AKTUALNOŚCI

 

Rzeźby zdobią Strzegom
18.08.2014 r.

VI Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie 2014 przeszło już do historii. Przez 5 tygodni 8 artystów-rzeźbiarzy przemieniało zimny kamień w ekspresyjne formy, w których zamknęli swoje emocje. Efekt ich prac można było zobaczyć w niedzielę, 17 czerwca br., kiedy 9 monumentalnych rzeźb stanęło w Strzegomiu.

Na terenie gminy Strzegom rzeźbiło dwoje Czechów - Marie Seborova i Martin Kuchař oraz sześcioro Polaków - Andrzej Szarek, Adam Wyspiański, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Jerzy Fober (komisarz), Zbigniew Frączkiewicz i Grzegorz Niemyjski.

W uroczystym wernisażu wzięli udział m. in.: Tadeusz Wasyliszyn - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu wraz z małżonką, Bożena Bojanowska - Czuk - dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, Krzysztof Kalinowski - zastępca SCK, rzeźbiarze wraz z rodzinami, sponsorzy biennale i przedstawiciele branży kamieniarskiej.
Jerzy Fober, komisarz strzegomskiego biennale w imieniu swoim i pozostałych 7 artystów podziękował władzom samorządowym, organizatorom i sponsorom za niezwykle sympatyczne przyjęcie, pobyt na terenie gminy i możliwość stworzenia monumentalnych prac. - Każdy z nas stworzył zupełnie inną - różnorodną - rzeźbę. Chcieliśmy w ten sposób podzielić się naszą wrażliwością i ekspresją. Myślę, że osoby oglądające te rzeźby znajdą coś dla siebie - podkreślił komisarz.

Dodajmy, że 6 rzeźb wykonanych w 2014 r. stoi na strzegomskim Rynku, 2 kolejne na skwerze przy ul. Bankowej, a 1 przy bramie wjazdowej do strzegomskiego OSiR-u.

Warto także podkreślić, że z kolei rzeźby powstałe podczas pięciu poprzednich plenerów stanęły wzdłuż ul. Al. Wojska Polskiego w Strzegomiu. Stanowić to będzie wspaniałą wizytówkę miasta i przyczyni się zapewne do zwiększenia ruchu turystycznego w naszej gminie.

Tomasz Wanecki
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 


Koniec wieńczy dzieło
14.08.2014 r.

VI Biennale Rzeźby w Granicie w Strzegomiu dobiega końca. Uczestnicy tegorocznej edycji ciężko pracowali, by pokonać opór kamienia, wejść z nim w dialog, zamknąć w bryle kamienia swoją myśl i wydobyć ekspresję.

Obecnie rzeźbiarze dokonują ostatnich zabiegów kosmetycznych przy swoich rzeźbach, które już w niedzielę zostaną zaprezentowane na strzegomskim rynku. Strzegom podczas tegorocznego pleneru miał przyjemność gościć najwybitniejszych przedstawicieli świata sztuki, dla których rozmowa z kamieniem była przyjemnością i wyzwaniem. Mistrzowie rzeźby w kamieniu: Martin Kuchař, Marie Seborova, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Adam Wyspiański, Andrzej Szarek, Grzegorz Niemyjski, Zbigniew Frączkiewicz oraz Jerzy Fober zaprezentują swoje prace podczas wernisażu w dn. 17 sierpnia 2014 r. Wernisaż odbędzie się na strzegomskim rynku. Piękno wydobyte z kamienia wprawną ręką rzeźbiarza w postaci niepowtarzalnej rzeźby, będziemy mogli podziwiać przez dwa lata, bowiem w tym okresie rzeźby będą zdobić przestrzeń publiczną naszego miasta, z małą przerwą na wernisaż wystawy we Wrocławiu.

Wszystkich mieszkańców gminy Strzegom i przyjezdnych gości serdecznie zapraszamy na wernisaż już 17.08.2014 r. o godz. 12.00.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 


"Kropla w skale" Martina Kuchařa
11.08.2014 r.

