HISTORIA
 

Ciekawostki historyczne


  

Notgeld - pieniądz zastępczy
Krzysztof Kaszub

W Strzegomiu, podobnie jak na terenie całego państwa niemieckiego, wybuch I wojny światowej zakłócił w bardzo poważny stopniu obieg pieniądza. Paraliżowało to niejednokrotnie handel i utrudniało dokonywanie drobnych płatności.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy władze wycofały z obiegu bilon wykonany ze złota, srebra i innych metali, powiększając w ten sposób zapas niezbędnych do prowadzenia wojny. W wyniku tych działań w obiegu zabrakło bilonu. By zapobiec przejściowym problemom na rynku pieniężnym, rząd Rzeszy wprowadził do obiegu banknoty kas pożyczkowych. Banknoty, których wartość nominalna wynosiła 10f, 25f, 50f, 75f, 1M czy 2M miały zastąpić brakujące w obiegu monety złote i srebrne.

Na terenie Cesarstwa Niemieckiego pieniądz zastępczy znalazł się w użyciu pod nazwą: Notgeld.

Pierwsze Notgeldy były zwykłym ręcznie malowanym arkuszem papieru, opatrzonym pieczęcią emitera oraz nadrukiem nominału. Później pojawiły się drukowane, niejednokrotnie na specjalnym papierze, a na dodatek bogato zdobione. Notgeld często był traktowany jako nośnik różnego rodzaju treści. Na jego rewersie drukowano rysunki ratuszów miejskich, kościołów, murów obronnych, zabytków, ciekawych postaci historycznych.
Dobra kondycja gospodarki niemieckiej w 1914 roku pozwoliła, aby notgeldy stały się zamiennikami bilonu, więc ich nominały nie przekroczyły 50 feningów. Wraz z upływem czasu, pod koniec I wojny światowej, niemiecki pieniądz zastępczy zyskał wartość setek milionów, później nawet 100 miliardów Marek. Był to także wynik rosnącej w wielkim tempie inflacji.

Pierwsze strzegomskie notgeldy zostały wydane 6 grudnia 1918r. o nominale 50f. Do obiegu weszły z datą 12 maja 1919r. 2 czerwca strzegomska kasa oszczędności puściła w obieg kolejny notgeld o nominale 10f z data 15 maja 1920r.

W roku 1920 Rada Miasta zwróciła się do strzegomskiego malarza Bruno Handke z propozycją, aby zaprojektował nowe wielobarwne notgeldy. Zaprojektowane przez niego notgeldy o nominałach 25f, 50f, 75f przedstawiają ciekawe wydarzenia historyczne z życia Strzegomia, obiekty zabytkowe, ratusz strzegomski oraz postacie historyczne, które odegrały ważna rolę w bitwie pod Strzegomiem - 4 czerwca 1745 roku. Notgeldy te weszły do obiegu w październiku 1921 roku.

Ostatecznie emisji lokalnych pieniędzy zstępczych zaprzestano po 1922 roku po wejściu w życie ustawy regulującej zasady wydawania i wycofywania z obiegu tego rodzaju środków płatniczych na terenie Niemiec. W Strzegomiu notgeld ostatecznie wyszedł z obiegu w 1924 roku. Z powodu swoich walorów estetycznych od razu stały się celem kolekcjonerów.

Nic zresztą dziwnego, wystarczy spojrzeć na zamieszczone poniżej przykłady, które pochodzą z moich prywatnych zbiorów.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

do góry  |