AKTUALNOŚCI

 

 

ŚWIAT KAMIENIA 

A A A

Efektowne warsztaty kamieniarskie w Strzegomiu
(18.06.2019)

Niezwykle bogatą ofertę przygotowali organizatorzy tegorocznej edycji Święta Granitu Strzegomskiego (14-16 czerwca 2019 r.). Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, mógł znaleźć coś dla siebie! Przez trzy dni strzegomski Rynek i okolice odwiedziło mnóstwo osób i tego faktu nie zmieniła nawet kapryśna pogoda (upał i grad).

Dużym zainteresowaniem cieszyły się polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie realizowane w ramach unijnego projektu "Świat Kamienia" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska, z udziałem uczniów Zespołu Szkół w Strzegomiu i uczniów szkoły w Horicach. Była to już druga edycja warsztatów. Przed rokiem uczniowie również rzeźbili na strzegomskim Rynku. Zarówno wtedy, jak i teraz młodzi artyści rzeźbili kamienne podkłady pod ławki, które wkrótce staną na parku miejskim w Strzegomiu.   
 
   

   
  


Zaproszenie na Święto Granitu Strzegomskiego
(31.05.2019)

W dniach 14-16 czerwca 2019 r. odbędzie się tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego. Jednym z punktów będzie druga edycja Polsko-czeskich warsztatów kamieniarskich, które realizowane są w ramach projektu unijnego "Świat kamienia" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska.

Serdecznie zapraszamy!


 


Spotkanie robocze partnerów projektu
(29.11.2018)

27 listopada 2018 r. w Strzegomiu odbyło się spotkanie robocze wszystkich partnerów projektu unijnego pn. "Świat kamienia" ("Svet kamene").

Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele miasta Horice i Klastra kamieniarskiego z Czech (Spolek ceskeho kamene, z.s. - Czech stone socjety). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele gminy Strzegom, Fundacji Bazalt i Strzegomskiego Centrum Kultury.

Partnerzy projektu podsumowali dotychczasowe działania i omówili plan na kolejne lata. Przypomnijmy, że projekt "Świat kamienia" ("Svet kamene") jest realizowany w latach 2018-2021.


 
   
  
   
 


"Szlakiem Kamienia" do "Świata Kamienia"
(02.11.2018)

Kolejny strzegomsko-horicki projekt najlepszy na pograniczu polsko-czeskim!
Współpraca polsko-czeska Strzegomia i Hořic nabrała tempa. Uzyskaliśmy dofinansowanie drugiego po "Szlaku Kamienia" dużego projektu łączącego nasze społeczności. Projekt pod nazwą "Świat Kamienia" znajduje się na pierwszym miejscu listy rankingowej!

- Tym razem wspólnie z Czechami zrealizujemy ogromne przedsięwzięcie, w ramach którego w Strzegomiu, wraz z Strzegomskim Centrum Kultury oraz Fundacją Bazalt, w latach 2018-2021 zrealizujemy cztery Święta Granitu Strzegomskiego, dwie konferencje artystyczne związane z biennale rzeźby w kamieniu oraz konferencję branżową dla przedstawicieli polskiej i czeskiej branży kamieniarskiej - wyjasnia burmistrz Zbigniew Suchyta. Nawiązana zostanie również ściślejsza współpraca pomiędzy środowiskami kamieniarskimi Strzegomia i Horic.
Pierwsze działania w Strzegomiu zostały już zrealizowane w czerwcu i lipcu br. w ramach Święta Granitu Strzegomskiego 2018 oraz VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.

Lider Projektu: Spolek ceskeho kamene, z.s. - Czech stone society 
Partnerzy projektu: Fundacja Bazalt, Gmina Strzegom, Město Hořice, Strzegomskie Centrum Kultury
Dotacja: 506 tys. euro, z tego dla polskich partnerów 262 tys. euro.


 
   


Biennale Rzeźby, czyli cuda zaklęte w granicie
(07.08.2018)

To było wielkie kulturalne wydarzenie, którego efektem są wyjątkowe granitowe dzieła. Ośmiu artystów przez kilka tygodni na terenie strzegomskich zakładów kamieniarskich zmagało się z granitem, tworząc zachwycające rzeźby. Wszystko to działo się w ramach VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie, którego finałem był wernisaż prac na Rynku.