Dla Czecha jest to już drugi udział w strzegomskim przedsięwzięciu i po raz drugi - co warto podkreślić - rzeźbi w naszym rodzimym granicie. Poprzednio odwiedził Strzegom w 2012 r.

- Zaprojektowałem kompozycję dużej kropli w dużej skale. Aneks będzie z kolei z kamienia czarnego lub ciemnego - informuje Martin Kuchař. - Pracy do wykonania mam naprawdę dużo i nie wiem, czy uda mi się na czas wszystko skończyć. W każdym razie zrobię wszystko, żeby wystawić swoją rzeźbę w dniu wernisażu, czyli 17 sierpnia - dodaje. Trzymamy kciuki za naszego sąsiada zza południowej granicy.

Martin Kuchař urodził się w 1969 r. w dawnej Czechosłowacji. Ukończył Średnią Artystyczną Szkołę w Uherskem Hradisti (Czechy). Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w 2008 roku obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni rzeźby prof. Jerzego Fobera. Zajmuje się rzeźbą oraz konserwacją dzieł sztuki. W latach 2004-2012 był organizatorem i artystycznym komisarzem kolejnych edycji Międzynarodowych Rzeźbiarskich Sympozjów "Landek" (Czechy). Jest uczestnikiem i autorem licznych realizacji plenerowych oraz uczestnikiem międzynarodowych sympozjów rzeźbiarskich (Czechy, Australia, Polska, Korea Południowa).

 

   

 


"Kobieta - motyl" Adama Wyspiańskiego
11.08.2014 r.

Inicjator, organizator i komisarz kolejnych edycji Strzegomskich Sympozjów Rzeźby w Granicie (w latach 2006-10). Autor monumentalnych, rzeźbiarskich realizacji w kamieniu, prac inspirowanych podwodnym fauną oraz projektant i twórca biżuterii artystycznej. Adam Wyspiański, bo o nim mowa, kolejny raz bierze udział w strzegomskim plenerze i jak już niejednokrotnie udowadniał, na pewno zaskoczy wszystkich formą i wyglądem swojej rzeźby.

Tym razem rzeźbi w afrykańskim granicie "Verde Ubatuba", a podstawę rzeźby stanowi granit pochodzący z Ukrainy. Jego praca przedstawiająca kobietę - motyla powstaje z 9-tonowego bloku. - Wyrzeźbić tę kobietę z tak dużego bloku to jest nie lada sztuka w tak krótkim czasie - podkreśla. - Muszę przecież przedstawić jej anatomiczność z zachowaniem pewnego rygoru i porządku, a to nastręcza dużo trudności - dodaje. Jak będzie wyglądała ostatecznie rzeźba, dowiemy się już w najbliższą niedzielę, tj. 17 sierpnia br. na strzegomskim Rynku.

Adam Wyspiański urodził się w 1951 r. we Wrocławiu. Ukończył PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, gdzie w 1979 roku obronił dyplom w pracowni prof. Adama Smolany. Pracował jako pedagog w Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, prowadząc pracownię rzeźby i biżuterii artystycznej. Po powrocie z Australii prowadzi galerię autorską we Wrocławiu.

 

   


"Pomnik - hołd" Zbigniewa Frączkiewicza
11.08.2014 r.

Zbigniew Frączkiewicz debiutuje w strzegomskim plenerze i jak zaznacza, chce oddać hołd kamieniowi, który tuż po wojnie wydobywano w Szklarskiej Porębie na potrzeby Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Artysta-rzeźbiarz aktualnie tworzy w strzegomskim granicie.

- Jeden z kamieni ważył wtedy aż 100 ton i trzeba było wykonać naprawdę mozolną pracę, by go wydobyć. Jego waga zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłem wykorzystać ten wątek w swojej pracy, którą wykonuję już od kilku tygodni w zakładzie Krzysztofa Skolaka - wyjaśnia artysta-rzeźbiarz. - Postanowiłem, że wielki blok granitu uniosę i postawię na 4 stopach. Rzeźba nie będzie ważyła, tyle co tamten kamień, tylko zaledwie 4 tony, ale będzie właśnie hołdem dla historycznego kamienia ze Szklarskiej Poręby - dodaje.

