AKTUALNOŚCI
 
 
  
Debata z przedstawicielami Śląska Wrocław
02.05.2012 r.

Jak powiadał klasyk: - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy.
W myśl tej maksymy możemy powiedzieć, że debaty organizowane przez Stowarzyszenie "Rola" z Goczałkowa zakończyły się pełnym sukcesem.

W piątkowe popołudnie Goczałków odwiedzili bowiem przedstawiciele WKS Śląsk Wrocław. W debacie dotyczącej kibicowania oraz sportowej rywalizacji w duchu fair play udział wzięli Mateusz Cetnarski - piłkarz WKS, reprezentant Polski, Przemysław Piwowarski ze Stowarzyszenia "Wielki Śląsk", Jakub Kurowski koordynator projektu "Kibice razem" oraz Krystian Gańcza z działu marketingu. W trakcie debaty można było nie tylko usłyszeć o tym jak wygląda przedmeczowe zgrupowanie, ale także jak przygotowuje się oprawy na mecze i co robić na piłkarskiej emeryturze.

- Na dzisiejszym spotkaniu jest dużo młodych chłopaków. Pamiętam, jak byłem w ich wieku, to nawet nie przypuszczałem, że będę mógł spełniać swoje sportowe marzenia w wielkim klubie jakim jest WKS, ale także w reprezentacji. Mogę powiedzieć każdemu z was, że warto ciężko pracować i wylewać pot na murawę, żeby osiągnąć sukces - mówił Mateusz Cetnarski. - Ja też pochodzę z małej miejscowości pod Rzeszowem i droga do kariery piłkarskiej była trochę trudniejsza niż rówieśników z większych miast. Trzeba jednak iść
w wyznaczonym kierunku i być w tym wytrwałym - dodaje piłkarz.

Przemysław Piwowarski opowiadał o tym, jakimi cechami powinien cechować się prawdziwy kibic. - Na pewno musi być ze swoją drużyną na dobre i na złe. Bywają przecież lepsze chwile i te gorsze. Przyznam się, że ja od 4 lat opuściłem tylko jeden mecz WKS-u. Kibicowanie to coś więcej niż tylko oglądanie meczu. To przygotowywanie opraw, śpiewanie, jeżdżenie na wyjazdy. Byliśmy w Irlandii i Rumunii dopingując Śląsk w rozgrywkach Ligi Europy - mówił prezes Stowarzyszenia "Wielki Śląsk".

Kuba Kurowski, koordynator projektu "Kibice razem" mówił, jak ważne jest jednoczenie się różnych środowisk przy dopingowaniu i wspieraniu swoich piłkarzy.

- Popieramy każdą inicjatywę środowisk kibiców. We Wrocławiu można zobaczyć chociażby legalne, profesjonalne graffiti w różnych częściach miasta, ale też koordynujemy konkursy literackie i inne dla naszych kibiców.
- Wspólne oddawanie krwi przed meczami, wizyty w szkołach, szpitalach czy hospicjach, to akcje, w które wspólnie angażują się kibice z piłkarzami. Chcemy pokazać, że kibice to nie bandyci, tylko zwyczajni ludzie, którzy nie tylko pomagają innym, ale potrafią się też kulturalnie bawić - mówił Krystian Gańcza z działu marketingu wrocławskiej drużyny.

W trakcie debaty zaprezentowane zostały też nowe stroje, w których grać będzie piłkarska drużyna z Goczałkowa. Koszulki wręczył Mateusz Cetnarski, który przyznał, że
w takich strojach sam chciałby strzelać gole.

Ostatnim miłym akcentem debaty było wręczenie przez Mateusza koszulki
z podpisami piłkarzy Śląska na ręce Jakuba Jarosińskiego oraz kwiatów dla Karoliny Srokowskiej. Członkowie zarządu Stowarzyszenia "ROLA" będą niedługo brali ślub, a piłkarz chciał im pierwszy życzyć wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Ostatnia z debat, w sportowym klimacie, zapadnie na długo w pamięci mieszkańców Goczałkowa. Możemy tylko powiedzieć, że debata przyniosła pozytywne efekty, bo WKS Goczałków w niedzielnym meczu wygrał z drużyną z Piechorowic aż 6:0, a Mateusz Cetnarski w barwach Śląska strzelił bramkę na 2:0 w zwycięskich derbach z Zagłębiem Lubin (2:1 dla wrocławian).

