AKTUALNOŚCI

 

25 Międzynarodowy Festiwal Folkloru 
-  STRZEGOM 2016

A A A

  

Jubileuszowa edycja MFF już za nami
(16.08.2016)

Niedziela (14.08) był ostatnim dniem 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.

Tradycyjnie już zespoły uczestniczące w festiwalu wzięły udział w nabożeństwach odprawianych w strzegomskich kościołach - Bazylice Mniejszej oraz kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Oprawa muzyczna, jaką przygotowali egzotyczni goście, nadała mszom niepowtarzalnego charakteru. Następnie wszyscy udali się na Rynek, gdzie wzorem lat poprzednich, odtańczono poloneza. Owacjom nie było końca. W pierwszej parze zatańczył burmistrza Zbigniew Suchyta wraz z asesor ds. współpracy zagranicznej Cinzią Belloi z miasta partnerskiego Strzegomia włoskiego Pavullo nel Frignano. Doskonałym zwieńczeniem festiwalu był "Rynek Świata", podczas którego mieszkańcy mieli okazję posmakować potraw przygotowanych przez zespoły biorące udział w tym wspaniałym święcie folkloru. Każdy znalazł coś dla siebie. Do stoisk ustawiały się długie kolejki, a przygotowane smakołyki znikały w błyskawicznym tempie. W doskonałej atmosferze przybiegał również koncert kapel dolnośląskich, który tego dnia odbył się w parku miejskim. Na scenie zaprezentowały się 23 zespoły. Strzegomianie śpiewali wraz z wykonawcami, a skoczne melodie wygrywane przez muzyków sprawiły, że nikt nie mógł ustać w miejscu. Koncert utrzymany był w konwencji biesiady. Strawa duchowa połączona była z ucztą dla ciała. Strzegomianie mieli bowiem okazję spróbować pysznych ogórków i chleba ze smalcem.

25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się koncertem popularnej grupy Enej. Grupa zagrała swoje największe przeboje. Publiczność bawiła się do późna. Wielu strzegomian podkreślało, że z niecierpliwością czekają na kolejną edycję tego wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że będzie ona równie interesująca jak tegoroczna, która przeszła do historii. W imieniu organizatorów zapraszamy na nią juz teraz.

Małgorzata Kus-Pożoga
Wydział Kultury, Sportu i Promocji

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   

   

   

   

   

   


 


Wspaniałe zwieńczenie 
(16.08.2016)

Sobotni koncert galowy był pięknym podsumowaniem występów zespołów folklorystycznych na głównej scenie festiwalowej. Prawie trzygodzinny spektakl, wyreżyserowany przez Krzysztofa Pająka, wzbudził powszechny zachwyt i euforię!

Na strzegomskim Rynku pojawiło się wielu entuzjastów folkloru chcących zobaczyć wspaniałe popisy tancerzy tańczących w rytm muzyki z wielu regionów Europy i świata. Tak duża frekwencja nie powinna nikogo dziwić, bo koncerty galowe zawsze stoją na wysokim poziomie artystycznym i są bardzo widowiskowe.

Prowadząca galę red. Małgorzata Majeran - Kokott z Polskiego Radia Wrocław wielokrotnie podkreślała, że festiwal obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Zespoły folklorystyczne wspaniale wpisały się w ten jubileusz, prezentując swoje najwyższe umiejętności. Szczególnie zachwycił zespół z Tajwanu. Dopracowana do najmniejszego szczegółu choreografia, kolorowe rekwizyty i precyzja ruchu na wszystkich zrobiły wielkie wrażenie. Równie zachwycająco wypadły grupy z Włoch, Rumunii, Słowacji i z Polski.

Ważnym akcentem było przekazanie na ręce burmistrza Strzegomia - Zbigniew Suchyty gratulacji od Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) z okazji jubileuszu MFF. Z kolei włodarz naszego miasta uhonorował tytułem "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej" Gerarda Nowaka, wiceprezydenta polskiej sekcji CIOFF.
Elementem kończącym sobotnią galę był efektowny pokaz sztucznych ogni.