Zbigniew Frączkiewicz urodził się w 1946 r. w Grzmiącej (Pomorze). W 1965 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, gdzie w 1971 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Łodziany. Jest autorem monumentalnych kamiennych rzeźb, realizacji rzeźbiarskich z żeliwa - "Żelaznych ludzi" pokazywanych w plenerach i licznych galeriach na terenie Polski, Niemiec, Austrii oraz pomników - "Ofiar Lubina'82"w Michałowicach i Chocianowie, "Krzyż Milenijny" w Bolesławcu. Ponadto jest również organizator plenerów rzeźbiarskich "Borów Chocianów" i twórca GALERII F w Szklarskiej Porębie.

 

   

 


„Uniesienie” Jerzego Fobera
07.08.2014 r.

Jerzy Fober rzeźbi „Uniesienie”. Swoją rzeźbę wykonuje z impali. - Jak zobaczyłem ten kawałek kamienia, który miał kształt zbliżony do kształtu prostokąta, właściwie sarkofagu, to postanowiłem z niego wyrzeźbić „Uniesienie”. 

I to uniesienie, ten tytuł ma podwójne znaczenie. Odnosi się do fizycznej trudności, żeby ten kawałek skały, kamienia podnieść, ale też do uniesienia duchowego człowieka. Myślę, że to podwójne znaczenie będzie tu czytelne a cała praca przyjmie formę sarkofagu owiniętego płótnem, z fałdami, draperią, lekko unoszonego niewidzialną siłą – komentuje artysta.

Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. W latach 1974-79 uczeń PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, gdzie w roku 1984 obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Kulona. W 2000 roku otrzymał tytuł profesora. Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby w Instytucie Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996 - 2011 prowadził Pracownię Rzeźby na ASP w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Akademii Umeni w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Pięciokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Od 2008 r. jest członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jego rzeźba plenerowa z 2012 r. „Upadły Anioł” do dziś zadziwia swoją wymową wszystkich, którzy zatrzymają się w zadumie choć na chwilę.

 

   


Granitowe kobiety Grzegorza Niemyjskiego
07.08.2014 r.

Grzegorz Niemyjski uczestniczy w plenerze rzeźbiarskim już po raz drugi. Ponownie rzeźbi postać kobiety siedzącej. – Inspiracja? Bardzo prosta. Bardzo mi się podobają kształty kobiet, szczególnie kobiet w ciąży. Są takie obłe, miękkie, pełne. Staram się, żeby ta pani , która tu będzie siedziała, była w takiej wczesnej ciąży, z takim małym brzuszkiem, żeby te kształty były wyraźne, czytelne.

A w zestawieniu z granitem, twardym materiałem, to powinno dobrze zabrzmieć - komentuje Grzegorz Niemyjski. Rzeźbiarz do wykonania swojej pracy wybrał granit o nazwie impala, pochodzący z zakładu Zenona i Jacka Kiszkiela, którym dziękuje za tak wspaniały materiał. Za życzliwość i pomoc w pracy rzeźbiarskiej podziękowania skierował w stronę Państwa Gromiec, którzy są bardzo życzliwi, pomocni i gościnni. Grzegorz Niemyjski - młody, zdolny, utalentowany artysta urodził się w 1970 roku w Legnicy. W 1992 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1994 – 1999 studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom z rzeźby uzyskał w 1999 roku w pracowni prof. Alfredy Poznańskiej i adiunkta Christosa Mandziosa. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, projektowaniem wnętrz oraz działaniami plastycznymi w przestrzeni otwartej. Od roku akademickiego 2006/2007 jest pracownikiem dydaktycznym w Katedrze Rzeźby ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 r. uczestniczył w V. Plenerze Rzeźbiarskim w Strzegomiu, po raz pierwszy rzeźbiąc w granicie. Jego rzeźba „Matka”, stała się ulubionym obiektem fotograficznym i nieodłącznym elementem strzegomskiego rynku. W poplenerowych wystawach rzeźba gościła we Wrocławiu oraz w Wojanowie.