Cykl debat w ramach projektu "Moją rolą jest… - interdyscyplinarne debaty edukacyjne" współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Stowarzyszenie "ROLA" Goczałków

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   


Debata 
02.04.2012 r.

Sentymentalną podróż na Kresy Wschodnie mogli tej niedzieli odbyć mieszkańcy naszej gminy w Goczałkowie. A to wszystko za sprawą już czwartej z cyklu debaty w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – „Moją rolą jest…”. Debata połączona była z jarmarkiem wielkanocnym organizowanym przez goczałkowskie Koło Gospodyń Wiejskich. Stworzyło to niepowtarzalny klimat, który sprzyjać miał rozważaniom o historii, tożsamości i kulturze.

Tym razem Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności „ROLA” zamierzało rozmawiać o historii ziem, które zostały utracone po II wojnie światowej, a z których pochodzą korzenie większości naszych mieszkańców. O Kresach mieli rozmawiać nie tylko znawcy tematu, ale także osoby, których życie i działalność wiąże się z ziemiami na wschodzie. Debatę uświetnił swoją obecnością honorowy obywatel Strzegomia, historyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego – prof. dr hab. Stanisław Nicieja. Wprowadził zebranych w świetlicy w Goczałkowie w klimat Kresów prezentując autorski film o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – nekropolii, na której spoczywa wielu wybitnych Polaków i blisko pół miliona naszych rodaków. Profesor Nicieja przekonywał, że nie można zapomnieć o tradycji, historii i kulturze, która tworzyła się na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Jednocześnie zaznaczał, że należy dbać o pamięć o przodkach, pokoleniach dawnych czasów, bo tylko na tym możemy budować swoją tożsamość. Zauważył, że ważną w tym rolę spełniać musi uświadamianie i edukacja młodzieży. Prelegent tłumaczył zgromadzonym, że Lwów był silnym ośrodkiem akademickim, w którym od wieków kształciły się elity. To w dużej mierze dzięki nim można było budować silne państwo po 123 latach zaborów. Profesor Nicieja przedstawiał również genezę i przebieg przesiedleń, które wpływały na losy naszych dziadków i rodziców.

Pan Karol Liwirski – prezes świdnickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przytaczał historię trudnych relacji polsko-ukraińskich. Przypominał, jak historie obu narodów przeplatały się i kształtowały relacje na Kresach. Pan Liwirski opisywał Lwów i przypominał sobie historie ze swojego dzieciństwa, kiedy jako mały chłopiec bawił się na lwowskich ulicach. Również Pani Wanda Witka, urodzona na Kresach mieszkanka Goczałkowa, przypominała sobie swoje dzieciństwo w Gródku Jagiellońskim po Lwowem, gdzie jako mała dziewczynka nie tylko bawiła się na łąkach, ale również przeżyła grozę przesiedleń. Pani Wanda dzieliła się refleksjami i historiami już z ziem odzyskanych, w powojennym Goczałkowie. Pan Edmund Szczepański z Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, który również uczestniczył w debacie w Goczałkowie, przypominał, że korzenie mieszkańców naszej gminy to nie tylko okolice Lwowa, ale także inne regiony przedwojennej Polski. Ta swego rodzaju „mieszanka” stanowi o naszych charakterach i tożsamości.

Ważnym elementem debaty był udział młodzieży z goczałkowskiego gimnazjum, która pod opieką Pani Róży Puławskiej – dyrektor gimnazjum, odbyła pierwszą podróż na Ukrainę, w strony, z których pochodzą ich dziadkowie. Tam miała okazję nie tylko zwiedzać Lwów, ale także zaopiekować się grobami Polaków, które tam zostały. Była to dla nich chwila refleksji, zadumy, ale także namacalny znak historii, który na długo pozostanie w ich pamięci. Przekonywała o tym p. Dyrektor, która poinformowała, że za kilka tygodni, w maju, młodzież wyjeżdża po raz drugi na Wschód, by szukać swoich korzeni.