Tomasz Wanecki
Wydział Kultury, Sportu i Promocji

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   


Premierowy koncert kapel. Było magicznie 
(16.08.2016)

Po raz pierwszy zorganizowany koncert kapel w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru na pewno zapadnie w pamięci jego uczestników.

Koncert odbył się w piątkowy wieczór (12.08) w pięknej scenerii strzegomskiego Parku Miejskiego. Zamysł organizatorów był taki, by tym razem pokazać instrumentalistów pozostających do tej pory nieco w cieniu tancerzy i ich kolorowych, pięknych strojów. Publiczność miała okazję zobaczyć kapele: "Kostrzan", zespołów z Wałbrzycha, Przodkowa (Kaszuby), Rumunii, Tajwanu, Włoch i Słowacji.

Nowa formuła koncertu była sporym zaskoczeniem dla publiczności, która jednak szybko przekonała się, że taki występ jest równie atrakcyjny, jak popisy tancerzy. - Pięknie to wszystko wyglądało, zwłaszcza gdy muzycy grali na swoich instrumentach na tle co chwilę zmieniającego się kolorowego światła. Robiło to ogromne wrażenie. Mam nadzieję, że podobne koncerty będą organizowane w przyszłości - stwierdziła jedna z pań, która specjalnie przyjechała na festiwal spoza gminy Strzegom.

My też przyłączamy się do tej opinii i wierzymy, że koncert kapel na stałe wejdzie do programu strzegomskiego festiwalu.

Tomasz Wanecki
Wydział Kultury, Sportu i Promocji

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  

 


"Ten festiwal to chluba Polski" 
(16.08.2016)

Piękną tradycją kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru jest spotkanie delegacji zespołów folklorystycznych z władzami samorządowymi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. W tym roku do takiego spotkania doszło w piątek, 12 sierpnia.

Spotkanie w magistracie toczyło się w bardzo przyjemnej i miłej atmosferze. Jego uczestnicy nawiązywali do początków festiwalu w 1992 r., wspominali jego najciekawsze momenty i opowiadali różne anegdoty.

W gronie zaproszonych osób była m. in. poseł na Sejm RP - Monika Wielichowska, która złożyła gratulacje z okazji 25-lecia strzegomskiego festiwalu i życzyła wszystkiego najlepszego na kolejne lata. - Strzegom jest w tych dniach miejscem na mapie świata, gdzie warto się zatrzymać i przeżyć wspaniałą przygodę. Życzę państwu dobrej zabawy. Tu jest super! - podkreślała parlamentarzystka.

Wiele ciepłych słów nt. MFF w Strzegomiu wypowiedział również Gerard Nowak - wiceszef polskiej sekcji CiOFF, który zaznaczył, że organizatorzy festiwalu muszą spełnić aż 27 warunków, by zorganizować imprezę na tak wysokim poziomie. - Strzegom od wielu lat bez problemu spełnia te kryteria i dzięki temu przyjeżdżają tu najlepsze zespoły na świecie. Festiwal jest oryginalny, ludzie są kreatywni i przede wszystkim kochają folklor. Ten festiwal to chluba Polski - stwierdził Gerard Nowak.

Po okolicznościowych przemówieniach miała miejsce wymiana prezentów, symboliczna lampka szampana, degustacja jubileuszowego tortu oraz sesja zdjęciowa na balkonie urzędu.

Tomasz Wanecki
Wydział Kultury, Sportu i Promocji

 

   

   

   

     

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   


25. MFF rozpoczęty 
(12.08.2016)

11 sierpnia 2016 r. na strzegomskich Rynku odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowego, 25. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Festiwal tradycyjnie otworzył burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Bożena Bojanowska-Czuk. Wśród zaproszonych gości była Wanda Gołębiowska, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, która pogratulowała strzegomianom tak wspaniałej imprezy oraz życzyła kolejnych udanych edycji. Nie mogło zabraknąć również ekspertów polskiej sesji CIOFF.