Wernisaż odbył się 5 sierpnia, a poprzedziła go konferencja poświęcona rzeźbie w przestrzeni publicznej.

W trwającym 6 tygodni wydarzeniu brało udział 8 artystów: Robert Kaja, Grzegorz Niemyjski, Patryk Nieczarowski, Marcin Nosko, Norbert Sarnecki, Ewa Solima, Mateusz Wójcik, a także Robert Bućek z czeskiego Ołomuńca. Komisarzem strzegomskiego biennale był Grzegorz Niemyjski. Rzeźby trafią niebawem z Rynku na powstającą Aleję Rzeźb przy Alei Wojska Polskiego w Strzegomiu. Jest co podziwiać. Oglądać możemy m.in. postać Jana Himilsbacha, granitowy budzik, czy niedźwiedzia.

Zapraszamy strzegomian do oglądania rzeźb!


 
   
 
   
 


Trwa Biennale
(20.07.2018)

1 lipca w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu rozpoczęło się VII Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie. Ośmioro artystów przez cały miesiąc będzie wykonywać swoje rzeźby w granicie.

Wśród uczestników biennale są: prof. Robert Kaja z Gdańska, dr Marcin Nosko z Krakowa, dr Norbert Sarnecki z Poznania, Mateusz Wójcik z Warszawy, dr Grzegorz Niemyjski reprezentujący ASP we Wrocławiu i będący jednocześnie komisarzem tegorocznego pleneru oraz artysta z Czech dr Robert Bucek związany z Uniwersytetem Artystycznym w Ołomuńcu. Po raz pierwszy w historii strzegomskich "granitowych plenerów" biorą w nim udział również miejscowi artyści - Ewa Solima oraz Patryk Nieczarowski.

- Efektem pracy rzeźbiarzy będzie osiem granitowych monumentów, które na początku sierpnia staną na strzegomskim Rynku. Wernisaż prac poprzedzi konferencja na temat roli rzeźby w przestrzeni publicznej - informuje Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury.
 
   


Warsztaty kamieniarskie w Strzegomiu
(26.06.2018)

W dniach 23-24 czerwca br. uczniowie z czeskich Horic i z Zespołu Szkół w Strzegomiu uczestniczyli w polsko-czeskich warsztatach kamieniarskich realizowanych w ramach projektu "Świat kamienia" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska.

Warsztaty były jedną z największych atrakcji Święta Granitu Strzegomskiego. Publiczność zgromadzona na strzegomskim Rynku przyglądała się z wielką uwagą pracy młodych rzeźbiarzy i podziwiała ich kunszt oraz technikę.

Efektem dwudniowych warsztatów były rzeźbione podkłady do ławek, które już niedługo zostaną posadowione na terenie miejskiego parku w Strzegomiu.

 

   

   
 
   
 
   
 
   


Już wkrótce Święto Granitu Strzegomskiego
(12.06.2018)

W dniach 22-24 czerwca 2018 r. odbędzie się tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego. Jednym z punktów będą Polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie, które realizowane są w ramach projektu unijnego "Świat kamienia" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska.

Serdecznie zapraszamy!

 


"Górnicy" z Zespołu Szkół w Strzegomiu na warsztatach w Horicach
(12.06.2018)

W ramach projektu unijnego pn. "Świat Kamienia", dziesięcioosobowa grupa uczniów z Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu wraz z opiekunami: Renatą Dziurlą, Moniką Kozłowską i Jackiem Sozańskim, wyjechała na warsztaty czesko-polskie do Horic w Czechach.

Była to wizyta nie tylko turystyczna, ale również edukacyjna. Młodzież miała okazję poznać miasto partnerskie Strzegomia, a także zwiedzić tam Szkołę Kamieniarską - licząca sobie 144 lata istnienia. Uczniowie ze Strzegomia bardzo aktywnie zaangażowali się w działania w ramach warsztatów zorganizowanych na Rynku w Horicach.

Było to na pewno bardzo ciekawe, nowe doświadczenie dla uczniów, jak i opiekunów.
- Dziękujemy partnerom projektu, tj. miastom: Horice i Strzegom, Fundacji Bazalt, Klastrowi Czeskiemu oraz Strzegomskiemu Centrum Kultury za umożliwienie nam tak atrakcyjnego wyjazdu i mile spędzonego czasu - podsumowują uczestnicy warsztatów.

 

   

   

   


 
 


do góry  |