Debata utrzymywana w tonie pamięci i refleksji o ludziach, miejscach i czasach wywołała sporo wzruszeń wśród uczestników, którzy pamiętali czy to z opowieści, czy to z własnych losów tragedię przesiedleń. Wszyscy jednak po skończonej debacie opuszczali świetlicę w poczuciu, że „ocalili przed zapomnieniem” tamtych ludzi, historie i czasy.
Następna debata w Goczałkowie już za dwa tygodnie w niedzielne popołudnie. Tym razem tematyką spotkań będą prawa pracownicze, aktywność zawodowa i możliwości samozatrudnienia.

Projekt „Moją rolą jest… - interdyscyplinarne debaty edukacyjne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” Programu Operacyjnego Kapitała Ludzki. Projekt realizowany w partnerstwie z gminą Strzegom.

   

   

   

   

   

   
 


 

Jak żyć ekologicznie? I po co? Zastanawiali się mieszkańcy Goczałkowa
14.03.2012 r.

Od podpowiedzi jak obniżyć rachunki za prąd i wodę, po ostrą wymianę zdań na temat praw rowerzystów- m.in. takie tematy poruszyli eksperci z dziedziny ochrony środowiska, podczas trzeciej debaty z cyklu „Moją rolą jest…” organizowanej, przez Stowarzyszenie „Rola” z Goczałkowa.

- Jesteśmy zaskoczeni. Nie sądziliśmy, że temat rowerzystów i ich praw na drodze okaże się „gorącym wulkanem” naszego spotkania z mieszkańcami – przyznali zgodnie prelegenci debaty, Piotr Zapotoczny, dziennikarz Gazety Wyborczej, specjalizujący się w tematyce ekologicznej oraz Paweł Antoniewicz, członek Fundacji Eko Rozwoju z Wrocławia, doradca w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich.

Eksperci z dziedziny ochrony środowiska byli gośćmi trzeciej debaty organizowanej, przez Stowarzyszenie „Rola” z Goczałkowa. 

W trakcie spotkania mieszkańcy Goczałkowa zapoznali się ze sposobami na oszczędzanie energii i wody w codziennym życiu, poznali regulacje prawne w zakresie nowej polityki gospodarowania odpadami, realizowanej od 2012 roku, przez gminę, a także dowiedzieli się ile kosztuje i jak założyć przydomową oczyszczalnię ścieków.
Nie zabrakło również wiedzy na temat pomp ciepła, ekologicznych produktów i metod stosowanych w budownictwie, czy przestrzegania norm ochrony środowiska związanych z zapyleniem powietrza.

Mieszkańców Goczałkowa interesowała także tematyka farm wiatrowych, recyklingu odpadów oraz nowych przepisów dotyczących rowerzystów w kontekście zmian w prawie o ruchu drogowym.

- Jesteśmy zadowoleni, bo jak się okazuje ekologia wzbudza sporo emocji i takie debaty są potrzebne. Warto dbać o środowisko i podejmować nawet małe inicjatywy ekologiczne, bo przy zaangażowaniu nas wszystkich mogą one przynieść bardzo duże, wymierne skutki. – podkreślił Paweł Cycuła, Prezes Stowarzyszenia „Rola” z Goczałkowa.

Kolejna debata dofinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego, organizowana, przez działające od niespełna roku goczałkowskie stowarzyszenia, odbędzie się już za dwa lub trzy tygodnie w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie.

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności „ROLA” w Goczałkowie

Fot. Edyta Antoniewicz

 

   

   


W Goczałkowie debatowali o biznesie
16.04.2012 r.

Jak założyć własną firmę? Co trzeba zrobić, gdzie się udać, ile to kosztuje , skąd dostać fundusze na jej rozkręcenie - na te pytania odpowiadali goście piątej już debaty obywatelskiej zorganizowanej, przez Stowarzyszenie "Rola" z Goczałkowa.