25-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które stało się już marką Strzegomia, było znakomitą okazją do uhonorowania tych, którzy tworzyli Festiwal na przestrzeni lat.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Natalia Łęska, Urszula Perwejnis, Marzena Wołoch i Ryszard Rossa. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu otrzymali: Elżbieta Pienio, Katarzyna Błaszczak, Roman Asynger, Bartłomiej Błaszczyk oraz Andrzej Jaskuła. Natomiast tytułami "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej" uhonorowano: Helenę Szerszeń, Jolantę Misztal, Wiolettę Urban-Smagłowską, Elżbietę Pienio, Ewę Świątek, Grażynę Mazyrko, Ewę Piasecką, Edwarda Błażka, Jerzego Dynię i Gerarda Nowaka. Zanim zespoły zaprezentowały się po raz pierwszy strzegomskiej publiczności na scenie, nastąpił ich efektowny przemarsz wokół Rynku. Koncert poprowadziła, dobrze znana już strzegomianom, dziennikarka Radia Wrocław Małgorzata Majeran-Kokott. Zespoły, prezentujące się na scenie, zachwyciły barwnymi strojami oraz skoczną muzyką. Przed strzegomianami kolejne festiwalowe atrakcje, na które zapraszamy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   


Polska? Znamy Lewandowskiego!
(11.08.2016)

W czwartek - od wczesnych godzin porannych - na strzegomskim Rynku można było obejrzeć próby zespołów uczestniczących w 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Nasi goście tryskają optymizmen i humorem, i już nie mogą doczekać się wieczornego koncertu inauguracyjnego, który rozpocznie się o godz. 19.00.

Członkowie zespołu ze Słowacji, z którymi udało nam się porozmawiać, są w Strzegomiu od środy i zdążyli zobaczyć Rynek i otaczające go ulice oraz park. Twierdzą, że jest tutaj zdecydowanie ładniej niż u nich, ale niestety o wiele zimniej. Bardzo smakuje im polska kuchnia m. in. bigos i pierogi. Zapytani, z czym kojarzy się im nasz kraj, odpowiedzieli
że z …Robertem Lewandowskim. Nasz festiwal przypadł im do gustu, ponieważ jak mówią, jest tu miła atmosfera i mili ludzie. Słowacy występują 2-3 rocznie na zagranicznych koncertach - m. in. w Bułgarii, na Białorusi czy w Czechach.

Kilka pytań zadaliśmy również zespołowi z Tajwanu. Odkąd tutaj są, zdążyli odwiedzić Górę Krzyżową i byli zachwyceni rozpościerającymi się z niej widokami. Od razu zauważyli też różnice: brak korków, miłych kierowców, czy ogólną ciszę spowodowaną mniejszą liczbą ludności w porównaniu do ich kraju. Polska kuchnia sporo różni się od tej z Tajwanu, ale mimo to bardzo im smakuje i jest to dla nich nowe doświadczenie. Z Polską najbardziej kojarzy im się Konkurs Chopinowski. Pochwalili też organizację festiwalu i miłą atmosferę. Zespół koncertuje kilka razy w roku - ostatnio występował w Bułgarii, Włoszech i Tajlandii.

A już dzisiejszego wieczoru - podczas koncertu inauguracyjnego - wszyscy będziemy mogli zobaczyć premierowe występy naszych festiwalowych gości. Serdecznie zapraszamy!

Alicja Starczała

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   


Kostrza: to tam się wszystko zaczęło! 
(11.08.2016)

Za nami już pierwszy akcent jubileuszowej 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Tradycyjnie w środę, dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu, w Kostrzy odbył się Wieczór Narodowy.

