blisko 50-osobowa grupa turystów miała okazję zwiedzić z przewodnikiem najważniejsze zabytki Pragi. Wśród największych atrakcji pobytu w stolicy Czech były: zmiana warty przy Pałacu Prezydenckim, rejs statkiem po rzece Bełtawie, grające fontanny z oprawą przedstawionego spektaklu oraz wiele innych. Równie ważna była także integracja uczestników wycieczki.

Andrzej Zontek
prezes Polskiego Związku Niewidomych w Strzegomiu

Eugenia Zasińska
przewodnicząca zarządu PZERiI w Strzegomiu

Zdjęcia: Marian Góra

 

   

   


Obchody Światowego Dnia Inwalidy
17.12.2014 r.

Obchody święta przypadły na dzień 26 czerwca br. Zarząd Główny Związku zainicjował obchody tego święta pod hasłem "Twórzmy warunki umożliwiające osobom niepełnosprawnym aktywne życie".

Impreza odbyła się na dziedzińcu CAS "Karmel". Uczestniczyło 117 osób - głównie członkowie związku mający grupę inwalidzką. Po raz pierwszy zaprosiliśmy na obchody tego święta osoby spoza związku, poruszające się na wózkach inwalidzkich w ilości 12 osób.

Wspólne grillowanie przy pięknej muzyce, tańcach i różnych konkursach dało oczekiwane efekty - integrację środowiska oraz pokonywanie ograniczeń psychicznych w związku z niepełnosprawnością. Wszystkim dopisywały humory i radość uczestnictwa w imprezie związkowej.

 

   

   

   

 


Członkowie PZERiI w Londynie
17.12.2014 r.

W dniach 12-17 czerwca br. odbyliśmy 6-dniową wycieczkę do Londynu. W tym wyjeździe wzięło udział 54 członków Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu.

Zainteresowanie tym wyjazdem od samego początku było bardzo duże, chętnych było więcej niż miejsc w autokarze. Całość organizacyjną związek zlecił zaprzyjaźnionej firmie przewozowej.

Wszystko było precyzyjnie zaplanowane. Mieliśmy przewodnika z "najwyższej półki", wspaniałych kierowców i wygodny elegancki autokar. Uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy historycznej i współczesnej oraz pozytywnych przeżyć. Jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Brukseli, byliśmy nią wręcz urzeczeni. Przejazd kolejowy po kanałem La Manche też był miłym zaskoczeniem, ponieważ inaczej wyobrażaliśmy sobie przeprawę Eurotunelem podmorskim.

Londyn to miasto o zróżnicowanej architekturze - dzielnice szklanych domów, wieżowców, Pałac Królewski, Parlament, obserwatorium w Greenwich, muzeów, które można zwiedzać nieodpłatnie oraz wijąca się przez miasto piękna Tamiza. W zachwyt wprawił nas Tower Bridge - jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych świata oraz największe na świecie koło widokowe.

W tej 8-milionowej metropolii przemieszczaliśmy się metrem, czyli najszybszym środkiem komunikacji. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zdyscyplinowani, a to pozwoliło na zrealizowanie zaplanowanego programu.

 

   

   

   


Byliśmy w Poznaniu i Kórniku
17.12.2014 r.

26 kwietnia br. związkowcy i sympatycy Związku Emerytów i Rencistów uczestniczyli w wycieczce autokarowej zorganizowanej przez zarząd związku.

Wszyscy przybyli punktualnie w umówione miejsce, mimo wczesnej pory. Podróż do Poznania odbyła się pomyślnie, chociaż jazdę utrudniała mgła. Przybyły przewodnik okazał się sympatycznym, młodym człowiekiem o dużej wiedzy na temat zwiedzanych zbytków.

Podziwialiśmy architekturę budowli sakralnych, jak Katedrę i Farę, a także poznańskiego Rynku i Ratusza z zadziornymi koziołkami. Byliśmy w Galerii Stary Browar , a także na Placu Mickiewicza, skąd oglądaliśmy Zamek Cesarski i inne historyczne obiekty. Pomnik Poznańskich Krzyży przypomina o najnowszej, niełatwej historii naszego kraju i poniesionych ofiarach. Zwiedzanie Poznania zakończyliśmy smacznym obiadem, który dodał nam sił do dalszego kontynuowania podróży.

Kolejnym celem był Zamek w Kórniku. W jego wnętrzu mogliśmy obejrzeć zabytkowe meble oraz podłogi wykonane z różnego rodzaju drzewa, tworzące kunsztowne mozaiki. Kto miał ochotę, mógł zwiedzić przylegające do zamku arboretum z początków XIX w.

Po tym spacerku odjazdu nadszedł czas. Powrót był bardzo miły, bo mimo zmęczenia nie zabrakło dobrego humoru i piosenki.

Halina Markowska 


Dzień Kobiet w strzegomskim Związku Emerytów i Rencistów
11.03.2014 r.

3 marca w sali balowej SCK II odbyło się spotkanie Pań z okazji Dnia Kobiet, w którym uczestniczyło 110 osób.

Chór „Retro” wystąpił z ciekawym repertuarem , a panowie- członkowie chóru wygłosili aforyzmy na temat kobiet i mężczyzn. Pan Józef zaprezentował dwa piękne monologi związane z tematykę spotkania. Były życzenia, lampka szampana oraz czekolada dla każdej Pani. Atrakcją wieczoru były tańce zumby, które poprowadziła Ewa Zapolna.

| więcej ...|


 

 

do góry  |