- Po pierwsze musimy zaplanować rozwój naszej firmy na kilka lat do przodu. Bez tego
i dobrego biznesplanu ciężko zaistnieć na rynku pracy- przekonywał Grzegorz Wijas - Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, filia w Strzegomiu, jeden z prelegentów, podczas spotkania w Goczałkowie.
Gość zaproszony przez Stowarzyszenie "Rola" podpowiadał osobom zebranym w świetlicy wiejskiej, jak krok po kroku, przejść przez gąszcz formalności podczas zakładania własnej działalności gospodarczej.
- Najpierw musimy mieć pomysł na nasz biznes. Później określamy plan działania, wypełniamy online (www.firma.gov.pl) formularz wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wybieramy formę opodatkowania, udajemy się do Urzędu Skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP), później do ZUS-u i pozostaje jeszcze kilka małych spraw do załatwienia - wyliczał z uśmiechem na twarzy Grzegorz Wijas.
Uczestnicy debaty dowiedzieli się także o rodzajach dotacji na założenie i prowadzenie firmy, formach opodatkowania, sprawach związanych z księgowością w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej czy rodzajach składek odprowadzanych do ZUS-u.

Swoimi doświadczeniami podczas spotkania podzielił się z zebranymi Andrzej Milańczyk, młody przedsiębiorca, prowadzący gabinet fizjoterapii "Practical" w Strzegomiu.

- Osoby, które zastanawiają się nad prowadzeniem własnej firmy powinny być na początku cierpliwe i systematycznie inwestować w rozwijanie własnego biznesu. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces na rynku pracy. Dodatkowo konkurencja innych podmiotów na rynku powinna pobudzać nas do ciągłego rozwoju. - radził Andrzej Milańczyk.

Uczestnicy spotkania, wśród których znaleźli się również uczniowie szkół średnich z gminy Strzegom, poznali praktyczną wiedzę na temat prowadzenia firmy, co jak podkreślali ułatwi im start na własnej drodze młodego przedsiębiorcy.

- Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie swoistym "ziarnem przedsiębiorczości" i być może zakiełkuje za jakiś czas pomysłem na dobry, własny biznes. Jak powtarzali prelegenci, rynek jest spory i przy dużej dozie samozaparcia można także w naszej gminie osiągnąć sukces - podkreśla Paweł Cycuła, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej "Rola" z Goczałkowa.

- Jednocześnie już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić na ostatnią z cyklu debatę. Planujemy zakończenie spotkań mocnym sportowym akcentem. 27 kwietnia odwiedzą nas bowiem przedstawiciele WKS Śląska Wrocław i będziemy mieli okazję porozmawiać trochę o piłce i kulturalnym kibicowaniu. Jeżeli plany treningowe piłkarzy nie pokrzyżują nam również planów, to odwiedzi nas także gość specjalny - Waldemar Sobota - piłkarz WKS i reprezentant Polski. Goście przewidzieli liczne niespodzianki dla wszystkich uczestników debaty a specjalny prezent dla naszej goczałkowskiej drużyny piłkarskiej przygotowało także nasze Stowarzyszenie. - dodaje Paweł Cycuła.

Cykl debat obywatelskich organizowanych przez Stowarzyszenie "Rola" z Goczałkowa
jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

   

   

   

   

   

   
 


Moją rolą jest ...
27.02.2012 r.

Goczałkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności „RoLA” w ten weekend przeprowadziło już drugą debatę obywatelską z cyklu „Moją rolą jest…”. Tym razem gośćmi debaty byli Burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Tadeusz Wasyliszyn.

Tematem debaty była samorządność oraz zarządzanie gminą. Całość spotkania utrzymana była w konwencji szkolnej, a Burmistrz oraz Przewodniczący byli co chwilę „wywoływani do tablicy”. Moderator debaty – Przemysław Adamowicz, odpytywał gminnych włodarzy m.in. z geografii, matematyki, przedsiębiorczości i sportu. Na lekcji matematyki dowiedzieliśmy się o wysokości dochodów gminy oraz jej wydatków. Dlaczego powstaje deficyt budżetowy i jak gmina sobie z nim radzi. Na lekcji wychowania fizycznego okazało się, że w gminie stawia się w chwili obecnej na infrastrukturę sportową budując kolejne boiska piłkarskie – Orliki oraz salę sportową w Goczałkowie. Gmina jednak martwi się, czy powstałe obiekty wypełnią się lokalnym sportowcami. Lekcja przedsiębiorczości natomiast uświadomiła nam jak istotne są inwestycje w strzegomskiej podstrefie ekonomicznej, w której już niedługo powstanie zakład produkujący bułki do hamburgerów. „To będzie nie tylko nowe miejsce pracy, ale także zwiększy naszą wiarygodność w oczach kolejnych inwestorów” – przekonywał Burmistrz.