Miejscowa świetlica wiejska zgromadziła duże grono sympatyków folkloru, wśród których było wielu zaproszonych gości i mieszkańców. Wieczór Narodowy zainaugurowała dyrektor SCK - Bożena Bojanowska-Czuk, która wraz z sołtysem Kostrzy - Tomaszem Jeziorskim powitała publiczność.

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta z nostalgią wspominał początki festiwalu sięgające 1992 r., dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że strzegomski festiwal ma w dniu dzisiejszym niekwestionowaną pozycję w Polsce i stanowi niepodważalną markę naszego miasta. - Wszystko zaczęło się właśnie w tej sali. To były piękne i niezapomniane czasy! W tym niedużym pomieszczeniu wybredna kostrzańska publiczność mogła zobaczyć zespoły z prawie wszystkich kontynentów. Cieszę się, że możemy spotkać się właśnie w tym miejscu już po raz 25. Festiwal nie mógłby się odbywać przez tyle lat bez wsparcia władz samorządowych, dlatego w tym miejscu dziękuję wszystkim burmistrzom Strzegomia za życzliwość i okazaną pomoc - podkreślał Zbigniew Suchyta. Burmistrz wiele ciepłych słów poświęcił również gospodarzom festiwalu - ZF "Kostrzanie", którzy są dumą nie tylko Kostrzy, ale całej gminy Strzegom.

Później przyszła już kolej na występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Przodkowianie" z Przodkowa, który zaprezentował tańce i piosenki wykonywane w języku kaszubskim. Niezwykle interesujący był występ włoskiego zespołu z miasta partnerskiego Pavullo nel Frignano. Barwne stroje, interesujące rekwizyty i gorący południowy temperament członków zespołu przypadły do gustu kostrzańskiej publiczności. Równie pozytywnie został przyjęty występ zespołu Cununa Apusenilor z Rumunii. Tancerze wykazali się niezwykłym kunsztem tanecznym, zachwycając brawurowo wykonanymi elementami tańca i dynamiką. Urodziwe dziewczęta z kolei nie ustępowały w niczym umiejętnościom tancerzy. Zespół poprzez taniec i śpiew pokazał obrzędy, zwyczaje, a tym samym bogatą kulturę ludową i niezwykle efektowny folklor rumuński. Jako ostatni zagrał i zaśpiewał słowacki zespół folklorystyczny "Zeliezko" z Koszyc. Warto podkreślić, że dynamicznym i żywiołowym tańcom naszych południowych sąsiadów nadawało rytm bogate instrumentarium: skrzypce, piszczałki, kontrabas, altówka, akordeon i cymbały.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie MFF, które odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku oraz na kolejne dni festiwalowe.

Tomasz Wanecki
Wydział Kultury, Sportu i Promocji

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 


25 lat minęło jak jeden dzień…
(26.07.2016)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Przed nami więc jego wyjątkowa edycja. Zobacz, jakie zespoły odwiedzą Strzegom w dniach od 11 do 14 sierpnia 2016 r.

Do naszego miasta zawitają w tym roku grupy ze Słowacji, Indii, Serbii, Tajwanu, Chorwacji, Włoch, Rumunii oraz polskie z Wałbrzycha i Kaszub. Gospodarzem festiwalu będzie tradycyjnie już zespół „Kostrzanie” z Kostrzy.

- Z ogromną przyjemnością zapraszam wszystkich miłośników i entuzjastów folkloru na 25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Wielkie przedsięwzięcie i wydarzenie kulturalne, jakim jest bez wątpienia nasz festiwal to ogrom pracy włożonej w jego przygotowanie i realizację. Efektem tej pracy jest nie tylko prestiż imprezy, ale też jej stałe miejsce wśród największych i najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce i na świecie – mówi Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, organizatora wydarzenia.

Jak co roku atrakcji nie zabraknie. Dodajmy jeszcze, że koncerty festiwalowe będą odbywać się na strzegomskim Rynku i w parku miejskim, zgodnie z sugestiami samych mieszkańców.

Szczegóły na plakacie. 


do góry  |