KULTURA
 

Muzeum GROSS-ROSEN
Były obóz koncentracyjny GROSS-ROSEN


  

Działalność Państwowego Muzeum GROSS - ROSEN

Muzeum gromadzi, przechowuje, opracowuje naukowo i udostępnia swoje zbiory w trzech podstawowych działach:

  • Gromadzenia i Przechowywania Zbiorów

  • Naukowo-Badawczy i Opracowywania Zbiorów

  • Oświatowy i Upowszechniania.

Realizując podstawowe zadania muzealne, do tej pory zgromadzonych zostało 348 eksponatów, 9101 jednostek archiwalnych oraz 3041 jednostek archiwalnych utrwalonych na 66 305 klatkach mikrofilmu i 141 mikrofiszach. Dokonano i zgromadzono 239 nagrań video oraz 206 nagrań magnetofonowych relacji byłych więźniów. Działania te pozwoliły na częściową rekonstrukcję kartoteki więźniów KL Gross-Rosen; do chwili obecnej ustalono około 70 000 nazwisk.

Wykorzystując zgromadzone zbiory pracownicy Muzeum opracowują tematy badawcze związane z historią obozu. Efektem tego są publikacje.

W Muzeum w Rogoźnicy można zwiedzać teren poobozowych, a także kamieniołom - miejsca pracy więźniów oraz zapoznanie się następującymi wystawami:

  1. Wystawy stałe:
    -
    "Geneza Zbrodni"
       Wystawa obrazuje dzieje hitleryzmu od powstania aż do procesu 
       norymberskiego.
    - "Filie KL Gross-Rosen"
    Na wystawie prezentowana jest makieta Gór Sowich, mapa filii, zdjęcia itp. 

  2. Wystawy czasowe:
    - "Przedmioty codziennego użytku z KL Groß Rosen"

Na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie byłego obozu. Zamierzeniem tej wystawy jest, poprzez oryginalne przedmioty używane w KL Gross-Rosen, przybliżenie ponurej atmosfery dnia codziennego obozu.
Pracownicy Muzeum, w ramach działalności oświatowo-upowszechnieniowej prowadzą lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej oraz prelekcje dla dorosłych. Spotkania te mają na celu popularyzację wiedzy o martyrologii narodów i zbrodniach hitlerowskich, na przykładzie dziejów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Do końca 2002 roku przeprowadzono 5305 lekcji i prelekcji.
Działalność Muzeum finansowana jest przez Sejmik Samorządowy Województwa Dolnośląskiego. Są to ograniczone dotacje, które nie pozwalają na rozwinięcie pełnej działalności naukowej, archiwalnej i edukacyjnej, jak też na zapewnienie systematycznej konserwacji obiektów poobozowych. Ze względu na charakter miejsca - teren byłego obozu koncentracyjnego, to cmentarz tysięcy ofiar - nie są pobierane opłaty za wstęp.

BZ WBK SA 1 O/Wałbrzych
Nr 50 10 90 22 71 00 00 00 05 98 00 03 04

Z wielką satysfakcją i wdzięcznością zaliczymy Państwa do grona naszych sponsorów. 

Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony internetowej:
http://www.gross-rosen.pl 

 

do góry  |