Kolejne lekcje skupiały się wokół największych bolączek Goczałkowa i gminy. Nieskończona kanalizacja, fatalny stan dróg oraz problemy związane z wydobywaniem i transportowaniem granitu, sprawiły, że łączna ocena z samorządowych lekcji mogła zostać obniżona. Pomimo, iż całość debaty przypominała lekcję i zasady obowiązujące w szkole, to tego dnia nie wystawiano w Goczałkowie szkolnych ocen. Debata miała bowiem na celu poszerzenie wiedzy z zakresu funkcjonowania gminy, jej mocnych i słabych stron. Goczałkowska debata miała pokazać również, że o bolączkach naszych miejscowości warto wspólnie rozmawiać.

Stowarzyszenie „RoLA” zaprosiło wszystkich na kolejne debaty. W Goczałkowie rozmawiać będziemy jeszcze m.in. o ekologii oraz sporcie. Oczekujemy zatem na następne obywatelskie debaty, gdzie przy kawie i ciastku w niedzielne popołudnia, możemy się wspólnie spotkać i rozmawiać o ważnych dla nas sprawach.

Projekt „Moją rolą jest… - interdyscyplinarne debaty edukacyjne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” Programu Operacyjnego Kapitała Ludzki.
Projekt realizowany w partnerstwie z Gminą Strzegom.

 

   

   

   

   

   


 

Lekcje z zarządzania gminą
22.02.2012 r.

Już w ten weekend Stowarzyszenie „Rola” z Goczałkowa organizuje debatę na temat samorządności. O tym jak zarządzać gminą, realizować założenie jej budżetu, współdziałać z lokalną społecznością opowie Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta i Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu Tadeusz Wasyliszyn.

Na początek lekcja z matematyki czyli przychody, wydatki, inwestycje, skąd gmina bierze pieniądze i na co je wydaje – i co zrobić gdy ich brakuje. Po królowej nauk, lekcja wiedzy o społeczeństwie. Po małej przerwie biologia, chemia, sztuka, geografia i przedsiębiorczość. Nie zabraknie również wychowania fizycznego.
- Na debatę o samorządności zaprosiliśmy osobę która o gminie wie najwięcej, czyli jej gospodarza Burmistrza Strzegomia – zdradzają członkowie Stowarzyszenia „Rola” z Goczałkowa, organizującego debatę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Moją rolą jest…”.

- Pan Burmistrz przez długi okres pracy zawodowej związany był ze szkolnictwem, dlatego zaproponowaliśmy taki krótki powrót w szkolne ławki. Przedmioty te same, tylko tematy nieco trudniejsze – dodaje Paweł Cycuła, Prezes Stowarzyszenia „Rola”.

Pierwsze koty za płoty

To już druga debata organizowana, przez nowo powstałe Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnej Aktywności „Rola” z Goczałkowa. Pierwsza odbyła się 12 lutego w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie. Podczas debaty licznie zebrani mieszkańcy dowiedzieli się od zaproszonych z Wrocławia liderów organizacji pozarządowych, na czym polega i jak funkcjonuje trzeci sektor w kontekście inicjatyw lokalnych. W trakcie spotkania zebrani zdobyli wiedzę, w jaki sposób zakładać i prowadzić stowarzyszenia, fundacje czy lokalne grupy działania.

- Stres już opadł po pierwszej debacie. Teraz ładujemy akumulatory na następną- uśmiecha się Paweł Cycuła.
- Obawialiśmy się o frekwencję, ponieważ jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Naszej miejscowości. Jednak jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Sala była wypełniona, a atmosfera gorąca. Czuć już było w powietrzu chęć do pierwszych działań – dodaje.

Wywołani do tablicy

W trakcie drugiej debaty, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 26 lutego, w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie o godzinie 16:00, mieszkańcy dowiedzą się m.in. w jaki sposób funkcjonuje gmina i jak nią sprawnie zarządzać.

Tematyka debaty zostanie podzielona na kolejne interaktywne lekcje, w trakcie których przybyli goście będą mieli okazje do zadawania pytań dotyczących m.in.: budżetu gminy, inwestycji czy lokalnego rynku pracy.