 

   


Skała w skale
07.08.2014 r.

Andrzej Szarek rzeźbi na terenie Kamieniarstwa Jacka i Zenona Kiszkiel. W Strzegomiu jest po raz drugi. W tym roku dla swojej rzeźby wybrał czerwony granit ukraiński tzw. granit tołkowski. Jego rzeźba, jak sam mówi, ma przedstawiać „skałę w skale”. - Być może jest to dialog ze słynnym zdaniem Michała Anioła, że najpierw trzeba odrzucić to, co niepotrzebne – wyjaśnia. 

I dodaje: - Natomiast ja nie odrzucam, a ujawniam, czyli z ogromnym szacunkiem do materiału, do kamienia, który jest piękny i kolorowy, staram się stworzyć opowieść o kamieniu. O tym, że w każdej skale istnieje jakaś opowieść, którą trzeba ujawnić. Ja udowadniam, że w środku coś jest, ale nie demonstruję kamienia. Artysta stwierdza, że do tego celu potrzebna jest nam wyobraźnia.

Andrzej Szarek urodził się w 1958 w Nowym Sączu. W latach 1974-79 uczeń PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. W roku 1985 obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Kucza. W 2005 roku otrzymał tytuł Profesora. Wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, oraz gościnnie w Wyższej Szkole Biznesu Nationale-Louis University w Nowym Sączu. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2000-2008 był Członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, akcje artystyczne, performance i happening. Opiekun artystyczny Małej Galerii w Nowym Sączu.

   


Efekty prac artystów-rzeźbiarzy zobaczymy 17 sierpnia br. na strzegomskim Rynku
W kamieniu złączyły kobiecą wrażliwość z męską siłą

05.08.2014 r.

W czwartek, 24 lipca br. odwiedziliśmy kamieniarstwo „Granex”, w którym rzeźbią: Martin Kuchar, Marie Seborova, Adam Wyspiański, Zbigniew Frączkiewicz oraz Grażyna Jaskierska-Albrzykowska. Poniżej przedstawiamy sylwetki 2 kobiet, które odważyły się rzeźbić w twardym kamieniu i stworzyć coś, co zaskoczy i wzbudzi ciekawość innych.

Grażyna Jaskierska-Albrzykowska urodziła się w 1961 roku w Nowym Targu. Jest absolwentką PLSP im A. Kenara w Zakopanem. W latach 1982 – 1987 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie pracuje od 1988 roku, obecnie na stanowisku profesora. W latach 2005–2008 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby. Od 2009 pełni funkcję kierownika Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych. Rzeźbiarka, autorka monumentalnych realizacji plenerowych, instalacji, a także pomników – „Bolesława Chrobrego” (wspólnie z Maciejem Albrzykowskim) oraz „Jana Pawła II” we Wrocławiu. – Realizuję kompozycję z bazaltu z 3 kamieni. Kompozycja ma tytuł „Spacer”. Elementy próbuję tak dopasować do ukształtowanej formy kamienia, żeby miały wspólny ślad przechodzenia, przetaczania się i informujący o pozyskaniu tego kamienia. Kompozycję realizuję na zasadzeni zmierzenia się z materiałem. W bazalcie rzeźbię po raz pierwszy. Rozpoznaję jego możliwości, strukturę. Do naturalnych płaszczyzn staram się dopasować swoją kompozycję. Robię to z ciekawości. Prace opracowałam tak, by dostosować się do norm technologicznych, jakie proponują zakłady kamieniarskie. W bazalcie mam możliwości wchodzenia w ten kamień, odbieranie go. Odczuwam satysfakcję i jestem ciekawa, jak się ta kompozycja domknie. W tej pracy jest najfajniejsza jest nieprzewidywalność - mówiła artystka.

