KULTURA
 

Muzeum GROSS-ROSEN
Były obóz koncentracyjny GROSS-ROSEN


  
 

Miejscem skłaniającym do zadumy i refleksji jest teren byłego obozu koncentracyjnego Gross - Rosen. Znajduje się on w pobliżu wsi Rogoźnica, leżącej w odległości 6 km na północny zachód od Strzegomia. Pierwszy 100-osobowy transport więźniów przybył do Gross - Rosen z KL Sachsenhausen 2 sierpnia 1940 r. W transporcie tym było 98 Polaków. 


Mauzoleum - ściana straceń i drzewo
pod którym odpoczywał Komendant obozu
 

 
Obelisk wystawiony przed brama obozu

 Rogoźnicki obóz był początkowo filią KL Sachsenhausen, ale już l maja 1941 roku został usamodzielniony. W pierwszych dwóch latach istnienia, KL Gross - Rosen był małym obozem nastawionym głównie na obsługę miejscowego kamieniołomu granitu-Praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak opieki lekarskiej jak też bestialstwo SS-manów i więźniów funkcyjnych powodowały, że Gross - Rosen należał do najcięższych obozów koncentracyjnych. 

Zasadnicza rozbudowa KL Gross - Rosen przypada na rok 1944, zmienia się też charakter obozu : obok centrali w Gross Rosen powstały liczne filie (około 100) zlokalizowanych przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska , Sudetów, Ziemi Lubuskiej. Do największych należą między innymi filie w : Jelczu, Brzegu Dolnym, Wrocławiu, Kamiennej Górze. 

Ogółem przez Gross - Rosen obóz macierzysty i jego filie przeszło około 125 000 więźniów, z których 1/3 poniosła śmierć. Więźniowie KL Gross - Rosen to: Anglicy, Austriacy, Belgowie, Bułgarzy, Chińczycy, Czesi, Duńczycy, Francuzi, Grecy, Hiszpanie, Holendrzy, Luksemburczycy, Niemcy, Norwegowie, Polacy, Rumunii, Serbowie, Słowacy, Szwajcarzy, Węgrzy, Włosi i obywatele byłego Związku Radzieckiego. Największą grupę stanowili więźniowie pochodzenia żydowskiego, zwłaszcza z Polski i Węgier. 

Do dzisiaj zachowały się w Rogoźnicy: brama wejściowa z przyległymi bramkami, fragmenty ogrodzenia, polowy piec krcmatoryjny, plac apelowy z dzwonnicą, fundamenty i niektóre murowane elementu baraków. W roku 1953 wzniesiono na terenie byłego obozu pomnik mauzoleum ofiar KL Gross - Rosen. 

 


Ściana śmierci
 

Mauzoleum

Fragment ekspozycji muzeum
 

Kuchnia obozowa

Brama wejściowa
 

piec krematoryjny

 

Obecnie pieczę nad terenami poobozowymi sprawuje powołane w 1983 roku Państwowe Muzeum Gross - Rosen. Prezentowane przez Muzeum wystawy ukazują historię obozu i tragiczne losy więzionych w nim ludzi. 

Do byłego obozu (2 km od Rogoźnicy) można dojechać dobrze oznakowaną drogą asfaltową w kierunku Kostrzy. Rokrocznie we wrześniu odbywają się tu manifestacje pokojowe dla uczczenia pamięci ofiar faszyzmu.

 

do góry  |