Podczas debaty nie zabraknie również drażliwych tematów związanych z rozbudową sieci wodno – kanalizacyjnej, remontem dróg i chodników, przeciwdziałaniu bezrobociu oraz innych zagadnień nurtujących lokalną społeczność.
Cykl sześciu debat obywatelskich organizowanych, przez działające od niespełna roku na terenie gminy Strzegom, Stowarzyszenie „Rola” z Goczałkowa, zostało dofinansowane z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007 – 2013.

- Mamy głęboką nadzieję, że po zakończonym projekcie nasi mieszkańcy będą bardziej świadomi, w jaki sposób można działać dla dobra i rozwoju naszej lokalnej społeczności – podsumowują członkowie goczałkowskiej „Roli”.


 
Projekt "Moją rolą jest… - interdyscyplinarne debaty edukacyjne"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Debatujemy i zmieniamy - ROLA z Goczałkowa
14.02.2012 r.

Debata przygotowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności "Rola" z Goczałkowa zebrało w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie tłumy ciekawskich, którzy wzięli udział w dyskusji na temat obywatelskości, społecznej odpowiedzialności i możliwości zrzeszania się.

Debata prowadzona przez moderatora - Przemysława Adamowicza, utrzymana była w konwencji morskiej. Zaproszeni goście wspólnie dobijali do poszczególnych portów idei, organizowania się i podtrzymywania aktywności.

Debata miała na celu pokazanie wszystkim zebranym, czym tak właściwie jest działanie w stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych. Jak działa III sektor oraz jaki ma wpływ na lokalne społeczności. Małgorzata Barrek, przedstawicielka Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wprowadziła uczestników w tematykę zakładania stowarzyszeń i możliwości ich działania na rzecz lokalnych społeczeństw. Podkreślała, że każda forma zrzeszania i działania ma sens. Organizacje natomiast działają tam, gdzie państwo jest niewydajne. Aktywizują tych, którzy realizują szalone inicjatywy i ciekawe pomysły.

Drugim gościem specjalnym spotkania był Erazm Humienny szef Stowarzyszenia "Ludzie Ludziom" we Wrocławiu, długoletni działacz społeczny, współpracujący z bezdomnymi, który działalność stowarzyszenia przedstawiał w praktyce, na przykładzie własnych wieloletnich doświadczeń.

Pierwsza debata odniosła wielki sukces. Całe spotkanie przygotowane zostało na wysokim poziomie, a organizatorzy byli niesamowicie zgrani. Nad przebiegiem spotkania czuwał prezes Stowarzyszenia - Paweł Cycuła.

Członkowie "Roli" udowadniają, że warto się zrzeszać, a wspólne działanie rozwija nas jako ludzi i pozwala realizować się. Po zakończeniu debaty zaproszeni goście mieli okazję zadawać pytania, wymieniać się poglądami i pomysłami.

Kolejna debata już za dwa tygodnie. Tym razem tematykę samorządności i wspierania społecznych działań będzie mógł przedstawić burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.

Już dzisiaj wraz ze Stowarzyszeniem, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych debatach i włączenia się w istotne dla nas wszystkich tematy.

   

   

   

   

   

   
 
   



Projekt "Moją rolą jest… - interdyscyplinarne debaty edukacyjne"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

"Rola" z Goczałkowa zasypie pytaniami

Jak się odżywia zawodowy sportowiec? Co robi w wolnym czasie? Czy można samemu i tanio zrobić domową oczyszczalnię ścieków? Co "gryzie" mieszkańców, a co na to władze samorządowe? Czy ja mam jakieś obywatelskie prawa, a może tylko obowiązki? Z tymi pytaniami zmierzą się goście debat organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności "Rola" z Goczałkowa w partnerstwie z gminą Strzegom.
Choć trudno w to uwierzyć, zaledwie rok temu w głowach członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnej Aktywności "ROLA" kiełkowała myśl o założeniu grupy, która zmieni oblicze goczałkowskiej społeczności.
Po roku działalności, kilkunastu zapaleńców z "Roli" pokonało bogate w zaplecze ludzkie i finansowe organizacje pozarządowe z całego Dolnego Śląska i sięgnęło po środki unijne.