Marie Seborova urodziła się w 1966 w Kromerizu, w Czechach. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem. Jest autorką licznych rzeźbiarskich realizacji plenerowych w kamieniu (Czechy, Węgry, Włochy, Niemcy, Turcja, Holandia, Francja, Cypr, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Dania). – Przyjechałam do Strzegomia z dwoma projektami, które realizuję. Pierwsza to figura, która miała być z czarnego materiału, ale zdecydowałam się na czerwony. Będzie to stylizowana żeńska figura o nazwie Pomona, czyli bogini płodności. Czerwony granit, na którym do tej pory nie pracowałam, będzie do niej dużo bardziej pasował. Poznaję nieznane mi dotychczas techniki i strukturę. Początki są inspirujące i ciekawe, jak to zwykle bywa w przypadku nowych rodzajów materiałów. Dziękuję sponsorom, którzy wycięli mi obrys sylwetki, co znacznie przyspieszy mi pracę - skomentowała rzeźbiarka.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   


Twórcze emocje zamknięte w kamieniu
23.07.2014 r.

W niedzielę, 13 lipca br. ruszyła kolejna edycja Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie. Już po raz 6. do Strzegomia przyjechali rzeźbiarze, którzy przez 5 kolejnych tygodni będą przemieniać zimny kamień w ekspresyjne formy, w których zamkną swoje emocje. Uroczyste spotkanie inauguracyjne tegorocznego biennale odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel".

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie "Akcja" oraz Strzegomskie Centrum Kultury. Na biennale pozyskano środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie 45 tys. zł oraz z gminy Strzegom w wysokości 39,5 tys. zł. W tym roku rzeźbić będzie dla nas ośmioro artystów: Marie Seborova, Martin Kuchar, Andrzej Szarek, Adam Wyspiański, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Jerzy Fober (komisarz), Zbigniew Frączkiewicz i Grzegorz Niemyjski. Tak jak w poprzednich edycjach strzegomskiego pleneru, licznie zaangażowały się przedsiębiorstwa branży kamieniarskiej: Kamieniarstwo Kiszkiel (Jacek i Zenon Kiszkiel) gościć będzie 2 rzeźbiarzy: Jerzego Fobera oraz Andrzeja Szarka. Kamieniarstwo Granex Sp. z o.o. (Krzysztof Skolak) gościć będzie 5 rzeźbiarzy: Martina Kuchara, Marię Seborovą, Adama Wyspiańskiego, Zbigniewa Frączkiewicza oraz Grażynę Jaskierską-Albrzykowską. Kamieniarstwo Gromiec (Józef i Tomasz Gromiec) gościć będzie Grzegorza Niemyjskiego. Warto dodać, że wymienione przedsiębiorstwa branży kamieniarskiej udostępniają rzeźbiarzom materiał. Podczas uroczystego otwarcia 6. edycji strzegomskiego biennale padło wiele ciepłych słów w kierunku rzeźbiarzy. - Już po raz kolejny rzeźbiarze będą wydobywać piękno z naszego strzegomskiego granitu i zamykać w rzeźbie swoje emocje - skomentowała dyrektor SCK, Bożena Bojanowska- Czuk. - Granit jest naszym strzegomskim złotem, naszym dobrem, którym należy się chwalić. Cieszę się, że możemy gościć tak wspaniałych rzeźbiarzy i podziwiać ich artystyczne dzieła, które przez 2 lata będą zdobić nasze miasto - dodał burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. Ważną częścią spotkania było przybliżenie sylwetek rzeźbiarzy oraz wyświetlenie prezentacji o poprzednich edycjach strzegomskiego Pleneru Rzeźbiarskiego. Warto wspomnieć, że wykład inauguracyjny o "Różnorodności w sztuce" poprowadził prof. Jerzy Fober.

Materiał dla rzeźbiarzy udostępnili także: Wekom II (Ryszard Goliński), Skamet (Andrzej Cybuch), Scanstone (Roman Róg), Granit Strzegom S.A. Narzędzia oraz środki ochrony zapewniają: Flex Polska (Jarosław Rąpała) oraz Ander (Henryk Wodzicki).

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami

 

   

   

   

   

   

 


do góry  |