HISTORIA
 

Ciekawostki historyczne


  

Nie świętowali niepodległości
Marta Fennig

11 listopada 1918 roku podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Skończyła się I wojna światowa, a Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność. Co wtedy działo się w naszym mieście?

Załamanie frontu w mieście przyjęto z niedowierzaniem. Jak pisały gazety wiadomość ta trafiła wszystkich niespodziewanie, jak piorun. Zakończenie działań wojennych kosztowało życie 485 mieszkańców. Postawiono im później pomnik honorowy na miejskim cmentarzu. Pomnik ten oraz nagrobki mieszczan zachowały się do dnia dzisiejszego i znajdują się na cmentarzu przy ulicy Olszowej. W wyniku podziału ziem po I wojnie światowej Strzegom nadal pozostał w granicach państwa niemieckiego.

Większy niepokój wśród strzegomian budziła zbliżająca się rewolucja czerwona. Pojawiła się ona w mieście jeszcze przed zakończeniem wojny - 9 listopada. Podobnie jak w innych miejscowościach powstała tu Rada Robotnicza i Rada Żołnierska. Na czele pierwszej stanął miejscowy kasjer związków zawodowych. Dzień później na miejskim zebraniu przemawiał poseł do Reichstagu - Feldmann.

Dokładnie 11 listopada w Strzegomiu powstał Komitet Ludowy. Składał się on z przedstawicieli magistratu, Rady Miejskiej, Rady Robotniczej i Rady Żołnierskiej. W sumie liczył 13 osób.

Wprowadzenie rewolucyjnych rządów nastąpiło w mieście w całkowitym spokoju.

 

do góry  |