- Sami zrobiliśmy sobie duży problem - śmieją się członkowie "Roli". Na 162 organizacje z Dolnego Śląska uplasowaliśmy się na 6 miejscu na liście rankingowej. Już nie ma żartów, musimy ostro działać.

Mały może… jak się chce to może

Młode stowarzyszenie z Goczałkowa skupiające grupę ambitnych, kreatywnych mieszkańców przekonało wymagającą Komisję Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego innowacyjnym projektem interdyscyplinarnych debat edukacyjnych, pod nazwą "Moją rolą jest…". W jego ramach przewidziano przeprowadzenie sześciu debat w przeciągu trzech miesięcy od lutego do kwietnia 2012 r.
- To nie będą zwykłe posiedzenie, do których są przyzwyczajeni mieszkańcy Goczałkowa - zapowiada Paweł Cycuła, Prezes "Roli". Chcemy, żeby projekt przerodził się w spotkania
z ciekawymi, interesującymi osobami i żywą dyskusję o tym, co można zrobić, jak to zrobić i dlaczego w ogóle warto - dodaje.

Członkowie Stowarzyszenia zapowiadają, że oprócz niestandardowej formy debat z gorącą, żywą dyskusją, mieszkańcy mogą liczyć na interesującą tematykę spotkań.

- Zapytamy Burmistrza, co by zrobił dla mieszkańców, gdyby złapał złotą rybkę? Czy zarządzanie jest trudną sztuką i czy miał kiedyś tego serdecznie dość - ujawnia rąbka tajemnicy Karolina Srokowska ze Stowarzyszenia "Rola".

"Rola" odpali dopalacze… społeczne

- Chcemy, aby debaty stały się miejscem na zadawanie pytań dotyczących tego czy warto w ogóle być ekologicznym, dlaczego mamy to robić, jak działać lokalnie, jakie są możliwości. Debaty mają stać się takim "dopalaczem" dla rozwoju naszej lokalnej społeczności - przekonuje Przemysław Adamowicz - moderator debat.
Oprócz tematyki samych spotkań członkowie "Roli" stawiają na interesujących ekspertów, gości, którzy będą zdradzać tajniki m.in. zawodowego sportu, samorządu od kuchni, funkcjonowania organizacji samorządowych, działalności obywatelskiej, przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej, działalności małych i dużych organizacji ekologicznych.

Ponadto zaproszeni prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie: "co jest ich rolą?".
Choć stowarzyszenie "Rola" nie chce zdradzać całej listy zaproszonych gości, już teraz zapowiada, że będę to osoby, które na pewno wzbudzą zainteresowanie, nawet w okolicznych miejscowościach czy miastach.
- Jedno jest pewne, na niektórych debatach warto zająć dobre miejsce w pierwszym rzędzie- zapewnia Jakub Jarosiński, członek Stowarzyszenia.

- Pierwsza debata już 12 lutego 2012 r. (niedziela) o godz. 16:00 w świetlicy wiejskiej przy ul. Rogoźnickiej w Goczałkowie. Debata inaugurująca dotyczyć będzie obywatelskości, zrzeszania się i nakreśli nam czym właściwie są stowarzyszenia i w jaki sposób mogą wpływać na lokalne społeczności - mówi Paweł Cycuła.
12 lutego w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie eksperci z zakresu aktywności lokalnej zmierzą się z pytaniami dotyczącymi tego, co mogę i muszę, jako obywatel i członek społeczności. Zaproszeni goście to: Erazm Humienny- dolnośląski społecznik, założyciel Stowarzyszenia Objector oraz Stowarzyszenia Pomocy "Ludzie Ludziom", Kawaler Orderu Odrodzenia Polski oraz Małgorzata Barrek reprezentująca Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych.

Na koniec projektu zostanie także wydana publikacja z przeprowadzonych debat edukacyjnych. Będzie dystrybuowana bezpłatnie wśród mieszkańców Goczałkowa i Gminy Strzegom.

- O kolejnych debatach będziemy informować na plakatach i stronie internetowej stowarzyszenia oraz gminy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy i możemy zapewnić, że atmosfera, podczas debat z pewnością będzie gorącą - zapowiada Paweł Cycuła.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

 

 

do góry  |